Vasario 1 d. Telšių valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) vyko susirinkimas, į kurį atskubėjo ne tik su šia įstaiga reikalų turintys apskrities verslininkai ir ūkininkai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo (NMVRV) instituto direktoriaus pavaduotojas Vytautas Bakasėnas, bet ir politikai: Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. Į susitikimą visus atvijo žinia, jog reorganizuojama Telšių VMVT veikianti laboratorija.
Telšių VMVT laboratorijos vykdytas funkcijas sausio 15 d. perėmė NMVRV institutas. Ginklai sužvango – kaip Telšiuose įprasta – po mūšio. Ar ne per vėlai, praėjus dviem savaitėms po funkcijų perdavimo, svarstyti: gal laboratoriją visai panaikins, gal etatų skaičių sumažins, gal visų reikalingų tyrimų nepadarys arba iš viso jų nebedarys ir su mėginiu į Vilnių teks vykti? Deja, šaukštai po pietų. Panašiai buvo su Darbo birža, taip nutiko su „Sodra“, taip pat gali nutikti ir su daug investicijų pareikalavusia laboratorija…
Šiuo metu VMVRV institutas skelbia, kad jau jų teritoriniame skyriuje Telšiuose bus atliekami maisto produktų, pašarų bei geriamojo vandens mikrobiologiniai ir cheminiai tyrimai, patologinės medžiagos, plovinių, mastitinio pieno bei parazitologiniai tyrimai, taip pat serologiniai tyrimai iš kraujo serumo, o jeigu Telšių teritorinis skyrius negalės atlikti kai kurių laboratorinių tyrimų, mėginiai bus vežami į Vilnių. Žodžiu, kelias į sostinę tiesiamas, ir vargu ar gali kas užtikrinti, kad vieną dieną nepasirodys, jog Telšiuose atlikti tyrimus galimybių mažėja, o Vilniuje daugėja. Ar ilgai Institutui bus naudinga kažkur Telšiuose laikyti teritorinį skyrių, juolab kad jie veikia Šiauliuose, Klaipėdoje (dar Panevėžyje ir Kaune)?
Tiesa, penktadienį vykusiame susirinkime daugiau skambėjo optimistinės gaidos. Instituto direktoriaus pavaduotojas V. Bakasėnas tikino, kad netikslinga tarnybai laikyti mažą laboratoriją, geriau ji pasijus įsiliejusi į Instituto darbą. „Brangiai kainuoja akreditacijos, įranga, medžiagos, mažai laboratorijai tampa sudėtinga dirbti. Mes užtikrinsime, kad Jūsų gaminami produktai į rinką patektų saugūs. Nuo mūsų darbo priklauso ir Jūsų, mieli verslininkai ir ūkininkai, sėkmė. Instituto prioritetas – nustatyti trūkumus ir pateikti racionalius sprendimo kelius, kaip Jums sėkmingai dirbti. Telšių padalinys į Institutą įsijungia paskutinis. Čia lieka visi 13 etatų, ir toliau vyks darbas, koks vyko iki šiol. Mūsų patyrę specialistai suteiks metodinę ir praktinę pagalbą. Žinoma, Jūs turite teisę pasirinkti, su kuo dirbti, bet aš raginu visus bendradarbiauti su Institutu“, – konkurentus sąjungininkais pavertęs, reklaminę agitaciją išdėstė Instituto direktoriaus pavaduotojas ir patikino, kad tai pats Telšių VMVT vadovas Zigmas Nevardauskas pasiprašė prieglobsčio, perėmė iš jo simbolinį raktą. Laikinai Telšių teritorinio skyriaus vedėjos pareigas eis buvusi laboratorijos vadovė Loreta Žebrauskienė.
Tiek susirinkime kalbėjęs Seimo narys V. Bukauskas, tiek V. Kleiva tikino, jog, tik praėjusią savaitę išgirdę apie laboratorijos reorganizavimą, sunerimo, kad nebūtų nutraukta jos veikla, nesumažėtų darbo vietų. Jeigu taip nutiksią, abu pasiruošę „kelti triukšmą“. „Centralizacija žlugdo regioninę politiką“, – įsitikinęs V. Kleiva.
Po susirinkimo kalbinti ūkininkai ir verslininkai turėjo skirtingas nuomones: vieni sakė, kad laboratorijos reorganizacija – sveikintinas žingsnis tobulesnio darbo link, kiti – kad bet kokiu atveju, geriau nors ir mažą, bet turėti savo laboratoriją, o ne būti prarytam ryklių. Visi norėtų, kad paslaugos būtų teikiamos vietoje, kokybiškos ir nebrangstančios.
Telšių VMVT direktorius Z. Nevardauskas, paklaustas, ar tiesa, kad pats pasiprašė prieglobsčio Institute, korektiškai nusišypsojo: „Kaip čia Jums pasakyti? Mūsų laboratorija, kaip vienetas, kol kas finansiškai išsilaikė, bet pastebėjome, kad tai darosi vis sunkiau – brangsta mokymai, akreditacijos ir pan., tad buvo du keliai: laikytis savarankiškumo iš paskutiniųjų ir anksčiau ar vėliau sunykti arba įsijungti į Institutą. Pasirinkome šį kelią. Mums svarbu, kad laboratorija išliktų ir toliau dirbtų.“
Redakcijos žiniomis, iki šiol laboratorijoje buvo 13 etatų, apie tą patį etatų skaičių susirinkime kalbėjo ir Instituto direktoriaus pavaduotojas, bet, mūsų žiniomis, į reorganizuotą teritorinį padalinį kol kas įdarbinti tik 7 darbuotojai. Instituto Teisės ir personalo skyriaus vedėja Jurgita Pirantaitė tikino, kad likusiems šešiems nėra pagrindo nerimauti, jie kaip ir iki šiol dirba VMVT. „Nesuprantu pokalbio esmės: jiems neįteikti įspėjimo lapeliai, kiekvienas ir toliau eina į darbą, jeigu bus kokie pertvarkymai, tuomet ir galėsime kalbėti, dabar nereikėtų kelti panikos“, – pirmadienio ryte telefonu sakė J. Pirantaitė.