Šiemet VšĮ Regioninė Telšių ligoninė atidarė 10 palaikomojo gydymo – slaugos lovų. Be to, didelę dalį socialinės priežiūros paslaugų namuose teikia Telšių socialinių paslaugų centras. Ar tokios paslaugos ir papildomos lovos ligoninėje neapsunkins VšĮ Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro (Varnių PSPC) gyvenimo, nes, galima sakyti, pagrindinis įstaigos pragyvenimo šaltinis – ligoniai, kuriems reikalingas palaikomasis gydymas, globa ir slauga?
Mato pavojų
„Varnių PSPC susidaro iš poliklinikos ir trijų medicinos punktų, stacionaro, kuris susideda iš dviejų skyrių: Palaikomojo gydymo bei Slaugos ir globos skyrių, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo Telšių rajono savivaldybės gydytojas Juozas Vengalis. – Ambulatorija ir Palaikomosios slaugos skyrius finansuojami iš Ligonių kasų, o slaugos ir globos skyrius – iš Savivaldybės biudžeto.“ Pasak J. Vengalio, pastarajame skyriuje yra 25 lovos, iš jų į 20 guldomi ligoniai Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, likusios 5 lovos paliktos žmonėms, pavyzdžiui, norintiems, bet neturintiems kur paguldyti savo tėvo, motinos ar močiutės, kuriems reikalinga speciali priežiūra. Už šias lovas pacientai ar jų artimieji susimoka patys.
Varnių PSPC Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje – 60 lovų. Jos visiškai išlaikomos iš Ligonių kasų. Tačiau čia guldomi tik pacientai, turintys bendrosios praktikos gydytojo siuntimą.
Savivaldybės gydytojas tvirtino, kad Varnių PSPC ateityje gali atsirasti finansinių problemų, mat šiemet VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje atidaryta 10 slaugos lovų. „Tai apsunkins Varnių PSPC padėtį, nes automatiškai sumažės pacientų, gulinčių Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje. Be to, Telšių socialinių paslaugų centras daugelį paslaugų, kurios teikiamos stacionare, teikia namuose. Žmogui, kuriam nereikalinga nuolatinė speciali priežiūra, daug pigiau naudotis paslaugų centro teikiamomis paslaugomis, nei gultis į stacionarą. Taigi su kiekvienu prarastu pacientu Varnių PSPC netenka ir pinigų.“
A. Maželis: Įstaiga dar niekada nedirbo nuostolingai
Varnių PSPC vyr. gydytojas Alfredas Maželis teigė, kad jo vadovaujama įstaiga pernai metus baigė be jokių nuostolių: „Kadangi viešoji įstaiga tokio kaip pelno neskaičiuoja – tai galima sakyti, jog 2011 m. baigėme turėdami 37 tūkst. Lt pliusą. Nuostolingai niekada nedirbome. Praėjusiais metais, man vadovaujant, netgi truputį pakėlėme darbuotojams atlyginimus. Slaugytojoms ir seselėms 20 proc. padidinome darbo užmokestį, ir šiandien jų algos beveik prilygsta VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje dirbančių seselių.“ Gydytojas sakė, kad iš pradžių buvo galvota visiems išmokėti premijas, bet kolektyvas nusprendė, jog seselėms ir slaugytojoms, kurių darbas yra sunkus, būtina pakelti darbo užmokestį. Tiesa, atlyginimai didėjo ir kitiems Varnių PSPC darbuotojams, tačiau šiek tiek mažiau.
Šiandien įstaigos vadovo atlyginimas „popieriuje“ siekia 4 662 Lt (2011 m. – 5 836 Lt), gydytojų – 3 575 Lt (2011 m. buvo 3 318 Lt), slaugytojų – 1 754 Lt (2011 m. – 1 579 Lt), sanitarių-valytojų – 1 387 Lt (2011 m. – 1 143 Lt), kitų specialistų (ūkvedys, vairuotojas) – 2 744 Lt (2011 m. buvo 3 602 Lt), kito personalo (virėjos, pagalbiniai darbininkai, sekretorė, ambulatorijos valytojos) – 1 723 Lt (2011 m. – 1 586 Lt).
„Apie tai, kad VšĮ Regioninė Telšių ligoninė atidarė 10 slaugos lovų, sužinojau visai netyčia, kada Telšių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komitete teikiau įstaigos 2011 m. veiklos ataskaitą, – „Telšių ŽINIOMS“ prisipažino A. Maželis. – Čia kažkaip tyliai Alma Vitkienė tas lovas „susuko“. Nors iš mūsų įstaigos ir neišėjo tie 10 ligonių į VšĮ Regioninę Telšių ligoninę, tačiau aišku, kad, atsiradus joms, galėjusieji ateiti pas mus jau nebeateis. Viskas priklauso nuo ligonių skaičiaus – kiek jų turėsime, tiek turėsime ir pinigų. Pavyzdžiui, Telšių PSPC žino, kad pas juos prisirašę yra tiek ir tiek žmonių, tad gali savo išlaidas planuotis į priekį. O mes labiausiai esame priklausomi nuo Palaikomojo gydymo bei Slaugos ir globos skyriuose užimtų lovų skaičiaus. Suplanuoti, kiek jos bus užimtos, – sunku.“
Pasak A. Maželio, šiuo metu Slaugos ir globos skyriuje užimtos visos lovos, o Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje – 35 (iš 60-ies).
Apie įstaigą
Pagrindiniai VšĮ Varnių pirminės sveikatos priežiūros centro veiklos tikslai ir uždaviniai: organizuoti ir kokybiškai teikti pirminės asmens sveikatos priežiūros ambulatorines, slaugos ir palaikomojo gydymo, pagyvenusių ir neįgalių asmenų globos paslaugas.
VšĮ Varnių PSPC sudaro: ambulatorija, Janapolės, Pavandenės ir Drobūkščių med. punktai. Ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje yra 60 lovų, iš jų 2 – paliatyviosios pagalbos, Globos skyriuje – 25 lovos.
Įstaigoje dirba 77 darbuotojai: 10 gydytojų, 35 slaugytojai, 18 sanitarių-valytojų, 4 kiti specialistai, kito personalo – 10.
VšĮ Varnių pirminės sveikatos priežiūros centras teikia pirminės sveikatos priežiūros paslaugas: palaikomojo gydymo ir slaugos, paliatyviosios pagalbos; pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros: šeimos medicinos, ambulatorinės paliatyviosios pagalbos; akušerio praktikos; slaugos: bendrosios praktikos, bendruomenės, fizinės medicinos ir reabilitacijos; masažo; bendruomenės slaugos; odontologines ir burnos priežiūros; socialinės globos.