Negerėjant situacijai pieno sektoriuje šalies ūkininkai nenuleidžia rankų – kovo 23-iąją rinkosi piketuoti prie Seimo.
Kaip ir anksčiau, reikalauta paramos pieno sektoriui, kuris susiduria su krize dėl smarkiai sumažėjusių pieno supirkimo kainų, taip pat žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo.
Monika GIRDVAINĖ
Daugiau kaip du tūkstančiai Lietuvos ūkininkų prie Seimo rinkosi dėl pagrindinio tikslo – gelbėti žemės ūkį. Anot žemdirbių, kritinė situacija pieno sektoriuje užsitęsė per ilgai, o Žemės ūkio ministerijos ir Vyriausybės reakcijos į kilusią krizę – nieko gero nežadančios.
Praėjusį ketvirtadienį pienininkų ir kitų žemdirbių asociacijų atstovai susitiko Prezidentūroje, taip pat su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, premjere Ingrida Šimonyte.
Susitikimuose dalyvavusi Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė teigė, kad Prezidentūroje ūkininkai nuosekliai išdėstė esamą situaciją, tačiau kažkokių konkrečių pasiūlymų iš Prezidento atstovų nesulaukė.
Vėliau vykusiame susitikime su premjere I. Šimonyte išgirstas pažadas „pamėginti pažiūrėti pieno ūkių situaciją“.
„Konkrečių pažadų premjerė neįvardijo, tačiau sakė, kad per kitą savaitę priims sprendimus, kokius ji gali. Tai tikrai nebus finansinė parama – premjerė pabrėžė: „Po šikna pinigų nelaikanti ir jų neturinti.“ Nors premjerė atrodė žinanti situaciją, tačiau kai kurie dalykai apie pieno gamybos grandinę jai esą buvo atradimas: kad statistinė pieno kaina ir ta, kurią gauna ūkininkas, kartais skiriasi, nes tam tikrų iškraipymų atsiranda, pavyzdžiui, įmonėms tik kas pusmetį sumokant už logistiką ir panašiai“, – įspūdžiais po susitikimo dalijosi Z. Dargienė.
Penktadienį Pieno tarybos posėdyje dalyvavusi Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė pasakojo, kad buvo pristatyti ir siūlomi Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo (vadinamojo Pieno įstatymo) pakeitimai. Juos Žemės ūkio ministerija inicijavo siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Anot Z. Dargienės, naujasis Pieno įstatymas panaikintų pieno grupes, stiprintų pieno gamintojų derybines galias, priedai ir priemokos būtų reglamentuoti ir negalėtų sudaryti daugiau kaip 20 proc. pieno kainos.
„Ministerija keičia nacionalinės pagalbos lėšų – pieno gamintojams valstybės skirtų aštuonių milijonų eurų – teikimo principus, atsižvelgiant į skirtingas ūkininkų pajamas ir finansinę naštą. Parama būtų paskirstyta tiems ūkiams, kurių parduodamo natūralaus (perskaičiuoto) pieno pirmojo šių metų ketvirčio vidutinė kaina yra mažesnė nei 35 centai už litrą“, – apie posėdyje nustebinusį siūlymą pasakojo Z. Dargienė.
Siūlyta, kad iš skaičiavimo būtų išbrauktas sausio mėnuo, kad būtų skaičiuojama bazinė pieno kaina, o ne natūralaus. Toks skirstymas, anot Z. Dargienės, taip pat nesąžiningas tiems ūkiams, kurie investavo į savo fermas, įrangas ir pan., kurie galvoja apie gyvulio gerovę, produktyvumo kokybę.