Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė pateikė 2023 m. policijos veiklos ataskaitą visuomenei. Remiantis statistikos duomenimis, nusikalstamų veikų skaičius Šiaulių ir Telšių apskrityse mažėjo, tačiau nubaustų už greičio viršijimą kreivė didėjo. Todėl perspektyvos mažinti reidų skaičių policijai kol kas nenusimato. Taip pat visuomenėje vyraujančia opia problema vis dar išlieka narkotikai.
Ką mano visuomenė
Vasarį policijos pareigūnai savo aptarnaujamose teritorijose visuomenei pristatė 2023 m. veiklos ataskaitas.
Praėjusių metų pabaigoje atlikta visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad pasitikėjimas policija aptarnaujamose Šiaulių ir Telšių apskričių teritorijose siekia 85 procentus ir viršija šalies pasitikėjimo policija vidurkį (82 proc.). Šiaulių apskrityje gyvenantys žmonės jaučiasi saugiausiai iš visų Lietuvos apskričių gyventojų. 81 proc. Šiaulių apskrities ir 80 proc. Telšių apskričių gyventojų kriminogeninę situaciją savo gyvenamojoje vietoje vertina gerai. Geresnio įvertinimo tėra sulaukusios Alytaus (83 proc.) ir Tauragės (84 proc.) apskričių policijos aptarnaujamos teritorijos.
Ką kalba statistika
Kad kriminogeninė situacija yra nebloga ir žmonės čia gali jaustis saugūs, byloja ir statistika. Nusikalstamų veikų skaičius praėjusiais metais pusėje Lietuvos apskričių didėjo, o Šiaulių ir Telšių apskrityse jis mažėjo. Ir šis mažėjimas Šiaulių apskrityje buvo pats ženkliausias – 17 proc. (2022 m. buvo užregistruota 4 579 nusikalstamos veikos, 2023 m. – 3 790). Telšių apskrityje nusikalstamų veikų sumažėjo nuo 1 585 (2022 m.) iki 1 522 (2023 m.).
Profesionalų pareigūnų darbą iliustruoja nusikalstamų veikų ištyrimo procentas. Telšių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje jis siekia 72,4 proc., ir šis rodiklis, aplenkęs Utenos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, yra antroje vietoje tarp kitų apskričių, o Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje buvo ištirta 70 proc. nusikalstamų veikų ir šis rodiklis yra trečias Lietuvoje. Jeigu vertinsime sunkių ir labai sunkių nusikaltimų kategoriją, tai Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje praėjusiais metais buvo stebimas didžiausias jų mažėjimas ir geriausias jų ištyrimas, lyginant su kitomis šalies apskritimis. Telšių apskrityje šios kategorijos nusikalstamų veikų ištyrimo procentas patenka tarp lyderių Lietuvoje ir yra antras po Šiaulių apskrities.
Metai baigėsi, tačiau problemos liko tos pačios: smurtas artimoje aplinkoje, sukčiavimai elektroninėje erdvėje, kvaišalai mokyklose, neblaivūs prie automobilio vairo, milžiniškas važiavimo greitis.
Nors nusikalstamų veikų viešosiose vietose mažėja, didžiųjų metų švenčių renginiai vyksta be didesnių incidentų, ganėtinai ramiai, tačiau be smurto artimoje aplinkoje neapsieinama nė dienos. Apie tai byloja ir ir šventinio laikotarpio įvykių suvestinės. Kiekvieną dieną policija sulaukia dešimčių iškvietimų į šeimas. Smurtas artimoje aplinkoje užima didžiausią procentą tarp visų nusikaltimų ir vyrauja tiek Šiaulių, tiek Telšių apskrityse. Jei paimtume pastarųjų metų statistiką, tai nuo 2017 metų šio pobūdžio smurto Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje mažėjo, o štai nuo 2020 metų (850 ikiteisminių tyrimų) vėl pradėjo augti ir 2023 metais pasiekė 943 ikiteisminius tyrimus. Tenka pasidžiaugti, kad Telšių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje situacija priešinga – čia stebimas ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje kasmetinis mažėjimas – nuo 738 (2017 m.) iki 322 (2023 m.).
Taip pat „bujoja“ nusikaltimai elektroninėje erdvėje. Dažniausiai – įvairaus pobūdžio sukčiavimai. Kiek žmonėms yra aiškinama nespausti atsiųstų nuorodų, nepateikti konfidencialios informacijos apie save ir elektroninės bankininkystės duomenų, jie negirdi. Susimąstoma tik tada, kai prarandami pinigai tikintis greito praturtėjimo iš investavimo, sėkmingos loterijos ar netikėto palikimo gavimo. Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje 2023 m. nuo įvairaus plauko sukčių nukentėjo 306 gyventojai, iš jų 90 – dėl sukčiavimo interneto erdvėje, Telšių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje – 126 gyventojai, iš jų 70 – dėl sukčiavimo internetinėje erdvėje.
