Sausio 13-oji Lietuvos valstybės istorijoje visada liudys mūsų tautai dovanotą laisvę. Tai diena, žyminti skaudžius praeities įvykius, žuvusių laisvės gynėjų atminimą, primenanti, kokių aukų patirta, kad šiandien galėtume kvėpuoti nepriklausomos šalies oru. Prieš 34 metus vykę kruvini sausio įvykiai kiekvienais metais prisimenami su pagarba, padėka ir žodžiais, kad šalies laisvę reikia saugoti – tai nėra duotybė.
Daiva Gerikienė, Rita Stančiukienė
Plungėje Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai prasidėjo dar sausio 12-ąją. Plungės bažnyčioje vyko šv. Mišios už paaukojusius savo gyvybę dėl Lietuvos laisvės. Jas laikė Telšių vyskupijos generalvikaras kanauninkas Vilius Viktoravičius.
Po bendros maldos visi buvo pakviesti į Plungės kultūros centrą. Čia surengtas fortepijoninės muzikos rečitalis. Grojo pianistas virtuozas, tarptautinių konkursų laureatas, vienas įdomiausių jaunosios kartos šiuolaikinės fortepijoninės muzikos atlikėjų Jonas Šopa. Kaip pastebėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, rečitalis „išmaniai sujungė Lietuvos laisvės kovų atminimą, brolišką ukrainiečių kovų palaikymą ir prasidedančius kompozitoriaus M. K. Čiurlionio metus su įspūdingu jo kūriniu „Preliudas Fis-Dur“ („Viešpaties angelas“), kuriame nuolat skambėjo varpai kaip atminties šaukliai. Aukščiausias profesionalumas, gelmė, įspūdingo grožio kūriniai, fantastinis naujojo fortepijono skambėjimas sukūrė nepaprastai iškilią ir jaudinančią atmosferą“.
Sausio 13-osios rytas Plungėje išaušo nušviestas žvakių liepsnelių. Plungiškiai prisidėjo prie tradicinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“, kurios metu visi kviečiami languose trumpam uždegti atminimo žvakutes kaip tragiškų 1991 metų sausio 13 dienos įvykių atminimo simbolį. Tradiciškai Plungėje surengti ir Laisvės gynėjų dienai skirti bėgimai Plungės parke.
Vakarop plungiškiai buvo pakviesti tradiciškai rinktis į „Atminties laužų“ vakarą prie Laisvės paminklo. Renginį organizavo Plungės kultūros centras.
„Šiandien kaip ir 1991 metų sausio 13 dieną mes esame kartu. Kaip ir tada, kai Lietuvos gyventojų vienybė, drąsa ir meilė tėvynei stojo prieš okupantų tankus. Šiandien susirinkome simboliškai paminėti tragiškų įvykių. Tą naktį sovietų kariuomenė, panaudojusi brutalią jėgą, puolė beginklius Lietuvos žmones, kurie tik besąlygiškai tikėjo – tėvynė privalo būti laisva. Ši diena primena mums kainą, kurią mokėjome už laisvę. Tą naktį netekome 14 didvyrių, tačiau išsaugojome laisvę ir teisę būti nepriklausomiems. Jų pasiaukojimas – tai mūsų valstybės pamatas. Šiandien mus supa laužai, primenantys apie 14 laisvės gynėjų, kurie žuvo gindami Lietuvos nepriklausomybę. Šiandien mes atiduodame pagarbą tiems, kurie paaukojo gyvybes už mūsų visų laisvę“, – į susirinkusiuosius kreipėsi minėjimo vedėjai Gabrielė Budrytė ir Edmundas Gylys.
