Balandžio 27-oji – Medicinos darbuotojų diena. Šia proga sveikiname visus medicinos darbuotojus – jų atsidavimas ir rūpinimasis bendruomenės nariais verti pagarbos ir dėkingumo.
Šios profesinės šventės proga feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ paskyroje balandį paskelbėme medikų mėnesiu ir paprašėme skaitytojų pažymėti savo mylimiausius medikus, kuriuos norėtų, kad pakalbintume. Padėkų, sveikinimų ir gražių žodžių sulaukė daug šeimos gydytojų. Kalbiname tris iš jų – Kristiną Vapsaitę, Virginiją Šmitaitę-Čiurauskienę ir Sondrą Jogminienę. Pašnekesiai apie mediko kelio pasirinkimą, darbo pliusus ir minusus, šių dienų gydytojo svarbą ir, žinoma, sveikatą.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Klinikos „InMedica“ šeimos gydytoja Kristina Vapsaitė
Gydytoja K. Vapsaitė kilusi iš Raseinių, bet nuo medicinos studijų baigimo dirba, gyvena ir jubiliejinį darbo stažo 10-metį mini Telšiuose.
„Jau mokykloje žinojau, kad būsiu gydytoja ir būtent šeimos gydytoja. Man buvo ypač įdomu žmogaus anatomija. Kitame darbe savęs net neįsivaizduoju. Telšius pasirinkau, nes mano kurso draugė buvo iš Telšių, kuri pasiūlė čia kartu važiuoti. Tada šeimos neturėjau, pagalvojau, kad Telšiai arčiau jūros, gražus miestas, tai bus puikus pasirinkimas. Čia įsitvirtinti pavyko puikiai, kolektyvas geras, iš karto buvo daug pacientų ir darbo.
Didžiausias pliusas šiame darbe – man labai patinka mano darbas, na, o minusas, kad didelis pacientų krūvis. Pajuokausiu, gal ateis toks laikas, kai vietoj gydytojo dirbs dirbtinis intelektas, bet šiuo metu gydytojas vis dar reikalingas pacientui. Kartu sprendžiame labai daug klausimų, padedame, o pacientai mūsų klauso. Žinoma, dabar gydytojas turi būti labiau pasikaustęs, nes pacientai patys itin apsiskaitę, kartais gydytojui tenka įrodinėti savo tiesą. Taip pat gydytojas turi nuolat mokytis ir tobulėti.
Pacientams patariu laikytis sveikos gyvensenos, darbo ir poilsio režimo, nes žmonės dabar visi pervargę, daug dirba, todėl reikia mokėti atsipalaiduoti ir rasti daugiau pozityvumo. Kartais pajuokaujame su pacientais ir, atrodo, lengviau pasidaro.
Kolegoms medikams linkiu kantrybės, ištvermės, pozityvumo, paprastumo bei išlikti ir patiems sveikiems“, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo K. Vapsaitė.
VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Sondra Jogminienė
„Gydytoja norėjau būti jau nuo vaikystės, mama pastebėjo mano polinkį padėti ir rūpintis kitais, tad nukreipė tinkama linkme. Kadangi močiutė dirbo ligoninėje, per atostogas turėdavau galimybę būti operacinėje ir stebėti įvairias operacijas. Tai buvo neįkainojama patirtis ir galimybė jau nuo mažens suprasti, kaip noriu būti gydytoja ir savo darbu padėti kitiems.
Mediko kelias nėra lengvas, kasdien susiduriame su sunkiomis, stresinėmis situacijomis, didžiuliu nuovargiu. Su vienu pacientu džiaugiesi, su kitu liūdi ir stengiesi suteikti vilties tolesniame sunkiame ligos kelyje. Būna sunku grįžti namo ir užmiršti darbą, negalvoti apie tam tikras situacijas ar pacientų problemas. Vis pergalvoji, kaip būtų galima dar greičiau ir efektyviau padėti. Dažnai po darbų diskutuoji su kurso draugais, aptari situacijas, konsultuojiesi, tariesi ar net suderini vizito laiką pas specialistą. Tačiau labiausiai džiugina atvejai, kai pavyksta drauge su pacientais nugalėti ligas, matyti juos laimingus ir patenkintus. Po ilgų išgyvenimų pamatyti šypsenas jų veiduose. Taip pat džiugina mažųjų mūsų pacientų šypsenos ar apkabinimai, nesuvaidintos emocijos ir tas tikrumo jausmas.
