Praėjusį penktadienį Plungės viešoji biblioteka savo bičiulius pakvietė į šventę: kartu paminėti dešimtmetį, kai įstaiga įsikūrusi Mykolo Oginskio dvarui priklausančioje pilaitėje – laikrodinėje-oranžerijoje, kurią dar XIX a. viduryje pastatė grafas Zubovas.
Lina LIŪNIENĖ
Pradėdama renginį, Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė džiaugėsi, kad jau visą dešimtmetį biblioteka gyvena viename iš gražiausių ir pačiame seniausiame mūriniame Plungės pastate, kuris dar – ir kultūros paveldo objektas. „Šiandien – dešimtmetis, tačiau savo kalendoriuose visus kviečiu pasižymėti kitą datą – 2112 metų spalio 14-ąją, tuomet švęsime šimtmetį“, – juokavo įstaigos vadovė.
Direktorei pritarė ir jos pavaduotoja Gintarė Gurevičiūtė-Gailė. „Jau 10 metų esame ypatingoje vietoje, ir ta ypatinga vieta tiesiog verčia mus kurti kitokius projektus, tokius, kurie, atrodo, net nėra susiję su bibliotekos veikla. Vienas pastarųjų projektų – kūrybinės iniciatyvos, kuriomis siekėme įprasminti kultūros paveldą. Jaunimą supažindinome su šiuolaikine muzika, su kino menu, mokėme kūrybiškumo. Įrengėme informacijos lentą, kurioje lankytojai galės sužinoti apie mūsų biblioteką. Be to, Plungės Mykolo Oginskio ir Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklų mokiniai savo kūriniuose, kuriuos dabar ir matote, atvaizdavo kultūros paveldą“, – pristatydama bibliotekos trečiajame aukšte surengtą jaunųjų talentų parodą kalbėjo G. Gurevičiūtė-Gailė.
Atidarius parodą, veiksmas persikėlė į pirmąjį aukštą, kur surengtas grupės „Golden Parazyth“ koncertas, o po jo – sveikinimai ir prisiminimai – apie tai, kokia suvargusi ši pilaitė buvo ir kokia puiki tapo.
V. Skierienė pasakojo: „Daugybę metų šioje pilaitėje „gyveno“ tamsa, tyla ir drėgmė… Kai atėjo laikas nuspręsti, kur turėtų įsikurti biblioteka – statyti jai naują pastatą ar restauruoti laikrodinę, – mes pasirinkome laikrodinę. Nes supratome, kaip svarbu prikelti ją naujam gyvenimui. 2012-ųjų spalį atšventėme įkurtuves, 2013-aisiais surengėme pagalvėlių akciją (kad būtų ką pasidėti norint skaityti prisėdus ant akmens lauke), 2015-aisiais mūsų laikrodinėje suskambo varpas, 2016-aisiais tapome sėkmingiausiu Lietuvoje turizmo projektu, o mūsų „Išmanusis parkas“ pelnė tarptautinį apdovanojimą! Turime ne tik išmanųjį parką, bet ir lauko akmenų skaityklą, Vaižganto ir Svajoklio suolelius, fragmentą XIX amžiaus oranžerijos ir net… šunų lakyklą, kurioje dubenėliai – rankų darbo. Daug kas klausia, kam mums „Fotobienalė“, kam festivalis „Upė“. Žinot, turint tokį kūrybingą kolektyvą, apsiriboti vien bibliotekine veikla neįmanoma. Matome, kad einame teisinga linkme, ir džiaugiamės, kad esame žinomi. Ne tik Lietuvoje, bet ir plačiai už jos ribų.“
Pasveikinti bibliotekos atėjusi Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle Eigirdienė neslėpė sentimentų – pilaitė naujam gyvenimui kėlėsi būtent tada, kai ji dirbo Savivaldybės administracijos direktore. „Nebuvo lengva, – prisiminė vicemerė. – Reikėjo 4 milijonų litų. Gavome, bet pusės milijono vis dėlto pritrūkome. Laimei, tuometinis kultūros ministras Arūnas Gelūnas palankiai į tai pažiūrėjo. Mums viskas pavyko, o naujame pastate biblioteka tikrai nebūtų taip gražiai suskambėjusi, kaip skamba šioje pilaitėje.“
Gražių žodžių bibliotekai negailėjo Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, pagyręs ne tik puikiai sutvarkytą biblioteką, bet ir čia dirbančius nuoširdžius žmones. Prie sveikintojų prisijungė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, dainininkai Gražina ir Vytautas Kurnickai, Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis, nežinia kiek rožių krūmų prie bibliotekos pasodinusi ir jas prižiūrinti „Klėtelės“ atstovė Dalia Mačiuitienė ir kiti.