Teismas nutraukė grafienės 2,448 mln. Lt vertės ieškinį Savivaldybei
Rašėme, kad Felicijos Laimės Broel Platerienės atstovas Petras Donatas Lapienis kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą su ieškiniu, kuriuo prašo priteisti iš Telšių rajono savivaldybės 2,448 mln. Lt už Platerių šeimai nuosavybės teise priklausiusių meno vertybių – 58 vaizduojamosios ir taikomosios dailės eksponatų – iš Švėkšnos ir Vilkėnų dvarų nusavinimą visuomenės poreikiams. Birželio 28 d. Šiaulių apygardos teismas nutraukė Felicijos Laimės Broel Platerienės ieškinį argumentuodamas tuo, kad jis pareikštas ne tam atsakovui. „Teismo nuomone, šios meno vertybės yra paimtos visuomenės poreikiams siekiant jas išsaugoti ateities kartoms. O tai jau yra valstybės pareiga, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio, personalo ir dokumentų valdymo skyriaus vedėjas Edmundas Vaitkevičius. – Byla nutraukta, kadangi ieškinys turėjo būti pareikštas valstybei, o ne Savivaldybei.“ Teismo sprendimą ieškovas gali apskųsti per 30 d.
Tiesa, suma, kurią grafienė tikėjosi prisiteisti iš Telšių rajono savivaldybės, toli gražu neatitiko realybės. Skaitytojams priminsime, kad Savivaldybė, tiksliau Žemaičių muziejaus „Alka“ atstovai, nesutiko su Felicijos Laimės Broel Platerienės pateiktu 58 paveikslų įvertinimu rinkos kainomis (2,448 mln. Lt), kurį 2011 m. pabaigoje atliko Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos senosios dailės ekspertė dr. Jolanta Širkaitė. Tad Šiaulių apygardos teismas 2012 m. gruodžio mėnesį įpareigojo Telšių rajono savivaldybę pateikti savo minėtų meno vertybių įvertinimą arba pasirinkti meno ekspertus, kurie tai galėtų padaryti. Samdyti ekspertai atliko minėtų 58 dailės kūrinių įvertinimą. Jie Platerių šeimai nuosavybės teise priklausančias meno vertybes įvertino 1 027 550 Lt, t. y. beveik 1,5 mln. Lt mažiau nei Kultūros ministerijos senosios dailės ekspertė dr. J. Širkaitė.
Bylinėsis dėl Respublikos g. šviesoforo
Telšių rajono savivaldybė birželio 20 d. kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu dėl UAB „Fima“ savivaldžiavimo, kada ši dėl UAB „Dovirma“ skolos išmontavo dalį pėsčiųjų šviesoforo (Respublikos g., ties amfiteatru) valdymo įrangos.
Telšių rajono savivaldybė teismo prašo įpareigoti UAB „Fima“ atkurti pažeistą šviesoforo valdymą ir pašalinti daikto valdymo trukdymus.
Primename, kad pėsčiųjų perėjos įrengimo darbų atlikėja – jungtinės veiklos partnerė UAB „Dovirma“, šviesoforo procesų valdymo ir automatizavimo techninį projektą rengė, statybos ir montavimo darbus atliko UAB „Fima“. Pastarosios įmonės atstovo teigimu, UAB „Fima“ ir UAB „Dovirma“ sudarė rangos sutartį, pagal kurią turėjo sumontuoti pėsčiųjų šviesoforą ir įrangą Respublikos g. Šiuos darbus įmonė atliko, tačiau už juos UAB „Dovirma“ neatsiskaitė (60 579 Lt). Kadangi rangos sutartyje buvo numatytas punktas, kad įranga yra rangovės (UAB „Fima“) nuosavybė, kol užsakovė (UAB „Dovirma“) visiškai už ją neatsiskaitė, atvykę UAB „Fima“ darbuotojai dalį pėsčiųjų šviesoforo valdymo įrangos išmontavo.
Tiek amfiteatras, tiek prie jo įrengta pėsčiųjų perėja ir pėsčiųjų bei transporto šviesoforas 2012 m. pabaigoje buvo atiduoti vertinti Valstybinei komisijai. Telšių rajono savivaldybė už atliktus darbus su rangove atsiskaitė.