Narkotikai – dar viena nūdienos visuomenės problema. Šiaulių apskrities policija 2016 m. pradėjo 105 ikiteisminius tyrimus, susijusius su narkotikų vartojimu, o 2023 m. jų buvo dvigubai daugiau – 217. Telšių apskrityje per analogišką laikotarpį baudžiamųjų bylų už šią nusikalstamą veiką taip pat padvigubėjo – nuo 44 išaugo iki 84. Jei su jaunų žmonių svaiginimusi kovos tik mokykla ir policija, teigiamo rezultato nebus. Į kovą turėtų įsitraukti daugiau socialinių institucijų ir pirmiausia tėvai. Juk vaiką augina ne institucijos, o šeima, ir čia turėtų prasidėti jaunų žmonių savimonės formavimas ir kontrolė.
Vagystės pastaruoju metu tapo nebe tokia opia problema, kokia buvo prieš kelerius metus. Jų nuo 2022 metų kasmet užregistruojama vis mažiau. Šiaulių apskrityje šių nusikalstamų veikų sumažėjo nuo 515 (2022 m.) iki 480 (2023 m.), Telšių apskrityje – nuo 225 (2022 m.) iki 217 (2023 m.). Automobilių vagystės, vagystės iš transporto priemonių ir gyvenamųjų patalpų nebėra kasdienybė, kuri būdavo prieš dešimt ir daugiau metų. Smulkių vagysčių buvo ir bus, kol žmonės nepradės labiau saugoti savo turto ir nepaliks neužrakintų transporto priemonių bei gyvenamųjų patalpų durų, neprirakintų dviračių gatvėje, o bankomatuose – mokėjimo kortelių. Net toks posakis yra: „Dievas saugo tuos, kurie saugosi patys.“
Keliuose karas nesibaigė
Eismo įvykių informacinės sistemos duomenimis, per 2023 m. Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 160 žmonių. Lyginant su 2022 m., žuvusiųjų skaičius išaugo daugiau kaip 30 proc.
Tokia pat tendencija ir Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamuose keliuose. Eismo įvykių, kuriuose buvo sužaloti ar žuvo žmonės, skaičius išaugo nuo 2022 m. registruotų 249 iki 253, registruotų 2023 m. Taip pat skaudesnės jų pasekmės – 2022 m. eismo įvykiuose žuvo 10 žmonių, pernai – 14. Daugiausia žuvusiųjų – Šiaulių rajono keliuose.
Telšių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje eismo įvykių, kuriuose buvo sužaloti ar žuvo žmonės, skaičius ūgtelėjo nuo 105, registruotų 2022 m., iki 120, registruotų 2023 m. Ypač išsiskyrė Mažeikių rajonas, kuriame įskaitinių eismo įvykių skaičius išaugo nuo 29 (2022 m.) iki 46 (2023 m.). Žuvusiųjų Telšių apskrities policijos užregistruotuose eismo įvykiuose skaičius šoktelėjo nuo 2022 m. buvusių 7 iki 2023 m. užfiksuotų 10. Daugiausia žuvusiųjų – Akmenės rajone (4).
Prasta žinia, kad kasmet keliuose drastiškai daugėja neblaivių vairuotojų. Nepaisydami gresiančio teistumo, automobilių konfiskavimo, teisės vairuoti praradimo, tūkstantinių baudų, moterys ir vyrai girti sėda prie automobilių vairo, rizikuodami pakeliui ką nors užmušti arba užsimušti patys. Daliai visuomenės alkoholis ir vairavimas yra suderinami dalykai – vairuojama ir su trimis, ir su dar didesniu promilių skaičiumi. Praėjusiais metais Telšių apskrities keliuose buvo sulaikytas 441 neblaivus vairuotojas, Šiaulių – 802. Iš jų apie 10 proc. Telšių apskrityje ir 14 proc. Šiaulių apskrityje sukėlė eismo įvykius. Daugėja neblaivių vairuotojų sukeltuose eismo įvykiuose žuvusių žmonių. Šiaulių apskrities teritorijoje 2022 m. neblaivūs vairuotojai sukėlė 10 įskaitinių eismo įvykių, o 2023 m. – 18. Telšių apskrityje ši situacija išliko stabili – tiek 2022 m., tiek 2023 m. įskaitinius eismo įvykius sukėlė po 9 neblaivius vairuotojus.
Nubaustų už greičio viršijimą kreivė taip pat didėja. Matyt, greičio matuokliai drausmina dar nepakankamai, jei pažeidimų nemažėja.
Policija dirba visuomenei ir tikisi jos sąmoningumo
Vertinant situaciją keliuose, perspektyvos mažinti reidų skaičių policijai kol kas nenusimato. Juos pareigūnai rengia ne dėl savęs, o dėl visuomenės, dėl to, kad vaikai saugiai grįžtų į namus, kad motinos būtų ramios dėl jų, kad šeimoms netektų išgyventi tragedijų.
Nors policijos gretose yra darbuotojų trūkumas, nors atlyginimai nėra tokie, kurie labai motyvuotų, o darbas yra nelengvas ir reikalaujantis didžiulės atsakomybės bei išmanymo, policija pasirengusi užtikrinti viešąją tvarką ir apginti teisėtus žmonių interesus. Tačiau policija, dirbdama viena, geriausio rezultato nepasieks. Jam pasiekti reikia ir visuomenės geranoriškumo. Jei žmonės drausmingai laikysis teisės aktų, nereikės susidurti su pareigūnais ir tada nebus nei nukentėjusiųjų, nei nubaustųjų.
Parengta pagal Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio atstovės spaudai Gailutės SMAGRIŪNIENĖS inf.