Gyventojams abejonių sukėlė Telšių rajono savivaldybės administracijos skelbiamų konkursų laisvoms kultūros centrų direktorių pareigoms eiti skaidrumas. Toks įtarimas kilo palyginus dviejų konkursų sąlygas bei keliamus reikalavimus: pareigos – analogiškos, tačiau tiek atlyginimas, tiek reikalaujamas išsilavinimas – skirtingi.
Dar praėjusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje rajono politikai patvirtino naują Telšių rajono savivaldybės Tryškių seniūnijos Kultūros centro direktoriaus kandidatūrą. Laimėjęs skelbtą konkursą, naujuoju įstaigos vadovu tapo Arnas Gedminas. Jis pareigas pradėjo eiti nuo vasario 22 dienos.
Kovo pradžioje Telšių rajono savivaldybės administracija paskelbė konkursą Telšių rajono savivaldybės Luokės kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti. Šis konkursas turėtų įvykti jau šią savaitę. Deja, norinčiųjų eiti laisvas pareigas, anot Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojos Dalios Sapravičienės, kol kas neatsirado.
Nenuostabu būtų, jeigu kandidatas atsirastų paskutinę dokumentų priėmimo dieną, juolab kad skelbiamo konkurso laisvoms Luokės kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti sąlygos ir reikalavimai gerokai skiriasi nuo prieš tai skelbto konkurso Tryškių seniūnijos kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti.
Skirtingai nei iš Tryškių kultūros centro direktoriaus, iš kandidatų Luokės kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti reikalaujama turėti ne žemesnį nei aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, o numatomas tarnybinis atlyginimo koeficientas – 16. Skelbiant konkursą laisvoms Tryškių kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti, reikalavimas buvo griežtesnis – turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, o atlyginimo koeficientas mažesnis – 14. Kitaip tariant, skelbiant konkursą Luokės kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti, išsilavinimo kartelė buvo nuleista, bet mažiau išsilavinusiam vadovui atlyginimas numatytas gerokai didesnis.
Tokius dviprasmiškus reikalavimus ir sąlygas „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojai įvardija kaip eilinį Savivaldybės vadovų užmojį pritempti konkursą kuo arčiau vadinamojo savo žmogaus kandidatūros: „Atrodo, Telšių rajono savivaldybės meras į Luokės kultūros centrą jau rado žmogų, kuris gal truputį mažiau išsimokslinęs nei Tryškių kultūros centro direktorius… Bet juk savam žmogui galima ir didesnę algą mokėti… Tvarkingai ir teisingai, nieko nepridursi.“
Dėl tokių neaiškumų pakalbinome konkursų sąlygas derinusią ir ruošusią Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėją Danutę Mikienę. „Tai tik iš pirmo žodžio padaryta išvada, – apie konkurso sąlygose numatytus išsilavinimo reikalavimus kalbėjo Kultūros skyriaus vedėja. – Iš tikrųjų skelbti konkursai niekuo nesiskiria, skiriasi tik formuluotės. Į abi įstaigas kviečiami žmonės, kurie turi aukštesnįjį arba aukštąjį, arba jam prilygstantį išsilavinimą.“ Pasak pašnekovės, skelbto konkurso laisvoms Luokės kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti sąlygose reikalaujama tokio pat išsilavinimo, kaip ir jau įvykusio Tryškių kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti: „Pretendentai gali dalyvauti konkurse baigę tiek kolegiją, tiek turintys aukštąjį išsilavinimą. Privaloma sąlyga tik tokia, kad asmuo turi turėti neuniversitetinį aukštesnįjį arba aukštąjį, o jei atsiras tokių, kurie turi universitetinį aukštąjį, – savaime aišku, kad toks pretendentas tinka.“
Kultūros skyriaus vedėja tvirtino, kad, žinant situaciją Tryškių kultūros centre, buvo skelbtas šiek tiek supaprastintas konkursas – nebuvo reikalaujama darbo stažo kultūros srityje. „Tryškių kultūros centre praktiškai nėra nė vieno darbuotojo, einančio pirmaeiles pareigas, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo D. Mikienė. – Visi darbuotojai atvažiuoja iš kitų rajonų. Pavyzdžiui, meno vadovas atvyksta iš Šiaulių, dizainerė-dailininkė – iš Akmenės rajono ir t. t. Tryškiuose nebuvo norinčio ir tinkančio žmogaus pagal specialybę, kuris galėtų eiti kultūros centro direktoriaus pareigas, todėl iš konkurso reikalavimų išbraukėme stažą, kad tik atsirastų norintis tą darbą dirbti asmuo.“
Komentuodama, kodėl skiriasi tarnybinio atlyginimo koeficientai, Kultūros skyriaus vedėja tikino, kad tai esą numatyta atsižvelgiant į darbų apimtis. „Abu kultūros centrai nėra identiški, – kalbėjo D. Mikienė. – Luokės kultūros centras turi 8 filialus ir yra 3 rajono seniūnijų kultūros valdytojas, o Tryškių kultūros centrui priklauso tik vienas – Ubiškės – filialas, kuris neturi nei darbuotojo, nei patalpų. Todėl atsižvelgiant į nelygias darbų apimtis – koeficientai skirtingi.“
Į skaitytojo įtarimus, jog, sušvelninus reikalavimus skelbto konkurso laisvoms Luokės kultūros centro direktoriaus pareigoms eiti, norima prakišti savą žmogų, D. Mikienė atrėžė: „Neturime ko kišti. Duokite mums ką prakišti, nes tikrai mielai priimsime ir svarstysime jo kandidatūrą. Labai norėtųsi, kad Luokėje dirbtų vietinis žmogus, o ne iš kažkur atvažiuojantis. Deja, net ir darbo biržoje nėra užsiregistravusių kultūros darbuotojų.“