Gruodžio 7-ąją į Palekų šeimos ūkį Žarėnų seniūnijoje rinkosi įvairių žemės ūkio įmonių atstovai, šalies ūkininkai bei visi moderniu ūkininkavimu besidomintys asmenys. Susirinkusiesiems pristatyta naujai įrengta, moderni ferma, apžiūrėta ir pademonstruota šiuolaikiška įranga, aptarti pienininkystės ūkio modernizavimo sprendimai.
Atidarymo renginys
„Vos susipažinus su Tomu buvo smagu matyti, kad jaunas ir energingas vyras dėl savo tikslų gali padaryti viską. Noriu pasidžiaugti, kad tarp ūkininkų yra tokių jaunų žmonių, kurie tiki Lietuvos žemės ūkio ateitimi, kurie į priekį žvelgia su didžiuliu pasitikėjimu ir kuria vertę Lietuvos ekonomikai. Dirbdami ūkininkai sukuria papildomas pajamas sau, savo šeimai, regionui, gyvenvietei, ir tas ekonominis efektas taip pat yra svarbus kalbant apie inovacijas žemės ūkyje. Palekų šeimos ūkis jau daugiau kaip dešimt metų bendrauja su UAB „Dotnuva Baltic“, o šiandien galime pasidžiaugti ir pristatyti projektą, prie kurio prisidėjome. Ferma, kurioje įmontuota „Dotnuvos Baltic“ įranga, – moderni, čia viskas automatizuota. Fermoje pamatysite, kaip modernios technologijos gali pakeisti ūkininkų kasdienybę. Mažinant sąnaudas, didinant našumą didėja ir pajamos, o taip atsiranda galimybė toliau plėtoti savo ūkį ir į jį investuoti“, – fermos atidarymo renginyje kalbėjo UAB „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis.
Šventiniame renginyje simboliškai perkirpta fermos atidarymo juostelė. Žarėnų parapijos klebonas kun. Vaidas Buivydas pašventino naujai įrengtas patalpas ir įrangą. Renginyje pažangius ūkininkus sveikino Žarėnų seniūnas Giedrius Apūkas, kiti Žarėnų bendruomenės nariai, įvairių įmonių atstovai.
Renginio dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti modernius fermos sprendimus, išgirsti, kaip užtikrinti gyvulių komfortą ir fermos ergonomiką. UAB „Dotnuva Baltic“ specialistai pateikė informacijos apie fermų vėdinimo sprendimus šiuolaikiniams ūkiams, kvietė diskutuoti apie techniką pieno ūkiams. Taip pat aptartos Europos Sąjungos paramos gyvulininkystės ūkiams, jų tendencijos ir perspektyvos.
Ūkininkavimas artimas nuo mažens
Kaip pasakojo T. Palekas, Žarėnuose jų šeimos ūkis buvo pradėtas kurti Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Čia ne vieną dešimtmetį sėkmingai ūkininkavo Tomo tėvai Alfonsas ir Daiva, o prie ūkio plėtros prisidėję jų sūnūs Tomas ir Gintas į veiklą oficialiai įsitraukė 2010 metais. Mišriame Palekų šeimos ūkyje šiuo metu iš viso turima apie 400 galvijų, iš kurių – 140 melžiamų karvių. Dirbama apie 500 ha žemės.
„Nusprendėme ūkininkauti moderniai, kad nereikėtų atiduoti tiek darbo jėgos ir laiko, tad priėmėme sprendimą modernizuoti ūkį. Vykdyti projektai pagerino mūsų kasdienybę“, – teigė T. Palekas.
Anot ūkininko, modernizuojant pieno ūkį svarbiausia yra žinoti, ko nori, ir ieškoti, kas patartų, padėtų įgyvendinti norimus sprendimus.
T. Palekas ūkio atnaujinimo kelyje partneriu nusprendė pasirinkti UAB „Dotnuva Baltic“. Su patikima, žemės ūkio technika bei įranga prekiaujančia įmone Palekų šeima bendradarbiauja jau dvylika metų.
„Pradžioje buvo daug svarstymų, nežinomybės. Jie mumis pasitikėjo, jei reikėjo kokios pagalbos, mes jais irgi pasitikėjome ir visada rasdavome bendrą kalbą. Parašę projektą ūkio atnaujinimo paramai gauti, ieškojome, kas padėtų, patartų priimti teisingus sprendimus, tai įmonės „Dotnuva Baltic“ specialistai buvo tie, kurie mums visada padėjo. Kai atrodydavo, jog viskas sunku ir neįgyvendinama, kartais net užtekdavo skambučio specialistui ir pasakymo, kad viskas bus gerai“, – apie glaudų bendradarbiavimą pasakojo T. Palekas.
Melžimo robotai – praktiškas sprendimas
UAB „Dotnuva Baltic“ specialistai pastebėjo, kad, regionuose trūkstant darbuotojų, o ūkiams siekiant didinti gamybos apimtis, bene vienintele išeitimi tampa automatizuotos sistemos, kurios leidžia tokius procesus kaip šėrimas, melžimas ar mėšlo tvarkymas vykdyti nenutrūkstamai, preciziškai tiksliai, o dažnai operatoriui dirbant nuotoliu savo išmaniajame įrenginyje. Automatizavimo sprendimai fermose – tai būdas išsaugoti ir plėsti gyvulininkystės ūkius. Tuo neabejoja ir Palekų šeima.
