Kovo 7 dieną gausus būrys telšiškių susirinko į Žemaičių muziejaus „Alka“ renginį, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Muziejuje buvo atidaryta paroda „Laisvės troškimas. Vincės Juškevičienės margučių ir rankdarbių raštai“, fotomenininkas Rimantas Dichavičius pristatė savo albumo „Laisvės paženklinti“ I ir II tomus.
Daugelis Telšių gyventojų pamena tautodailininkę V. Juškevičienę, daugelio parodų dalyvę. Balandžio 5 dieną Vincutei būtų sukakę 90 metų, prieš pusmetį ji iškeliavo Amžinybėn.
V. Juškevičienė gimė, mokėsi, gyveno Varniuose. 1951 m. su mažu sūneliu savo noru iškeliavo tremtin į Sibirą. Trėmė vyrą ir ji keliavo kartu, suprasdama, kad tai bus antspaudas visam jos gyvenimui. Grįžusi į Lietuvą, ji neturėjo kur apsigyventi, tad muziejaus direktorius B. Švėgždavičius priima ją į muziejaus ūkines patalpas. Jose moteris gyveno keletą metų. Visą jos gyvenimą išliko šiltas ryšys su muziejumi. Čia buvo rengiamos Vincutės darbų parodos, ji dovanodavo muziejui paveikslų iš šiaudelių, saulučių, margučių.
Po tautodailininkės mirties vienintelis jos giminaitis – Kęstutis Švėgždavičius – pasiūlė visą kūrybinį Vincutės Juškevičienės palikimą perimti Žemaičių „Alkos“ muziejui. Muziejaus darbuotojai atsidėkodami surengė parodą „Laisvės troškimas. Vincės Juškevičienės margučių ir rankdarbių raštai“. Parodoje eksponuojama apie 400 margintų įvairiausiais raštais ir spalvomis margučių. Lankytojų dėmesį patrauks ir įvairūs siuvinėti rankdarbiai, kampeliai, staltiesėlės, kilimėliai, nertos servetėlės. Gausų V. Juškevičienės kūrybinį palikimą sudaro įvairios kompozicijos iš šiaudelių, džiovintų augalų. Juos eksponuojame šioje parodoje.
Fotomenininkas, dailininkas Rimantas Dichavičius – gerai žinomas ne tik kaip meninių fotografijų autorius: muziejuje jis pristatė savo paruoštas ir išleistas knygas apie dailininką Antaną Kmieliauską. Dailininko darbų galima pamatyti ir Telšiuose: jis nutapė freskas Rainių kančios koplyčioje, sukūrė skulptūrą „Pietą“ ant Rainių kankinių kapo. Menininkas pristatė albumą „Šarūnas Sauka“.
Daugiausia dėmesio autorius skyrė knygų „Laisvės paženklinti“ I ir II tomų pristatymams. Galima šias knygas prilyginti enciklopedijoms. Jose pristatomi visi Lietuvos dailininkai ir jų darbai laisvės tema. Galima sužinoti apie heraldikos, įvairių tautinių, uniforminių ženklų kūrimą nuo eskizo iki jo sukūrimo. Knygose pristatomos įvairios vaizduojamojo meno rūšys: medaliai, skulptūros, paveikslai, vitražai, freskos.
Šiose dviejuose tomuose galima pamatyti ir su Telšiais susijusių menininkų darbus. Nemažai jų baigė dailės mokslus Telšiuose ar dirbo dėstytojais. Autorius pristato Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytojus: profesorius Petrą Gintalą ir Romą Inčirauską, menininkų sukurtus medalius. Autorių sužavėjo R. Inčirausko sukurtos Telšių katedros durys.
R. Dichavičius pasidžiaugė, kad muziejus surengė tremtinės V. Juškevičienės darbų parodą, skirtą tokiai gražiai datai.