
Nenorėdamas mokėti pinigų sūnui išlaikyti vyras nusprendė pagudrauti – įtikinti teismą, kad… vaikas ne jo, ir padavė į teismą buvusią draugę, sūnaus motiną. Sunkiai sveiku protu suvokiama civilinė byla dėl tėvystės nuginčijimo išnagrinėta Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose. Teismo posėdyje dalyvavo ir išvadą byloje teikianti institucija – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Giedra AKAVICKIENĖ
Vyriškis išsakė kankinančias abejones
Ieškovas M. J. teismo prašė panaikinti jo tėvystę dėl vaiko M. V. ir panaikinti duomenis apie tėvystę Civilinės metrikacijos registre.
Ieškinyje vyriškis nurodė, kad Telšių apylinkės teismo 2018 m. lapkričio 21 d. sprendimu buvo pripažintas M. V. tėvu, vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su atsakove L. V., iš jo nepilnamečiam vaikui priteistas išlaikymas. Civilinė byla buvo išnagrinėta jam nedalyvaujant, nes tuo metu gyveno užsienyje. Nors apie teismo procesą sužinojo 2018 m. spalio 16 d., bet, jo teigimu, dėl gyvenimiškų aplinkybių ir turtinės padėties negalėjo jame dalyvauti. Apie teismo sprendimą sužinojo tik šiam įsiteisėjus, 2019 m., sugrįžęs į Lietuvą.
M. J. aiškino, kad dėl tėvystės visuomet turėjo abejonių, todėl jos nepripažino pareiškimu pas notarą. Atsakovė esą trukdanti jam bendrauti su vaiku, savo pasakymais leidžianti suprasti, kad vaikas yra ne jo, todėl abejonės tik stiprėja. Abejonių draskomas vyras norėtų, kad jo tėvystė būtų nustatyta atlikus DNR ekspertizę. Tai, vyriškio nuomone, patikimas tėvystės nustatymo būdas, ir jis galėtų ramiai gyventi įsitikinęs 100 procentų, kad yra vaiko, kurį turi išlaikyti, tėvas.
Įtarimą sukėlė vaiko plaukų spalva
Pats ieškovas į teismo posėdį neatvyko, jo atstovė teismo posėdžio metu ieškinį palaikė, prašė jį tenkinti. Tačiau atsakovė, vaiko mama, su ieškiniu nesutiko. Atsiliepime į ieškinį nurodė tvirtai žinanti, kad M. J. yra nepilnamečio vaiko tėvas.
Moteris papasakojo, kad teismo sprendimais yra nustatyta ieškovo bendravimo su nepilnamečiu vaiku tvarka, iš ieškovo vaikui priteistas išlaikymas. Ji nedaro jokių kliūčių tuos teismo sprendimus vykdyti. Mano, kad ieškiniu dėl tėvystės nuginčijimo buvęs jos draugas siekia išvengti išlaikymo vaikui mokėjimo.
Atsakovė teismo posėdžio metu nurodė, kad su ieškovu kartu negyveno, tačiau bendravo visą nėštumo laikotarpį, taip pat kurį laiką gimus sūnui. Jau po sūnaus gimimo draugas reiškė abejones, ar vaikas yra jo, nes… sūnaus plaukai buvo tamsūs.
DNR ekspertizė patvirtino tėvystę
Vis dėlto įtarinėjimus dėl tėvystės ir plaukų spalvos galima pavadinti kliedesiais arba suktybe siekiant išsisukti nuo pareigos išlaikyti savo vaiką, nes tėvystę, pasirodo, jau anksčiau yra patvirtinusi DNR ekspertizė.
DNR ekspertizės akte nurodyta, kad M. J. yra vaiko M. V. biologinis tėvas, su tikimybe 99,978250 proc.
Moteris apgailestavo, kad ieškovas su vaiku nebendrauja, kartais išreiškia norą susitikti, bet būna neblaivus ir kelia konfliktus. Vaiko mama įsitikinusi, kad atsisakyti tėvystės buvęs draugas sugalvojo iš antstolio gavęs informaciją apie susikaupusią išlaikymo skolą.
