Specialiųjų tyrymų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo vykdant viešuosius pirkimus Telšiuose.
Ketvirtadienį Telšių rajono savivaldybės administracijoje lankėsi STT Šiaulių valdybos pareigūnai. Juos domino dar 2007-aisiais Telšių rajone (tuomet Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjo Kęstutis Trečiokas) vykdyti investicijų projektai: Telšių rajono savivaldybės Žemaitės dramos teatro, Kultūros centro ir Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos pastatų avarinės būklės likvidavimas ir rekonstravimas, taip pat Tryškių seniūnijos kultūros centro pastato rekonstravimas. Iš Savivaldybės administracijos STT paėmė šių projektų dokumentaciją.
STT įtaria, kad, netaikant viešųjų pirkimų procedūrų ir negavus Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimo, iš rangovų buvo įsigyta statybos paslaugų už daugiau nei 2,2 mln. Lt.
Penktadienį STT atliko dokumentų poėmius statybos darbus vykdančiose įmonėse.
Pažeidimai dviejuose projektuose
Š. m. birželio 29 d. „Telšių ŽINIŲ“ numeryje rašėme apie Valstybės audito išvadas dėl investicijų projekto „Telšių rajono savivaldybės Žemaitės dramos teatro, Telšių rajono savivaldybės kultūros centro ir Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos pastato Telšiuose, Respublikos g. 18 / Katedros a. 1, avarinės būklės likvidavimas ir rekonstravimas“. Projekto rangovė – UAB „Dovirma“, kuriai vadovauja praėjusios kadencijos valdančiosios koalicijos pirmininkas, tvarkietis Donatas Kaubrys.
Skaitytojams primename, kad tuometinė Telšių r. savivaldybės administracija, sudarydama su supaprastinto atviro konkurso nugalėtoja „Dovirma“ statybos darbų rangos sutartį ir ją vykdydama, pažeidė daugybę Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų. Keletas jų: auditoriai nustatė, jog 2008 m. sausio ir vasario mėnesiais protokolų pagrindu Savivaldybė pakeitė sutarties sąlygas – dalį sutartyje numatytų statybos darbų pakeitė į naujus statybos darbus už 940 111,02 Lt, nors pagal tuo metu galiojusias įstatymo nuostatas pirkimo sutarties sąlygos sutarties galiojimo laikotarpiu negalėjo būti keičiamos. Be kitų pažeidimų, Savivaldybė 2007–2011 m. iš „Dovirmos“ įsigijo papildomus statybos darbus už 1 641 332,27 Lt neatlikdama viešųjų pirkimų procedūrų (už 1 418 623,78 Lt protokolų pagrindu įsigyti nauji statybos darbai, atsisakius dalies sutartyje numatytų darbų už 1 423 471,25 Lt, ir už 222 708,49 Lt įsigyti darbai iš užsakovo rezervo, nesant nustatytų kainodaros taisyklių).
Valstybės audito išvadose teigiama, jog nemažai pažeidimų rasta vykdant Tryškių seniūnijos kultūros centro pastato rekonstravimo investicijų projektą (rangovė – mokesčių slėpimu ir apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu kaltinama UAB „Samanėlė“, vadovaujama Algirdo Šilino). Nustatyta, jog, įgyvendinant šį projektą, pažeistas Viešųjų pirkimų įstatymas ir Savivaldybės administracijos Supaprastintų viešųjų pirkimų taisyklės. Be kitų pažeidimų, nustatyta, jog Savivaldybė, netaikydama viešųjų pirkimų procedūrų, iš rangovo už 581,5 tūkst. Lt įsigijo naujus statybos darbus; pirkimo dokumentuose nepateikė privalomos informacijos – siūlomos pasirašyti pirkimo sutarties svarbiausių sąlygų arba sutarties projekto ir, gavusi tiekėjo rašytinę pretenziją, nesustabdė pirkimo procedūrų, kol ši pretenzija bus išnagrinėta ir priimtas sprendimas ir kt.
Sutapimai?
STT praneša, kad, vykdant Telšių rajono savivaldybės Žemaitės dramos teatro, Kultūros centro ir Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos pastatų avarinės būklės likvidavimo ir rekonstravimo darbus, taip pat Tryškių seniūnijos kultūros centro pastato rekonstravimo projekto darbus, galimai buvo piktnaudžiaujama tarnyba, pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą ir Savivaldybės administracijos Supaprastintų viešųjų pirkimų taisykles.
Sutapimas tai ar ne, bet tuometinės kadencijos valdantieji ir minėtus projektus įgyvendinusių bendrovių vadovai priklauso tai pačiai partijai Tvarka ir teisingumas.
Minėtų projektų įgyvendinimo laikotarpiu Telšių r. savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjo D. Kaubrio bei A. Šilino partijos bendražygis Kęstutis Trečiokas, o mero – tos pačios partijos Tvarka ir teisingumas narys Almantas Petkus, vėliau – Valdemaras Ramšas.
Situacijos nekomentavo
Telšių r. savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas neneigė informacijos apie pareigūnų vizitą ir paimtus dokumentus, tačiau nuo išsamesnių komentarų, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, susilaikė.
Pranešimą apie vizitą Telšių r. savivaldybės administracijoje ir statybos bendrovėse STT paskelbė penktadienį ryte.
Penktadienį popiet UAB „Dovirma“ direktorius D. Kaubrys teigė nežinąs, kad jo vadovaujamoje bendrovėje lankėsi pareigūnai.