Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos nariams pristatytos 2014–2020 m. laikotarpio Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos perspektyvos. „2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos laikotarpis jau eina į pabaigą. Šiandien mūsų rajonas yra panaudojęs beveik 65 proc. tenkančios paramos. Visus projektus baigsime laiku, – Kolegijos posėdyje kalbėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Almantas Lukavičius. – Šiandien jau pradėtos dėlioti 2014–2020 m. laikotarpio ES struktūrinės paramos kryptys. Kol kas valstybės lygmeniu oficialiai patvirtintas tik vienas dokumentas – Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, kur numatoma valstybės vizija, raidos prioritetai, jų įgyvendinimo kryptys iki 2030 metų. Pagal šį dokumentą ir bus dėliojami visi 2014–2020 m. ES paramos klausimai.“
Nacionalinės pažangos programa parengta, tačiau dar nepatvirtinta
Pasak Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo A. Lukavičiaus, šiuo metu Vyriausybės įsteigta Europos Sąjungos struktūrinės paramos komisija rengia Nacionalinę pažangos programą (NPP), skirtą Lietuvos pažangos strategijai „Lietuva 2030“ įgyvendinti. Šioje programoje, jungiančioje pagrindines „Lietuvos 2030“ ir Europos Sąjungos strategijos „Europa 2020“ nuostatas ir orientuotoje į pažangą, aprašomos ilgalaikių valstybės prioritetų įgyvendinimo kryptys, numatomas ES finansinės paramos panaudojimas ilgalaikiams valstybės prioritetams įgyvendinti.
A. Lukavičius teigė, kad nors ir parengti NPP uždaviniai, tačiau ji kol kas dar nepatvirtinta. Už NPP vertikaliuosius prioritetus bus atsakingos ministerijos – jos sudėlios priemones kiekvienam uždaviniui, parengs ir tvirtins finansavimo sąlygų aprašus, turės įtakos konkrečiam finansavimui priemonėms.
Siekiamybė – daugiau ES lėšų skirstyti per regionines plėtros tarybas
Horizontaliuosius prioritetus kuruos LR kultūros ir LR vidaus reikalų ministerijos. Šių prioritetų uždavinių ir priemonių finansavimo klausimus numatoma perduoti regionų plėtros taryboms, tačiau kaip bus skirstomi pinigai – kol kas neaišku. „Ministerijos gali numatyti finansavimą prioritetų tikslams, o tolimesnius sprendimus priimtų regioninės plėtros tarybos, – Kolegijos posėdyje dėstė A. Lukavičius. – 2007–2013 m. laikotarpiu regioninės plėtros tarybos perskirstė 11 proc. skirtos ES struktūrinės paramos lėšų. Šiandien kalbama, jog šiuos procentus būtų galima padidinti iki 30 proc. Taigi, jeigu pavyktų išlaikyti 2007–2013 m. finansavimo lygį ir pasiekti, kad ne mažiau kaip 30 proc. lėšų būtų skirstoma per regionus – tai mums skiriama suma būtų apie 260 mln. Lt (2007–2013 m. – 84 mln. Lt). Tačiau kol kas tai tik teorija.“
A. Lukavičiaus teigimu, skirtingai nei 2007–2013 m. laikotarpiu, 2014–2020 m. nebelieka vadinamosios URBAN programos, pagal kurią Telšių rajonas gavo 45,5 mln. Lt. Tačiau jau minėtame horizontaliajame prioritete „Regionų plėtra“, tiksle „Didinti teritorinę sanglaudą regionuose“ numatyti du uždaviniai: „Gyvenamosioms vietovėms būdingų problemų sprendimas, didinant konkurencingumą, ekonomikos augimą ir gyvenamosios vietos patrauklumą“ ir „Gerinti kaimo vietovių gyvenamąją aplinką“. Pagal šiuos uždavinius numatomos tvarkyti tikslinės teritorijos bus skirstomos atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Pirmasis uždavinys skirtas 5 didiesiems šalies miestams, kitiems miestams (nuo 6 iki 100 tūkst. gyventojų) bei savivaldybių centrams. Antras – miestams, miesteliams ir kaimams, turintiems nuo 1 iki 6 tūkst. gyventojų, ir miestams, miesteliams ir kaimams, turintiems iki 1 tūkst. gyventojų. Pagal pirmąjį uždavinį toliau turėtų būti tvarkomi Telšiai. „Tačiau ir vėl kol kas dar neaišku, kiek ir kokių priemonių bus numatyta šiam uždaviniui įgyvendinti ir kiek konkrečiai priemonei bus skirta pinigų“, – kalbėjo Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas.
