Gydytojo profesija – viena atsakingiausių. Tai žmonės, kuriems tenka elgtis ryžtingai, drąsiai ir neretai žaibiškai priimti sprendimus gelbėjant pacientų gyvybes. Tačiau šeimos gydytoja Irena Miškinienė, sergantiesiems pagalbą teikianti jau 37-erius metus, mediko profesijos nesudievina.
„Nesakau, kad mediko profesija kažkuo išskirtinė. Kiekvienas dirbame darbą prisiimdami atsakomybę – tiek mokytojas, karininkas, tiek policininkas ar gaisrininkas.
Visos specialybės savotiškai vertingos, rizikingos ir sunkios. Medicina yra galinga tuo, kad suteikia tiesiausią kelią padėti žmogui. O tas noras padėti kitam man kaip koks kodas yra užkoduotas“, – apie savo darbą Medicinos darbuotojų dienos išvakarėse kalbėjo gydytoja I. Miškinienė.
Monika GIRDVAINĖ
Profesijai įkvėpė tėvai
I. Miškinienė gimė garsių medikų Irenos ir Vytauto Purlių šeimoje. Chirurgu traumatologu Telšių ligoninėje dirbęs V. Purlys medicinos istorijoje įsirašė kaip pirmasis Lietuvoje protezavęs klubo sąnarį. Dukros atsiminimais, tėvas labai norėjo padėti žmonėms pritaikant inovatyvius sprendimus. O gydytojos mama I. Purlienė kai kurių telšiškių atmintyje dar išlikusi kaip puiki, savo darbui atsidavusi vaikų ligų gydytoja.
Pašnekovė pasakojo, kad nuo mažumės matant altruistišką, pasiaukojamą tėvų darbą, nepaisant nei laiko, nei nuovargio, apie kitokią profesiją, kaip mediko, net nekilo minčių.
„Dar būdama maža sakiau, kad noriu būti gydytoja, ir tas noras nedingo. Tėvų įtaka dirbant iki šiol jaučiasi. Jie buvo išskirtiniai žmonės, jų charakterių bruožai žavėjo. Tėtį namie matydavau labai retai, bet man ne taip svarbu buvo jį matyti, žinant, ką jisai daro ir kaip jį vertina žmonės. Visada buvo noras lygiuotis į jį. Tėvai mums su seserimi Jovita (Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė – aut. past.) perdavė tą atsidavimą, pagarbą kiekvienam pacientui, rūpestį ir dėmesingumą“, – kalbėjo I. Miškinienė.
Mediko kelią pasirinko ir I. Miškinienės atžalos: sūnus Vytautas dirba kineziterapeutu, o dukra Marija – šeimos gydytoja.
Mieliausias darbas su vaikais
I. Miškinienė darbą pradėjo 1985 metais, baigusi Kauno medicinos institutą ir įgijusi vaikų ligų gydytojo specialybę. Dirbo Telšių vaikų poliklinikoje vaikų ligų gydytoja, vėliau buvo paskirta vaikų poliklinikos vedėja. Dėl vykdomų sveikatos apsaugos reformų medikei teko įgyti šeimos gydytojo kvalifikaciją, ir ji jau daugiau kaip 20 metų dirba „Šeimos centre“ kaip šeimos gydytoja, vaikų ligų gydytoja, kartu su šeimos gydytoju Albertu Kojele vadovauja šiai gydymo įstaigai. Gydytoja taip pat budi Regioninės Telšių ligoninės Vaikų ligų skyriuje.
Telšiškių mylima, gerbiama ir dažnai geru žodžiu minima gydytoja I. Miškinienė teigė savo darbe labiausiai besižavinti mažaisiais pacientais.
„Vaikai man visada groja pirmu smuiku. Jie yra tobuli sutvėrimai ir ryšį su jais randu gana greitai. Kartais pamąstau, kad jeigu mes neišaugtume iš vaikų, visi būtume labai geri žmonės“, – šypsojosi pašnekovė.
Kalbėdama apie suaugusius pacientus, gydytoja pažymėjo, kad ne su kiekvienu ryšys atrandamas iš karto. Bendraujama individualiai, su vienu galbūt pajuokaujant, kitą padrąsinant, su kitu gal kiek griežčiau pakalbant.
„Iš mamos patirties atsimenu: gydytojui pacientas gali atleisti dėl netinkamai paskirto tyrimo ar vaistų, nesame visagaliai, bet atsainumo, nedėmesingumo, šaltumo turbūt neatleis. Jeigu pacientas matys, kad nerūpi gydytojui, tada kils konfliktas. Tad dirbdama visada vadovaujuosi principu pastatyti save į paciento vietą. Jeigu pacientui kažkas yra negerai, jeigu jis kreipėsi į daktarą, vadinasi, jis nori būti išgirstas. Su dėmesingumu, pagarba žiūrint į kiekvieną pacientą, neskirstant nei pagal luomus, nei pagal išsilavinimą, pasiekiamas rezultatas. <…> Nemėgstu būti giriama, nesu pratusi prie dėmesio, bet tas mano nesuvaidintas nuoširdumas dirbant savo darbą turbūt traukia žmones“, – apie bendravimą su pacientais sakė gydytoja.
Pailsi „įsižemindama“
I. Miškinienė pripažino: darbas netausojant savo laiko bei dėmesio kartais sekina. Juolab kad gydytojo atsakomybė nesibaigia pacientui uždarius kabineto duris – neretai duomenims vesti į sistemas, dokumentams pildyti tenka aukoti laisvą laiką, nes darbo metu nespėjama.
Medikės teigimu, siekiant išlaikyti vidinę ramybę būtina atrasti savo meditacijos būdų. Gydytoja sakė geriausiai pailsinti būdama gamtoje arba tiesiog besidarbuodama sode.
„Aš kartais pajuokaudama sakau, kad einu „įsižeminti“, nes suleidusi rankas į žemę pailsiu. Jei jau taip nutiktų, kad reiktų keisti profesiją, turbūt būčiau gėlininkė. Labai myliu augalus. Mėgstu eksperimentuoti. Ypač smagu, kai menkutį augalėlį pavyksta prikelti gyvenimui, atgaivinti. Tas gyvybės išsaugojimas man svarbus visuose pavidaluose“, – su šypsena veide kalbėjo pašnekovė.
Gydytoja taip pat teigė mėgstanti keliauti, leisti laiką su šeima, skaityti knygas.
Minint Medicinos darbuotojų dieną, „Šeimos centro“ kolektyvui ir visiems kolegoms I. Miškinienė linkėjo dalijant meilę, rūpestį, pagalbą kitiems nepamiršti dėmesio sau.
Tai kiek straipsnių apie šitą gydytojos šeimą dar rašys Telšių žinios ? Atrodo, kad tai tik viena gydytojų šeima Telšiuose. Yra ir daug puikesnių gydytojų o ne tik kur tik giriama ir giriamasi. Biški jau nekaip kvepia