Prašė sumažinti priteistą išlaikymą
Teismas atsižvelgė, kad ieškovo tėvystė vaiko atžvilgiu jau buvo nustatyta teismo sprendimu, ieškovas įregistruotas vaiko tėvu. Iš byloje esančių duomenų matyti, jog 2019 m. sužinojęs apie teismo sprendimą, kuriuo nustatyta tėvystė, ieškovas jokių priemonių nesiėmė, sprendimo neginčijo, proceso atnaujinti neprašė. 2018 m. lapkričio 21 d. sprendimas yra įsiteisėjęs, duomenys vaiko M. V. gimimo įraše apie tėvą yra įrašyti remiantis tuo sprendimu, todėl jų negalima nuginčyti.
Nors ieškinyje nurodoma, kad ieškovas visuomet abejojo tėvyste ir priimtas teismo sprendimas jo netenkino, tačiau, užuot ginčijęs sprendimą ar siekęs atnaujinti procesą, ieškovas 2021 m. kreipėsi į teismą dėl 2018 m. lapkričio 21 d. sprendimu priteisto išlaikymo nepilnamečiui M. V. sumažinimo, taip pat reiškė reikalavimus nustatyti jo bendravimo su vaiku M. V. tvarką ir šis klausimas buvo išspręstas 2022 m. sausio 28 d. sprendimu.
Iš išvadą teikiančios institucijos pateiktų duomenų matyti, kad ieškovas siekė bendrauti su sūnumi, bendravimui užtikrinti buvo pasitelkta ir socialines paslaugas teikiančių institucijų pagalba. Šios aplinkybės rodo, jog ieškovas laiko save nepilnamečio vaiko M. V. tėvu. Atliktos DNR ekspertizės akte nurodyta, kad M. J. yra M. V. biologinis tėvas.
Kadangi byloje nėra jokių įrodymų, leidžiančių teismui spręsti, jog ieškovas nėra vaiko tėvas, 2024 m. vasario 20 d. teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu, ieškinį atmetė. Tėvui teks mokėti sūnui alimentus ir susidariusią skolą.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos komentaras
Apie tėvystės nustatymo problemą kalbėjomės su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Telšių apskrities skyriaus vedėja Rita Latakiene.
R. Latakienės teigimu, kasmet Lietuvoje išsiskiria keli tūkstančiai porų, iš jų per 4 tūkst. porų turi nepilnamečių vaikų.
2023 m. vaiko teisių gynėjams teko dalyvauti teismo posėdžiuose, kai buvo svarstomos bylos dėl tėvystės nustatymo. Praėjusiais metais dalyvavo tokiose bylose dėl 367 vaikų, iš jų 17 buvo iš Telšių apskrities.
„Kiekvieno vaiko gyvenime yra reikalingi abu tėvai – tiek gyvenantys drauge, tiek skyriumi. Norint, kad vaikas augtų saugus, jaustųsi mylimas ir laimingas, o tėvams pavyktų su vaiku sukurti artimą ir tvirtą ryšį, svarbu tiek mamai, tiek tėčiui nuolat būti arti vaiko – bendrauti, palaikyti, domėtis jo kasdienybe, stengtis atliepti jo poreikius. Deja, bendravimas su vaiku dažnai būna vienas didžiausių iššūkių skiriantis porai, o kartais būna iškeliamas ir tėvystės nustatymo klausimas“, – pabrėžė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Telšių apskrities skyriaus vedėja R. Latakienė.
Dažniausiai besiskiriančios poros nesutaria dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, vaiko išlaikymo dydžio klausimų ir bendravimo su vaiku tvarkos. Padedant vaiko teisių gynėjams, didžiąją dalį tokių nesutarimų pavyksta išspręsti taikiai.
Deja, pasak R. Latakienės, pasitaiko atvejų, kai, vykstant suaugusiųjų ginčams, vienam iš tėvų siekiant prisiteisti alimentus ar, priešingai, jų nemokėti, yra kreipiamasi į teismą dėl tėvystės patvirtinimo. Tokiais atvejais vaikui gali būti atliekamas DNR tyrimas.