Telšiuose gyvenanti Danguolė Kesminienė naujųjų metų pradžioje pasitiko garbingą jubiliejų – devyniasdešimtmetį. Sukaktuvininkė stebina puikia atmintimi ir darbingumu, mat ji iki pat šiol vis dar dirba pagal savo profesiją, ir tvirtina, jog užimtumas, mąstymas, naujų žinių srautas yra jos ilgaamžiškumo paslaptis.
Aurelija SERVIENĖ
Išvyko į mokslus
D. Kesminienė gimė ir užaugo Telšiuose. Baigusi čia mokyklą studijuoti išvyko į Maskvą, kur sėkmingai baigė inžinerinį statybos institutą.
„Kadangi šalyje buvo jaučiamas tokių specialistų trūkumas, tad visus iš rajono siuntė ten mokytis. Miesto statybos fakultete įgijau miesto sutvarkymo ir statybos inžinieriaus specialybę“, – pasakojo sukaktuvininkė.
Įsitvirtino Telšiuose
Po penkerių metų, baigusi mokslus, Danguolė parvyko į Telšius, nes gavo paskyrimą į gimtą miestą. „Čia pradėjau dirbti, čia suleidau šaknis, čia ir gyvenau. Taip, tiek metų ir neišdaviau savo įsipareigojimų“, – sakė telšiškė.
Pirmosios Danguolės pareigos buvo valdybos inžinieriaus vietiniams keliams, vėliau tapo valdybos viršininke. Tačiau šiame darbe, kaip ji pati teigė, negalėjusi pritaikyti įgytų žinių, tad Telšiuose įkūrė Žemės ūkio statybos projektavimo instituto Telšių skyrių (Respublikos gatvėje). Vėliau perėjo dirbti į Telšių teritorinį statybos trestą, į sąmatų-sutarčių skyriaus viršininkės pareigas.
Moteris tvirtino, jog visą amžių ji neišdavė savo profesijos, visada dirbo su statybomis susijusį atsakingą darbą: „Man teko prisidėti prie visų Žemaitijos zonos pastatų… Visi kompleksai… Bugenių, Akmenės, Mažeikių ir kt. Kai važiuoju per Žemaitiją, viskas pažįstama.“
Viskas pasikeitė
Žvelgdama į prabėgusius darbo metus telšiškė kalbėjo, jog laikui einant viskas labai pasikeitė, ir gal net į blogąją pusę. Kai Danguolė dar dirbo sąmatų-sutarčių skyriaus viršininke, buvo griežta tvarka.
„Mano skyriuje dirbo 12 moterų. Būdavo, išanalizuojame dokumentus, surašome pastabas, jas atiduodame centrui – institutui. Tada tas pastabas jie analizuoja, o mes važiuodavome jų apginti. Po to – koregavimas, mano parašas, kad viskas gerai, ir tada jau dokumentacija paruošta vykdyti. Daug visko perėjo per mano rankas“, – pasakojo D. Kesminienė. O šiandien, jos teigimu, „dirba nedidelės grupelės projektuotojų, yra projekto vadovas, kuris viską kuruoja. Yra architektas, kuris pateikia savo viziją, tada samdo subrangovus, kurie išmėtyti po visą šalį, ir pabandyk tu juos paskui sugaudyti, jei kur įsivėlė klaida. Nusiuntė vienus brėžinius, paskui ką nors patikslino, ir viskas… Jei geras projekto vadovas, jis viską atsimena, o jei turi daug darbų ir skuba, gali būti, kad ir pamiršo…“
Ir toliau dirba savo darbą
D. Kesminienė iki šių dienų ir toliau sėkmingai dirba savo mėgstamą darbą pagal specialybę.
„Mano darbas – sąmatiniai-ekonominiai skaičiavimai. Toks mano kvalifikacinis atestatas, kurį jau pratęsiu penktą kartą, bet turbūt jau paskutinį“, – sakė pašnekovė.
Visus skaičiavimus Danguolė atlieka namuose kompiuteriu. Dirba su tam tikromis programomis ir teigia, jog susidraugauti su technologijomis jai nebuvo sudėtinga.
„Aš be užsiėmimo negaliu būti, turiu mankštinti smegenis, kad atminties neprarasčiau, todėl vis užsiimu skaičiavimais. Mano galva pilna normatyvų, o juos labai greit gali prarasti“, – teigė moteris.
Greitai bėgantys metai
Kartu su vyru Danguolė susilaukė dviejų dukrų. Jos sukūrė šeimas ir padovanojo šešis anūkus.
Anot Danguolės, jos ilgaamžiškumo paslaptis labai paprasta: visą amžių tvarkingai gyveno, nerūkė, niekada negėrė, netingėjo, daug judėjo, labai mėgo jaunystėje sportuoti (lengvoji atletika, krepšinis, tenisas, bėgimas, šuoliai į aukštį ir tolį).
Devyni dešimtmečiai, pasak sukaktuvininkės, pralėkė labai greitai. Atrodo, kad dar visai neseniai buvo išvykusi į institutą mokytis…