Retai susimąstome, kad dantys – tai mūsų burnos organas, kuris kinta priklausomai nuo amžiaus, gyvensenos, mitybos ypatumų ir bendros sveikatos būklės. Kokias galimybes teikia skaitmeninė odontologija atkuriant prarastus dantis, kas ji yra ir kuo ji naudinga pacientui, kalbamės su odontologijos klinikos „Evadenta“ Klaipėdoje vadovu, gydytoju odontologu, burnos chirurgu Laimonu Ketvirčiu.
Skaitmeninės odontologijos technologijos gydytojo kabinete
„Konsultacijų dėl implantavimo metu tenka išgirsti pacientų nuomonę, kad implantas dėl grožio. Dantų anatomijos ir funkcijos atkūrimas – ne tik apie estetiką. Danties atkūrimo implantu esmė – atkurti tai, kas duota iš gamtos. Dantys reikalingi kramtyti maistą. Implantas atstoja danties šaknį ir yra sriegiamas į žandikaulio kaulą, todėl jo fiksacija stabili ir nekelia nepatogumų. Be to, implantas neleidžia nykti kaului, todėl atitolinami senėjimo požymiai. Populiarėjant implantams atsiranda daug daugiau metodų, kaip atkurti dantį, bet ne visada pacientai žino šias galimybes, – kalba gydytojas odontologas L. Ketvirtis, jau daugiau kaip 15 metų besispecializuojantis implantologijos srityje. – „Evadenta“ – odontologijos klinika Klaipėdoje – taiko skaitmeninės odontologijos įrangą ir gydymo metodikas nuo pat jų atsiradimo Lietuvoje pradžios tam, kad visavertiškai galėtume teikti aukščiausios kokybės paslaugas, atkurti dantys ar dantų restauracijos atrodytų natūraliai, estetiškai, o pacientui dėl dantų būklės nereiktų atsisakyti kieto maisto.“
Trimatis skenavimas intraoraliniu skeneriu, 3D kompiuterinė tomografija, skaitmeninė panoraminė rentgenograma – tai pagrindinės skaitmeninės technologijos, kurios taikomos atliekant diagnostinius tyrimus. Atlikus 3D kompiuterinės tomografijos tyrimą ir turint 3D dantų nuotrauką, galima tiksliai suplanuoti implantacijas, kaulo priauginimo, sinuso dugno pakėlimo operacijas.
„Kompiuteriniu tomografu vos per 20 sekundžių galima atlikti išsamų dantų ir viršutinio žandikaulio sinusų tyrimą, nustatyti apatinio žandikaulio nervo topografiją, gauti išsamią informaciją apie dantų padėtį, žandikaulio ir aplink jį esančių audinių vaizdą. Kompiuterinio tomografo jonizuojančios spinduliuotės dozė yra labai nedidelė, todėl šį tyrimą galima naudoti ne tik diagnozei nustatyti, bet ir gydymui stebėti“, – sako gydytojas.
Panoraminė dantų nuotrauka būtina, nes be jos neįmanoma pradėti daugelio gydymo procedūrų, tokių kaip dantų šalinimas, protezavimas, implantavimas, dantų tiesinimas. Skaitmeninė panoraminė yra dvimatė rentgenograma, iš kurios galima pamatyti paciento kaulų struktūrą. O tai ypač svarbu planuojant implantavimo procedūras. Ji naudojama nustatyti ėduonį po dantenomis, diagnozuoti viršutinio arba apatinio žandikaulio kaulų problemas, rasti neišdygusius dantis, ištirti pažengusio periodontito atvejus, įvertinti atvejus, kai reikia ortodontinio gydymo, dantų chirurgijos ar implantavimo. Tyrimas yra labai greitas. Vietoje gauta panoraminė dantų nuotrauka ir rentgeno tyrimo rezultatai iš karto suformuojami skaitmeniniu formatu ir matomi gydytojo kompiuteryje.