Palekų šeimos ūkyje pirmasis sprendimas – melžimo linija – įdiegta 2015 metais. Įmonės „Dotnuva Baltic“ specialistai žarėniškių ūkyje pirmajame Lietuvoje įrengė „BouMatic“ pieno liniją. Sukurta partnerystė su ūkininku leido drauge surasti sprendimus naujam plėtros etapui. Moderniame ūkyje šiais metais baigta įrengti ferma, kurioje karvių melžimas visiškai automatizuotas. Įrengti du melžimo robotai.
UAB „Dotnuva Baltic“ siūlomi melžimo robotai „BouMatic GEMINI“ yra orientuoti į karvių gerovę ir roboto sistemos apsaugą. Tvirta roboto konstrukcija ir patentuota melžimo iš galo sistema sumažina karvės galimybę nuspirti roboto „ranką“, todėl apsaugoma melžimo sistema, o, esant poreikiui, iš saugios ir patogios padėties karves galima melžti rankiniu būdu.
„Nusprendėme pirkti robotus, kurie karvių melžimu rūpinasi apskritą parą. Šiuo metu aš tikrai nesigailiu, kad priėmėme tokį sprendimą. Man patinka, kad karvė melžiama aparatus uždedant iš galo. Taip mažesnė tikimybė, kad ji nuspirs aparatą, o ir pačiai karvei niekas nesimaišo iš šonų. Man, kaip ūkininkui, tai atrodo labai praktiškas sprendimas“, – pažymėjo T. Palekas.
Pabrėžtina, kad įmonė „Dotnuva Baltic“ vienintelė rinkoje siūlo robotus su melžimo iš galo sistema.
„Vieninteliai ūkininkui melžimo robotą pristatome jau surinktą iš gamyklos, mums nereikia nieko papildomai montuoti, tik prijungti prie pieno linijų ir kitų sistemų“, – pažymėjo UAB „Dotnuva Baltic“ fermų įrangos specialistas Alfonsas Genys.
Moderni šėrimo ir vėdinimo sistema
Palekų tvartas suplanuotas palaido karvių laikymo tipo su 256 karvių gulėjimo vietomis. Pagal tokį karvių skaičių buvo parinkti keturi melžimo robotai. Šiuo metu yra įveiklinta viena dalis fermos, tad 134 karves aptarnaus du robotai. Ateityje planuojama didinti karvių skaičių, įsigyti dar du melžimo robotus.
Kad pavyktų automatizuoti šėrimą ir sumažinti tvarto statybos kaštus, pasirinkta diržinė pašarų išdalijimo sistema, kuri visai užkrovus dalytuvą karves per parą šeria apie šešis kartus.
„Karvės visada turi pašaro, nesvarbu, koks paros metas, jos gali eiti ėsti. Taip panaikinama hierarchija fermoje tarp galvijų, karvėms suteikiama pasirinkimo laisvė, kas didina primilžį. Po fermą niekam nereikia važinėtis su technika, išlaikoma tvarka“, – tokio šėrimo privalumus vardijo A. Genys.
Karvių komfortui užtikrinti įrengta moderni ventiliacijos sistema. Palekų ūkyje yra įrengti ventiliatoriai su vandeniu, kurie vasarą, esant karštiems orams, dideliais vandens lašais drėkina karves, kad jos dėl karščio patirtų mažiau streso, nebūtų prarasta pieno.
Fermoje įrengta automatinė apšvietimo sistema leidžia užtikrinti reikiamą apšviestumą visą parą – dieną dega įprastos lempos, o naktį – raudona šviesa, tad ūkininkas per kamerą gali stebėti, kas vyksta fermoje.
Kad tvarte sumažėtų amoniako emisija, mėšlas kas valandą šalinamas automatine skreperių sistema.
„Ko mes iš karvių labiausiai norime – kad jos duotų daug ir skanaus pieno, o norint tai pasiekti svarbu joms sudaryti komfortiškas sąlygas. Būtinas tinkamas apšvietimas dieną ir naktį, gera ventiliacija, kad vasarą nebūtų per karšta. Nuo to labai priklauso primilžis“, – dėstė T. Palekas.
Svarbus partnerio pasirinkimas
Kalbintas UAB „Dotnuva Baltic“ fermų įrangos specialistas Alfonsas Genys teigė, kad ūkininkai, matantys perspektyvą pienininkystės ūkiuose, vis dažniau renkasi modernius sprendimus. Anot jo, modernias technologijas pienininkystės ūkyje įmanoma integruoti tiek statant naują fermą, tiek ir rekonstruojant seną.
Pabrėžtina, kad fermos modernizavimas – didelis ir svarbus ūkio plėtros žingsnis, todėl partnerių pasirinkimas šiame kelyje yra itin svarbus.
„Nesvarbu, didelis ar mažas ūkis žengia modernizacijos keliu, svarbu pasirinkti patikimus partnerius, galinčius ūkio poreikius, turimą infrastruktūrą ir šeimininkų viziją sudėti į vieną projektą, numatyti plėtros galimybes, o tada padėti jį įgyvendinti „iki rakto“. Partnerių pasirinkimas itin svarbus ir dėl to, kad pieno ūkis privalo operatyviai sulaukti profesionalios serviso pagalbos vos per keletą valandų nuo galimo įrangos gedimo. Serviso paslaugas mes užtikriname septynias dienas per savaitę, dvidešimt keturias valandas per parą“, – pažymėjo A. Genys.