
Aplinkos apsaugos departamento specialistai ragina atsisakyti kai kurių tradicijų per šventes: į orą neleisti balionų ir dangaus žibintų, nes jie kelia grėsmę aplinkai. Paleisti į orą šventiniai atributai turi trumpalaikį efektą, bet neigiami padariniai aplinkai – ilgalaikiai.
Telšiškė dekoratorė Sandra Jonušienė sakė, jog dar tikrai nėra išgyvendinta idėja leisti į orą balionus, pripildytus helio dujų, ar dangaus žibintus.
Diana PUZERĖ
Pavojus laukinei gamtai: galima net gyvūnų mirtis
Balionai ir dangaus žibintai nusileidžia gamtoje: miškuose, pievose, vandens telkinių pakrantėse, taip pat ir miestų teritorijose. Dažniausiai balionų ir dangaus žibintų atliekos nesurenkamos, todėl jos teršia žemę ir vandenį, kelia pavojų laukiniams gyvūnams.
Vietovėse, kuriose gausu vandens paukščių, balionų liekanos aptinkamos pakrantėse arba plūduriuoja vandens paviršiuje. Paukščiams kyla rizika įsipainioti į balionų juosteles, kurios gali sužeisti, trukdo skristi, maitintis. Dėl šių priežasčių išsekę paukščiai gali žūti.
Grėsmė kyla ir žuvims. Jos, įsipainiojusios į šventinių atributų atliekas, negali judėti ar pasiekti vandens paviršiaus.
Lapės, stirnos, šernai ir kiti žinduoliai irgi patiria grėsmę savo natūraliose buveinėse, kuriose gali praryti balionų atliekas, įsipainioti į sudegusių dangaus žibintų metalinius rėmus, susižaloti į aštrias dalis. Aplinkosaugininkai įspėja, kad visada išlieka rizika, jog žibintas užges ne danguje, o dar degdamas gali nusileisti į išdžiūvusią pievą, mišką, lauką, ant pastato stogo ir taip sukelti gaisrą.
Paleisti į orą balionai pavojingi dar ir todėl, kad dažniausiai prie jų pritvirtinta juostelė, į kurią įsipainioję gyvūnai užsikabina už elektros tiekimo laidų, tvorų, medžio šakų, todėl nebegali judėti, maitintis ar rūpintis jaunikliais. Taip nutikus gyvūnai dažniausiai irgi žūsta.
Šventinių atributų likučiai suyra į mikroplastiką
Balionai dažniausiai gaminami iš latekso arba folijos, o dangaus žibintai – iš popierinių medžiagų su metaliniais ar plastikiniais rėmeliais. Šie gaminiai, patekę į gamtą, per laiką suyra į smulkias plastiko daleles – mikroplastiką. Tai mažos plastiko dalelės, kurios patenka į vandenį, dirvožemį ir orą. Vandens ir sausumos gyvūnai dažnai praryja mikroplastiką, o tai sukelia virškinimo trakto užsikimšimą, apsinuodijimus. Dėl mažo dydžio mikroplastiko šiukšlės daro neigiamą įtaką vis didesniam ratui organizmų. Jų aptinkama zooplanktone, dugno bestuburiuose, taip pat žuvų, paukščių skrandžiuose.
Mikroplastiko dalelės patenka į mitybos grandinę: didesni gyvūnai, ėsdami mažesnius organizmus, kartu praryja ir mikroplastiką. Galiausiai jis patenka ir į žmogaus organizmą – su maistu, vandeniu ar net oru, kuriuo kvėpuojame. Be to, mikroplastikas sugeria ir perneša toksiškas chemines medžiagas, kurios trikdo natūralias ekosistemas.
Ekologiškos alternatyvos balionams ir dangaus žibintams
Siekiant sumažinti plastiko taršą ir apsaugoti gamtą, verta rinktis ekologiškas alternatyvas tiek balionams, tiek dangaus žibintams. Rekomenduojama rinktis popierines dekoracijas, pagamintas iš perdirbto ar greitai suyrančio popieriaus, kuris nesukelia plastiko taršos. Skatinamas balionų iš natūralių medžiagų naudojimas – natūralaus latekso, pagaminto iš kaučiukmedžio, arba gumos be sintetinių priedų. Šios alternatyvos greičiau suyra gamtoje.
Atsakingas šventinių atributų naudojimas, sąmoningas atliekų rūšiavimas ir tvaraus gyvenimo būdo puoselėjimas padeda apsaugoti gamtą.
Idėja dar nėra išgyvendinta
Telšiškė dekoratorė S. Jonušienė sakė, jog dar tikrai nėra išgyvendinta idėja leisti į orą helio balionus ar dangaus žibintus.
„Dažniausiai balionus renkasi krikštynų, vaikų šventėms – leidžia juos prie bažnyčių, sodybose. Tokiems klientams stengiamės pasiūlyti kitų variantų.
Vestuvėms helio balionus dažniausiai renkasi tie jaunieji, kurie nenori gauti gėlių iš svečių, ir, pasak jų, alternatyva būna helio pripūsti balionai. Savo klientams nesiūlome tokių alternatyvų. Jei nenori gėlių, geriau pasiūlome kvietimuose įrašyti gero vyno butelį“, – pasakojo S. Jonušienė.
O dėl dangaus žibintų, pasak dekoratorės, kaip bebūtų gaila, vis dar tenka juos išvysti šventėse kaip vakaro akcentą, po fejerverkų, kaip norų leidimą į orą ir panašiai.
„Bet gera žinia yra ta, kad sodybos jau pradeda su tuo kovoti, neleisdamos iš savo teritorijų leisti balionų, žibintų, todėl vis dažniau jų atsisakoma“, – džiaugėsi S. Jonušienė.
Dekoratorė kalbėjo, jog vietoj balionų ar dangaus žibintų leidimo į orą klientams siūlo rinktis gintaro dulkių, palinkėjimų ceremonijas, pasirodymus ir t. t.
„Po truputį stengiamės išgyvendinti tas idėjas“, – teigė S. Jonušienė.