„Skaitmeninės odontologijos galimybių dėka niekas neprarasta, ko negalima atkurti, – teigia burnos chirurgas L. Ketvirtis. – Pacientų patogumui, klinikoje dirbantys specialistai gali šiuos skaitmeninius tyrimus atlikti vietoje ir vieno vizito metu sudaryti individualų kompleksinį gydymo planą. Investuodami į skaitmeninės odontologijos technologijas kartu investuojame ir į pacientų sveikatos saugumą, ilgaamžiškumą ir gydymo paslaugų kokybę.“
Žmogaus gyvenimo kokybė – odontologų rankose
Pasak gydytojo odontologo L. Ketvirčio, dantų netekimas nėra vien fizinės sveikatos problema. Negalėjimas kramtyti, diskomfortas kalbant dėl atsiradusio šveplumo, prastas estetinis vaizdas – visa tai sumažina žmogaus kasdieninio gyvenimo kokybę, pasitikėjimą savimi ir savivertės jausmą. Praradus vieną ar kelis dantis, gydytojas rekomenduoja kuo skubiau juos atkurti, kad išvengtumėte ne tik ilgalaikio psichologinio diskomforto, bet ir kaulo tirpimo prarastų dantų srityse ir su tuo susijusių veido bruožų pokyčių.
„Laiku pradėtas gydymas padeda išvengti didesnių gydymo išlaidų, susijusių su komplikacijomis dėl dantų netekimo. Klaidinga manyti, kad viskas baigiasi danties praradimu. Gamtoje nebūna tuščios vietos. Ilgainiui prarasto danties vietoje ima retėti ir tirpti žandikaulio kaulas. Dantys netenka atramos ir keičia savo padėtį. Dėl to veide atsiranda senėjimo požymių, tai gali lemti sąkandžio pakitimus, kramtymo funkcijos sutrikimus ir net žandikaulio sąnario skausmus“, – pabrėžia gydytojas.
Anksčiau buvo įprasta dantis atkurti tiltiniais protezais, tačiau gydytojas odontologas L. Ketvirtis sako, kad toks metodas skaitmeninės odontologijos amžiuje retai naudojamas. „Dantų atkūrimas tiltiniais protezais neefektyvus, nes tokiu būdu netausojami greta esantys sveiki dantys, t. y. jie šlifuojami ir papildomai apkraunami. Be to, ilgainiui dažniausiai jau turime nebe vieno, o trijų dantų defektą“, – akcentuoja odontologas.
Siekiantiems kokybiško ir ilgalaikio sprendimo rekomenduojama dantų implantacija ir protezavimas pavieniais vainikėliais. Burnos chirurgas L. Ketvirtis sako, kad odontologijos klinikoje „Evadenta“ naudojami tik ypač aukštos kokybės ir gerai pasaulyje žinomų gamintojų implantai, garantuojantys procedūros rezultatus ir kurių prigijimo rodikliai siekia net 96–99 proc.
Gydymo tikslumą padeda užtikrinti implantavimo gidas bei klinikoje taikoma PRGF technologija, kuri ženkliai palengvina pooperacinį laikotarpį ir pagreitina gijimą.
Burnos chirurgo tvirtinimu, netekusiam danties pacientui labai svarbu žinoti, kad jis iš klinikos išeis su dantimi. Prarastų dantų atkūrimas dar niekada nebuvo toks greitas, keliantis mažiau streso ir patogus tiek pacientui, tiek gydytojui. Svarbiausia, ką galima padaryti netekus danties, tai nelaukti, o atvykti į burnos chirurgo konsultaciją, atlikti skaitmeninius tyrimus ir pasitarus su gydytoju gauti optimaliausią gydymo planą.
„Odontologijos klinikoje „Evadenta“ laikomės bendradarbiavimo su pacientu principo, įtraukiame jį į gydymo proceso planą daug kalbėdami ir aiškindamiesi paciento lūkestį, padėdami jam įveikti stresą dėl dantų būklės ir skirdami daug laiko ir individualaus dėmesio. Išskirtinis individualizuotas dėmesys – ne privilegija, o mūsų atsakomybė pacientui, – teigia gydytojas L. Ketvirtis. – „Evadenta“ – išskirtinė odontologijos klinika Klaipėdoje, nes čia mes pažįstame kiekvieną pacientą ir jo situaciją, randame ne tik efektyviausius gydymo metodus, bet ir žodžius, kurie atlieka pusę gydymo darbo už mus.“
Odontologijos klinika „Evadenta“ įsikūrusi Salomėjos Nėries g. 20, Klaipėdoje. Kontaktinis telefono numeris yra +370 679 55505, www.evadenta.lt.
Gyvename nuostabiais laikais, kuomet įvairių technologijų dėka galima spręsti įvairias sveikatos problemas, svarbu tik laiku kreiptis pas specialistus, labai informatyvus straipsnis