Šiuo metu medikai labai apkrauti popierizmu, biurokratiniais dalykais, jaučia nuolatinę įtampą. Pacientų srautas labai didelis, vienam žmogui skiriama tik 15 minučių, tačiau į tą patį laiką turime sutalpinti daug papildomų pacientų, taip konsultuojamų pacientų skaičius per dieną smarkiai išauga. Labai norisi skirti daugiau laiko ligoniui, o ne dokumentams pildyti. Šeimos gydytojai esame arčiausiai paciento, galime greitai sureaguoti į esamas problemas, paaiškinti, patarti, vertinti būklę gydymo metu ir nukreipti tinkama linkme. Neretai būtent mums pacientas išsipasakoja viską, ko galbūt nedrįsta atskleisti specialistui.
Kad išliktume sveiki, labai svarbu fizinis aktyvumas, tinkama mityba, žalingų įpročių atsisakymas. Tai vieni iš pagrindinių dakykų. Taip pat stengtis gyventi patiriant kuo mažiau streso ir nervinės įtampos. Neignoruoti savo organizmo siunčiamų ženklų ir laiku kreiptis į savo gydytoją, pasitikėti juo. Juk gyvenimas mums duotas tik vienas, tad esame patys atsakingi, kaip jį nugyvensime.
Savo kolegoms Medicinos darbuotojų dienos proga linkiu saugoti save, mylėti ir būti mylimiems. Tik būdami sveiki ir laimingi galime padėti kitiems“, – kalbėjo S. Jogminienė.
Telšių šeimos sveikatos centro šeimos gydytoja Virginija Šmitaitė-Čiurauskienė
„Nuo pat vaikystės girdėjau, kad aš turiu būti gydytoja. Mano šeimoje buvo sergančiųjų. Negalavo tėtis, kurį aš gydžiau, nešdavau jam vaistus, todėl visiems buvo aišku, kad Virginija bus gydytoja. Baigusi mokyklą bijojau medicinos studijų, galvojau, kad neįstosiu, bet taip likimas nuvedė, kad iškart įstojau. Iš pradžių buvo sunku, net sakydavau mamai, kad viskas, nebegaliu, tačiau vėliau viskas puikiai išsisprendė. Kadangi esu telšiškė, sugrįžau po mokslų čia, Telšiai mane traukė. Šią dieną tikrai neįsivaizduoju savęs kitame darbe, aš jaučiuosi reikalinga, galiu pacientams padėti, tai labai smagu. Ypač džiugu, kai pacientas pasako, kad gydytoja jam labai pagelbėjo, tai man pats didžiausias atlyginimas už visą įdėtą darbą. Minusas šiame darbe nebent didelis krūvis ir nuovargis, kadangi darbe negali pasakyti „ne“ – medikas visada turi būti pasiryžęs padėti pacientui. Didžiausias pliusas – gydytojas yra gerbiamas ir gali žmogui padėti, yra tas grįžtamasis ryšys. Dabar pacientai linkę ir patys gydytis, netgi „nusigydyti“. Tikrai sergant mediko priežiūra yra būtina. Šiais laikais žmonės ypač vaikosi mados, drastiškai laikosi dietų, išvis nevalgo arba valgo bet ką. Blogai tokie kraštutinumai. Taip pat sėslus gyvenimo būdas irgi negerai, blogina mūsų savijautą. Pacientai vis dar tiki, kad išgers tabletę ir ji išspręs visas problemas. Deja, tokių tablečių nėra, žmogus privalo savimi rūpintis. Kaip mums universitete sakydavo: nuo gydytojo priklauso tik 10 proc., visa kita priklauso nuo žmogaus – ką jis valgys, kaip jis gyvens, kokį požiūrį į viską turės.
Medicinos darbuotojų dienos proga kolegoms palinkėčiau stiprybės, ištvermės ir sveikatos, nes patys medikai mažiausiai rūpinasi sveikata, kiek pastebiu, visi neturi kada… Iš tikrųjų reikia ir save žiūrėti, savęs nepamiršti. Aišku, pacientai itin svarbu, bet jei medikas susirgs, tuomet visai nebus kam padėti“, – sakė V. Šmitaitė-Čiurauskienė.