Minėdamas Atviros psichiatrijos mėnesį, Žemaitijos psichikos sveikatos centras Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje surengė popietę. Gyventojai susipažino su nemedikamentiniais psichologinės pagalbos metodais, išbandė skirtingas meno terapijas.
Monika GIRDVAINĖ
Psichikos sveikatos vadybos asociacijos iniciatyva Lietuvoje jau ne vienerius metus organizuojamas Atviros psichiatrijos mėnuo (APM). Tai – laikotarpis tarp dviejų psichikos sveikatai svarbių tarptautinių dienų – Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos rugsėjo 10-ąją ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienos, minimos spalio 10-ąją. Asociacijai priklausantis Žemaitijos psichikos sveikatos centras, prisidėdamas prie iniciatyvos, spalio 12-ąją surengė popietę, kurios metu kvietė gyventojus į psichiatriją pažvelgti kitu kampu – per meno terapijos teikiamą naudą.
„Šių metų tema – menas padeda atkurti gyvenimo spalvas. Psichiatrija apskritai yra panaši į meną ir šioje srityje dirbantys darbuotojai – tarsi menininkai. Kai žmogus ateina pas šeimos gydytoją ar pas chirurgą, tai jis dažniausiai kreipiasi dėl kažkokios ligos, o pas mus atėjusiuose pacientuose, dažnai kaip ir menininkai, mes ieškome sveikosios dalies ir stengiamės ištraukti žmogų iš tam tikros beprotybės, jei kalbėsime apie sunkiąją psichiatriją. Bet iš tiesų yra gyvenime ir tokių epizodų, kai žmonėms reikia pagalbos, bet jie net neįsivaizduoja, kad ją galėtų gauti“, – apie domėjimosi psichikos sveikata svarbą renginyje sakė Žemaitijos psichikos sveikatos centro direktorius Gintaras Naujokas.
Gydytojas psichiatras pabrėžė, kad psichikos sutrikimų turinčius asmenis specialistai gydo ne tik vaistais ir psichoterapija. Gydymo metodų spektras labai platus.
Popietėje gyventojams pristatytas nemedikamentinis gydymas pasitelkiant skirtingas meno terapijas.
Meno terapeutė Nijolė Tamulionienė susirinkusiuosius pakvietė išbandyti dailės terapiją ir per piešimą bandyti suprasti save.
Su muzikos terapijos praktike Valdereza Laurinavičiene gyventojai išbandė tibetietiškų dubenėlių garso meditaciją. Tai atsipalaidavimo ir gydymo būdas, kai grojama įvairių dydžių dubenėliais bei kitais instrumentais.
Psichologė Gabrielė Ginevičienė surengė progresyvią raumenų relaksaciją, kurios tikslas – raumens įtampos atpažinimas, atpalaidavimas ir kontrasto tarp įtempto ir atpalaiduoto raumens suvokimas.
Renginyje dalyvavę Žemaitijos psichikos sveikatos centro psichiatrai, psichologai ir socialiniai darbuotojai teikė informaciją apie psichikos sveikatos stiprinimą, pagalbos galimybes, konsultavo rūpimais klausimais.
Gydytoja psichiatrė Stefa Naujokienė pastebėjo, kad psichiatrija – medicinos sritis, bene labiausiai apipinta mitais, vis dar negalinti atsikratyti neigiamo praeities šleifo. Siekiama keisti požiūrį į psichiatriją ir psichikos ligų gydymą, mažinti stigmas.
Specialistai ragino gyventojus domėtis savo psichikos sveikata ir nebijoti laiku kreiptis pagalbos, nes kuo ilgiau gyvenama su problemomis – tuo labiau viskas aktyvėja.
„Eiti pas chirurgą ne gėda, o pas psichiatrą daugeliui vis dar gėda, ypač vyresniems žmonėms. Bet tas požiūris keičiasi. Džiugu, kad jaunoji karta labiau domisi savo psichikos sveikata“, – pažymėjo S. Naujokienė.
Superinės iniciatyvos, labai vertinu visas organizacijas ir jaunimą, kuris plečia mąstymą ir parodo įvairias gydymo formas va kaip meno terapija