Esminis klausimas
„Koks gi vis dėlto bus 2014–2020 m. ES paramos dydis, tenkantis Lietuvai? Tai yra įdomiausias klausimas, į kurį atsakius daug kas paaiškėtų, – kalbėjo A. Lukavičius. – Šiandien Lietuvai pateiktas pasiūlymas: paramos dydis siektų 2,5 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto (BVP), žvelgiant į trejus pastaruosius metus. Tai yra labai nepalanku mūsų šaliai, kadangi 2009 m. BVP smuko apie 15 proc. Jeigu patvirtintų tokius ketinimus, mūsų šalis gautų apie 1 mlrd. Lt mažesnę paramą, nei buvo skirta 2007–2013 m. laikotarpiui. Šiuo klausimu derybos dar nepasibaigusios, tad tikimasi išsiderėti iki 2,9 proc. nuo BVP (trejų metų). Tokiu atveju ES paramos dydis išliktų toks pat kaip buvo pirmajame – 2007–2013 m. – etape.“
Pasiūlymus galės teikti visi
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas informavo, kad artimiausiu metu bus nustatomi rajono objektai investicijoms atsižvelgiant į NPP sritis, prioritetus ir tikslus. Suformulavus konkrečias NPP uždavinių priemones, objektai investicijoms turėtų būti tikslinami, rengiama techninė dokumentacija konkrečiam projektui: „Visame šiame darbe turėtų dalyvauti tiek politikai, tiek gyventojai. Pasiūlymus gali teikti visi. Visa reikalinga informacija bus skelbiama spaudoje, Savivaldybės internetiniame puslapyje“, – teigė A. Lukavičius.
Nekuklūs ir optimizmu trykštantys Savivaldybės norai
Šiuo metu jau yra pateikti trys preliminarūs numatomų priemonių sąrašai: prioritetams „Kultūra“, „Regioninė plėtra“ bei LR susisiekimo ministerijos parengtas preliminarus priemonių sąrašas.
NPP prioritete „Kultūra“ siūloma 21 priemonė. Telšių rajono savivaldybės administracija Kultūros ministerijai pateikė preliminarų veiklų pagal pasiūlytas priemones sąrašą. Tai ne konkretus projektų sąrašas, o tik planuojamas jų pobūdis. Jame numatytos tokios veiklos, kaip įkurti ir remti etno- ir tradicinių amatų centrą, įsteigti regioninį kultūros paveldo tyrimų ir restauravimo centrą, remti iniciatyvas, Varnių regioniniame parke įkurti „Gamtos mokyklėlę“, radijo, Žemaitijos regiono televizijos sukūrimas ir t. t. Šio prioriteto priemonių veikloms planuojamas apie 112 mln. Lt poreikis.
Gana nekuklūs Telšių rajono savivaldybės norai nuskambėjo NPP prioritetui „Regioninė plėtra“. Čia nurodytas 591,7 mln. Lt poreikis. Daugiausia lėšų Savivaldybė numato skirti: kelių infrastruktūrai modernizuoti (apie 100 mln. Lt), paramai gyvenamųjų namų ir viešosios paskirties infrastruktūros renovacijai – 80 mln. Lt, tiek pat – 80 mln. Lt – rajono kultūros įstaigoms modernizuoti, 40 mln. Lt – savivaldybių centrų ir kitų miestų kompleksiškai viešajai infrastruktūrai atnaujinti, 30 mln. Lt – dienos centrų plėtrai kaimiškose vietovėse, 21 mln. Lt – rajono gimnazijoms modernizuoti ir t. t.
LR susisiekimo ministerijos pateiktas preliminarus projektų sąrašas, anot A. Lukavičiaus, yra mažiausiai tikslus, nes jis ruoštas dar prieš pasirodant NPP, todėl jame numatyti prioritetai ir uždaviniai nesutampa su minėto dokumento prioritetais ir uždaviniais. Telšių rajono savivaldybės administracija pagal Ministerijos suplanuotas priemones parengė preliminarų projektų sąrašą. Jame nurodytas 290 mln. Lt poreikis. Čia numatyti ir VĮ „Telšių regiono keliai“, ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ bei Telšių rajono savivaldybės planuojami projektai. Didžiausi iš jų: kelio Telšiai–Varniai–Laukuva su įvažiavimu į magistralinį kelią Vilnius–Kaunas–Klaipėda rekonstrukcija (50 mln. Lt), kelio Telšiai–Seda modernizavimas (25 mln. Lt), Telšių miesto vakarinio aplinkkelio tiesimas (43 mln. Lt), magistralinio kelio Šiauliai–Palanga rekonstravimas (12 mln. Lt) ir t. t. Preliminariame projektų sąraše taip pat numatytas net 19 Telšių miesto gatvių modernizavimas, 13 rajoninės reikšmės kelių rekonstravimas arba asfaltavimas, 5 vietinės reikšmės kelių modernizavimas ir daugelis kitų objektų.