Vakaro metu žuvusiųjų atminimas pagerbtas tylos minute, skambėjo Lietuvos himnas, sakytos kalbos. „Šį vakarą žiūrime ne tik į praeitį, bet ir į ateitį. Mūsų bendruomenė, jaunimas turi tęsti laisvės gynėjų pradėtą darbą ir puoselėti nepriklausomybę, pilietiškumą ir meilę Lietuvai. Kad visi savo sutelktumu tai darytume, kad visi saugotume tai, už ką labai brangiai sumokėjome. Saugokime ir mylėkime Lietuvą“, – kreipdamasis į susirinkusiuosius kalbėjo Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis.
Visada likti ištikimiems savo tėvynei linkėjo Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas kun. Vytautas Gedvainis.
Laisvės gynėjų dienos minėjimą lydėjo Redos Striškaitės atliekamos dainos. Prie Laisvės paminklo padėta gėlių. Susirinkusieji prie arbatos puodelio dalijosi prisiminimais, įžvalgomis apie Sausio 13-ąją.
Tautinę dvasią renginyje palaikė ir gausus būrys Lietuvos šaulių sąjungos narių, vadovaujamų Arūno Raudžio.
Į akciją Rietave sureagavo ir dangus
Kaip ir visa Lietuva, sausio 13 dienos rytą Rietavo savivaldybės įstaigos pasitiko su žvakių liepsnelėmis languose, kurios uždegtos įsitraukiant į pilietinę akciją „Atmintis gyva, nes liudija“, skirtą Sausio 13-osios aukoms atminti. Žuvusieji už Lietuvos laisvę pagerbti ir Rietavo miesto aikštėje tądien vykusiame šios svarbios Lietuvai datos minėjime.
1991 metų sausis buvo vilčių ir išbandymų metas. Virš neseniai nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos kaupėsi juodi debesys – Sovietų Sąjunga agresyviai demonstravo karinę galią, tikėdamasi baime ir smurtu palaužti žmonių ryžtą būti laisviems. Tačiau tai dar labiau suvienijo tautą – tūkstančiai beginklių žmonių parodė tokią drąsą ir vienybę, prieš kurią buvo bejėgiai ir šarvuoti tankai. Kova už laisvę pareikalavo aukų – 14 gyvybių. Manoma, kad taikių nekaltų žmonių kraujas pabudino Vakarų pasaulio sąmonę – Lietuva buvo pripažinta kaip nepriklausoma šalis ir sugrįžo į Europos politinį žemėlapį. Kaip tik todėl kiekvienų metų sausio 13 dieną prisimename pavardes tų, kurių užmiršti nevalia, kurie nepritrūko drąsos lemtingomis dienomis būti Vilniuje ir ginti savo pasirinkimą.
Atminimo žvakelės kiekvienai iš Sausio 13-osios aukų uždegtos ir Rietave, Laisvės aikštėje, vykusiame minėjime. Meninę programą susirinkusiesiems dovanojo Lauryno Ivinskio gimnazijos vokalinis merginų ansamblis ir solistė Erlanda Petkutė (vadovė Raimonda Varnagirienė). Vieningai nuskambėjo ir rietaviškių sugiedotas Lietuvos Respublikos himnas. Savivaldybės meras Antanas Černeckis, kalbėdamas apie šių įvykių svarbą, linkėjo saugoti, puoselėti ir branginti laisvę.
Gražiu renginio akcentu tapo akcija „Iškelkim trispalvę dangui“: Lauryno Ivinskio gimnazijos mokiniai sustojo ratu aplink Laisvės paminklą ir pakėlę rankas su Lietuvos vėliavos spalvų – geltonais, žaliais, raudonais – popieriaus lapais mojo dangui. Ir dangus visus nustebino padėkodamas – skambant Vido Bareikio dainos „Esu aš vėliava“įrašui, virš Rietavo bažnyčios bokštų, ant mažo debesies, išsiskleidė ryški dangaus vėliava – vaivorykštė. Rietaviškiai šį reiškinį priėmė kaip dėkingumo ir sėkmės ženklą.
Sausio 13-osios minėjimas užbaigtas šv. Mišiomis Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje