
Per 1990 metų Kalėdas surengtas šventinis šachmatų turnyras jau laisvoje Lietuvoje gyvenantiems Telšių rajono žaidėjams. Absoliučioje įskaitoje nugalėjo Dalius Jocys, prizininkais tapo Rolandas Kinčinas ir Arūnas Gedvilas. Gerai žaidė Vytautas Gembutas, Aleksandras Ivanovas ir Antanas Arlauskas.
D. Jocys nuo 1987 m. dirbo Telšiuose, Vidaus reikalų skyriuje, buvęs 1982 m. Lietuvos šachmatų čempionato šeštosios vietos laimėtojas, 1986 m. čempionato dalyvis. Net 17 metų jis buvo vienas iš Telšių šachmatų rinktinės lyderių, daugkartinis rajono pirmenybių ir žaibo turnyrų nugalėtojas bei prizininkas, Žemaitijos taurės varžybų nugalėtojas komandinėje įskaitoje. 1993–2003 m. D. Jocys dirbo Telšių rajono apylinkės teismo pirmininku, buvo 1993 m. įkurto Telšių šachmatų klubo „Žaibas“ prezidentas, kaip žaidėjas ir vadovas ženkliai prisidėjo prie klubo įvaizdžio regiono šachmatų bendruomenėje formavimo.
Šachmatininkių Astos ir Ritos Arlauskaičių tėtis A. Arlauskas daug metų dirbo Lauko Sodos mokykloje fizinio lavinimo mokytoju ir mokyklos direktoriumi, o nuo 1994 m. – Ryškėnų pagrindinėje mokykloje. Antanas jaunystėje mėgo dešimtkovę, gerai žaidė šaškėmis ir šachmatais, buvo puikus stalo tenisininkas. Jo buvęs mokinys ir geras šachmatininkas Arūnas Skersonas yra ne kartą dalyvavęs rajono šachmatų uždavinių sprendimo konkursuose, du kartus tapo prizininku. Su mokytoju Antanu teko kartu dirbti Ryškėnų pagrindinėje mokykloje, ne kartą dalyvauta rajono „šachpongo“ turnyruose, seniūnijų žaidynėse. Jo auklėtiniai Erika Račkauskaitė, Mindaugas Žaluda, Mantas Montvydas, taip pat Almantas Šuliauskas, Petronėlė Pociutė ne kartą žaidė svarbiose varžybose. Šviesaus atminimo pedagogo, aistringo žvejo ir medžiotojo dukra Asta Ežerskienė daug metų dirba Telšių policijos komisariate, žaidė Lietuvos policijos šachmatų pirmenybėse, tapo prizininke.
1991 m. šalies vaikų finaliniame turnyre S. Limontas užėmė ketvirtąją, o S. Duoplytė – šeštąją vietą. Rajono šachmatų pirmenybėse nugalėjo A. Mašanauskas, prizininkais tapo R. Višinskis ir J. Armalis. Tų pačių metų Vasario 16-osios turnyro greitųjų šachmatų varžybose geriausiai žaidė R. Kinčinas, A. Mašanauskas ir V. Gembutas, tarp moterų pirmavo V. Kulikauskaitė, S. Duoplytė ir R. Arlauskaitė. Žaibo turnyrą laimėjo D. Jocys, aplenkęs E. Taujanskį ir R. Kinčiną. Trenerį V. Gembutą sėkmė lydėjo kalėdiniame žaibo turnyre, o prizines vietas užėmė R. Višinskis ir R. Kinčinas.
1992 m. rajono greitųjų šachmatų pirmenybėse dalyvavo net 10 pirmojo atskyrio žaidėjų. Prizines vietas iškovojo R. Lukošius, R. Kinčinas ir A. Mašanauskas. Naujametiniame žaibo turnyre dalyvavo visi pajėgiausi rajono šachmatininkai. Pirmąją vietą iškovojo R. Kinčinas, prizininkais tapo D. Jocys ir R. Lukošius.
1992–1993 m. sezone visose amžiaus grupėse berniukų ir mergaičių komandos tapo Žemaitijos zonos prizininkėmis. 1994 m. Kelmėje pirmieji Žemaitijos zonos nugalėtojų laurai teko jaunučiams Gracijui Jankauskui, Martynui Limontui, Vaclovui Mikniui, Donatui Sipavičiui ir Tomui Noreikai.
1995 m. finalinėse vaikų komandų varžybose Plungėje M. Limontas, D. Valantinavičius, Alvydas Vaičiulis, Vytautas Kazanavičius, Simas Samčiukevičius laimėjo bronzos medalius.
Antrąjį bronzos medalį, tik jau asmeninėje įskaitoje, 1996 m. iškovojo dvylikametis M. Limontas, o jaunučių grupėje G. Jankauskas pelnė antrosios vietos apdovanojimą ir praėjus 22 metams pakartojo nevarėniškio A. Valatkos pasiekimą 1974 m. Lietuvos jaunučių pirmenybėse. Gracijus iškovojo teisę dalyvauti Europos čempionate, sovietmečiu Antanui būtų buvę neįmanoma.
1997 m. M. Limontas iškovojo pirmąjį aukso medalį Telšių šachmatų istorijoje ir tapo Lietuvos jaunučių šachmatų čempionu. Trylikametis Telšių talentas Martynas dalyvavo pasaulio pirmenybėse Prancūzijoje ir pelnė 6,5 taško iš 11 galimų. Jo treniruočių draugas Gracijus Europos čempionate Slovakijoje užėmė 18–26 vietas tarp 70 dalyvių. Berniukų pasiekimai buvo didelis džiaugsmas 45 metų treneriui J. Armaliui ir, ko gero, pats maloniausias įvykis ilgametėje šachmatų pedagogo karjeroje.
Brolio Martyno laimėjimai įkvėpė ir dešimtmetę seserį Simoną, kuri vaikų amžiaus grupėje užėmė antrąją vietą Lietuvoje, dalyvavo Europos čempionate Taline ir pelnė pusę galimų taškų.
Tarptautiniame turnyre „Radviliškis 1997“ M. Limontas, G. Jankauskas ir Vilnė Jančiūtė savo amžiaus grupėse tapo nugalėtojais. Sėkmingos 1997 m. Lietuvos vaikų pirmenybės buvo S. Limontaitei, sesutėms Dovilei ir Agnei Bačionytėms, iškovojusioms sidabro medalius. 1998 m. bronzos apdovanojimus pelnė V. Jančiūtė, S. Limontaitė ir A. Bačionytė. Tų pačių metų asmeninėse Lietuvos vaikų pirmenybėse A. Bačionytė su varžove pasidalijo 1–2 vietas ir kartu su treneriu V. Gembutu dalyvavo pasaulio čempionate Ispanijoje (5,5 taško iš 11 galimų). 1999 m. asmeninėse jaunimo iki 20 m. Lietuvos pirmenybėse M. Limontas įveikė ne vieną vyresnį už save varžovą ir iškovojo bronzos medalį. Kaip Lietuvos komandos narys telšiškis dalyvavo pasaulio jaunių olimpiadoje „Arteke“ ir užėmė 17-ąją vietą tarp 30 dalyvių.
Tais pačiais metais, tik Lietuvos jaunių pirmenybėse, G. Jankauskas užėmė 1–2 vietas, dalyvavo Europos čempionate Graikijoje ir tarp 70 dalyvių pelnė pusę galimų taškų.
Kartu su Agne, Gracijumi ir Martynu toliau sėkmingai žaidė Simona, kuri 1999 m. vėl iškovojo jaunesniojo amžiaus moksleivių Lietuvos pirmenybių ir čempionės apdovanojimą ir pasipuošė sidabro medaliu. Pasaulio čempionate Ispanijoje Telšių krašto šachmatų žvaigždutė tarp 69 mergaičių užėmė 18-ąją vietą. Telšių VJSM jaunės V. Jančiūtė, S. Limontaitė ir A. Bačionytė (treneris V. Gembutas) iškovojo trečiąją vietą šalyje. Berniukai jauniai M. Limontas, G. Jankauskas, V. Miknius, S. Samčiukevičius, V. Kazanavičius (treneris J. Armalis) liko penkti, tačiau aukšto lygio turnyre tai taip pat buvo didelis pasiekimas.
2000 m. asmeninėse Lietuvos mergaičių pirmenybėse dvylikametė A. Bačionytė pasidabino bronzos medaliu, antruoju bronzos medaliu savo kolekciją papildė ir M. Limontas Lietuvos jaunių pirmenybėse. Dovilė, Agnė ir Karolis Bačioniai, Kristina Puidokaitė dalyvavo tarptautiniuose turnyruose Čekijoje ir Lenkijoje ir tapo nugalėtojais savo amžiaus grupėse.
Jonas GAURYLIUS, Tomas GAURYLIUS
Puiki apžvalga. Dėkui Tomui ir Jonui. Rašykit toliau, tų pasiekimų telšiškiai turėjo daug. Prisiminkit ir legendinius „Žemaitijos krašto” turnyrus, organizuojamus Vytauto Gembuto…