Per 6-erius metus gyventojams parengtų iš dalies užpildytų deklaracijų skaičius išaugo beveik 5 kartus – nuo 300 tūkst. 2007 metais iki 1,5 mln. šiemet.
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (VMI prie FM) informuoja, kad gyventojams, deklaruojantiems 2012 metų pajamas ir turtą, nuo kovo 19 d. VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) yra suformuotos preliminariosios gyventojų pajamų deklaracijos. Metines pajamų deklaracijas gyventojai turi pateikti iki š. m. gegužės 2 d. Specialistai tvirtina, kad patogiausia tai padaryti elektroniniu būdu, prisijungus prie EDS adresu https://deklaravimas.vmi.lt.
Kovo 19 d. spaudos konferenciją apie elektroninį deklaravimą surengė ir galimybę žurnalistams pirmiesiems deklaruoti metines pajamas ir turtą suteikė Telšių apskrities VMI.
Turtą ir pajamas šiemet privalo deklaruoti politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai bei kiti asmenys, išvardyti LR gyventojų turto deklaravimo įstatyme. Pajamas turi deklaruoti individualią veiklą vykdę gyventojai bei mokėtojai, norintys pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis. Pažymėtina, kad iki gegužės 2 dienos gyventojai turi pranešti VMI apie sudarytus sandorius grynaisiais, kurie viršija 50 tūkst. litų sumą, nėra notarinės formos ir pagal sandorius gautos pajamos nedeklaruotos VMI.
VMI pažymi, jog šiemet EDS preliminarios deklaracijos bei pažymos forma nesikeičia, tačiau gyventojų patogumui VMI papildomai įkėlė kur kas daugiau informacijos.
Nuo praėjusių metų metines gyventojo (šeimos) turto deklaracijas ir atitinkamai pajamų deklaracijas pateikti privalo kredito įstaigų tarybų ir (ar) valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir jų šeimų nariai. Taip pat tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviui (-iams) per praėjusius metus paaukojo daugiau kaip 40 Lt.
Šiais metais turtą privalančių deklaruoti gyventojų sąrašas papildytas. Deklaracijas pateikti privalo valstybės ar savivaldybių įstaigų vadovai, jų pavaduotojai, padalinių vadovai ir jų pavaduotojai bei išvardintas pareigas einančių asmenų šeimų nariai.
„Kaip ir kasmet, gyventojai, norintys susigrąžinti dalį 2012 m. patirtų išlaidų, taip pat turėtų pateikti metinę pajamų deklaraciją“, – primena Telšių AVMI viršininkas Algimantas Laucevičius ir pažymi, jog pasinaudoti GPM lengvata gali tie gyventojai, kurie 2012 m. mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008-12-31 paimtą būsto kreditą. Tokia galimybe taip pat gali pasinaudoti tie gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. GPM, ir tie, kurie pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD).
Gyventojams, pateikusiems teisingas deklaracijas elektroniniu būdu, mokesčio permokos turi būti grąžintos iki liepos pabaigos, tačiau VMI sieks lėšas pervesti kuo anksčiau. Permokos teisingai pateikusiesiems deklaracijas elektroniniu būdu bus pradėtos grąžinti jau balandžio pradžioje, o tiems gyventojams, kurie pildys popierines deklaracijas, įstatymo numatyta tvarka – iki liepos 31 d.
2012 m. gyventojams buvo grąžinta 206 mln. Lt GPM permokų už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius. Telšių r. savivaldybėje – 2 688 139 Lt.
„Gyventojai, kuriems deklaruojant pajamas ir turtą iškyla klausimų, gali kreiptis į mokesčių konsultantus trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 arba ateiti į Telšių AVMI“, – sakė A. Laucevičius ir pažymėjo, jog išsami informacija taip pat teikiama VMI interneto svetainėje www.vmi.lt bei EDS.
VMI primena, jog nuo praėjusių metų gyventojai gali paremti ne tik visuomenines organizacijas, fondus ir kt. paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. pajamų mokesčio dalies, bet ir iki 1 proc. skirti politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio).
VMI pažymi, jog gyventojas, nusprendęs, kad tą patį paramos gavėją (ar gavėjus) nori remti ilgesnį laikotarpį, iki gegužės 2 dienos gali pateikti tik vieną prašymą, o parama bus skiriama tiek metų, kiek žmogus nurodys prašyme. Maksimalus terminas – 5 metų laikotarpis.
Praėjusiais metais beveik 411 tūkst. gyventojų apie 40 mln. litų skyrė 18,8 tūkst. organizacijų, iš kurių partijoms 49,2 tūkst. gyventojų skyrė daugiau kaip 2,1 mln. Lt. Telšiuose 770 rėmėjų politinėms partijoms skyrė 28 127 Lt.