Nuo 2000 metų kasmet vis kitame mūsų šalies mieste vyksta Lietuvos berniukų chorų festivalis-akcija „Lietuvos berniukai prieš smurtą ir narkomaniją“, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų užimtumo ir laisvalaikio kultūrą, įtraukti kuo daugiau berniukų, jaunuolių į chorinį judėjimą, lavinti vaikų dainavimo, muzikavimo, kūrybines, bendravimo, estetikos kompetencijas. Festivalio organizatoriai – Lietuvos chorų sąjunga ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras.
Rita UŽNIEŽIENĖ
Kretingos kultūros centro, chorvedžių entuziastų ir Kretingos rajono savivaldybės rūpesčiu spalį XXII berniukų chorų festivalis atkeliavo į šį miestą ir džiugino jo gyventojų ir atvykusių svečių širdis.
Kretingos kultūros centre skambėjo beveik trijų šimtų choristų balsai iš dvylikos chorų: Alytaus „Volungės“ progimnazijos (vadovė Aldona Šmigelskienė), Alytaus Dainavos progimnazijos (meno vadovė ir dirigentė Giedrė Petkevičienė), Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“ (2 klasės choro vadovė Kristina Petrauskienė, 3 klasės choro vadovė Vilma Masienė), Klaipėdos berniukų ir jaunuolių choro „Gintarėlis“ jaunučių choro (vadovės Regina Vindžigalskienė ir Asta Kontautienė), Klaipėdos rajono Gargždų muzikos mokyklos berniukų choro „Klevelis“ (vadovas Gžegožas Krušinskis), Marijampolės Šv. Cecilijos berniukų choro (vadovė Virginija Junevičienė), Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos (vadovė Laima Česlauskaitė), Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos (vadovė Kornelija Kiseliova), Šiaulių „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos (3 klasės choro vadovė Daiva Kembrienė, 2 klasės choro vadovė Rima Koržanovienė) ir Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos 5 klasės choro (vadovė Neringa Sidaugaitė).
Festivalio metu, akompanuojant Rimvydo Mitkaus vadovaujamai instrumentinei grupei „Marabu Band“, skambėjo jungtinio berniukų choro atliekamos ir chorų vadovų diriguojamos lietuvių kompozitorių dainos: Laimio Vilkončiaus „Gimtinė“ ir „Mano vardas – Lietuva“, Raimondo Martinkėno „Vaikščioj vilkas po girelį“, Ingos Šeduikienės „Nupiešiu Lietuvą“ ir „Svarbiausi žodžiai“, Dainiaus Pulausko „Už žalių miškelių“, Bangos Balakauskienės „Jie“, Dianos Balčiūnaitės „Baltas angelėlis“, ilgamečio Kretingos chorvedžio ir kompozitoriaus Aloyzo Žilio „Tėviškė“ bei festivalio himnu tapusi Benjamino Gorbulskio daina „Ant kiekvieno kalnelio“, kurią dirigavo šio projekto sumanytojas ir vadovas profesorius Vytautas Miškinis. Šią dainą jis pasirinko iš B. Gorbulskio kūrinių kaip labiausiai atitinkančią festivalio dvasią ir, anot maestro, tapusią vyriško dainavimo Lietuvoje simboliu.
Prieš nuskambant paskutinei dainai maestro V. Miškinis kreipėsi į publiką papasakodamas festivalio atsiradimo istoriją ir misiją. Pasak sumanytojo, festivalis gimė spontaniškai, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į problemas. „Dabar džiaugiamės, kad judėjimas išliko, ir tie berniukai, kurie yra scenoje, aš tikiu, nedarys bloga nei sau, nei artimui, nes daina yra muzika, pagimdyta šventam procesui, šventai misijai – skleisti gėrį. Tie, kurie dainuoja, niekada nebus brutalūs“, – kalbėjo maestro. Rodydamas į pilną choristų sceną V. Miškinis išdidžiai pasakė: „Čia stovi Lietuvos šviesa!“, ir paragino susirinkusiuosius paploti Lietuvos vokaliniam genofondui.
Nuskambėjus paskutiniams festivalio akordams, į susirinkusiuosius kreipėsi Kretingos kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrai Vita Urbonienė. Ji pasidžiaugė, kad šis renginys – istorinis įvykis Kretingai, dėkojo chorų vadovams ir choristų tėveliams už supratimą ir vaikų muzikinį bei estetinį ugdymą. Choristai, aidint audringiems aplodismentams, buvo palydėti iš scenos iki kito XXIII festivalio.