Hemorojus yra dažna problema, kurią lemia šiuolaikinės visuomenės gyvenimo būdas. Hemorojiniai mazgai vystosi dėl sėdimo darbo, judėjimo trūkumo, nesubalansuotos mitybos, taip pat įtakos gali turėti ir kiti veiksniai. Susidūrus su šia problema svarbu neišsigąsti – hemorojaus gydymas šiuolaikinės medicinos dėka yra neskausmingas ir labai efektyvus.
Kokiais simptomais pasireiškia hemorojus?
Nors simptomai priklauso nuo hemorojaus tipo, dažniausiai pastebimas kraujas išmatose. Taip pat gali būti juntamas nemalonus deginimo, niežėjimo jausmas, skausmas ar patinimas analinės angos srityje. Į šiuos simptomus negalima numoti ranka – gydytojai visada rekomenduoja pasitikrinti, nes kraujas išmatose gali būti ir kitų sunkių ligų simptomas. Jei gydytojas diagnozuos hemorojų, jis paskirs tinkamiausią gydymą, kuris padės išspręsti šią nemalonią problemą.
Kaip gydomas hemorojus?
Kai reikia skubios pagalbos, hemorojus yra gydomas vietinio veikimo preparatais. Tai gali būti specialūs kremai, žvakutės ar tepalas. Kokia priemonė geriausia, rekomenduos gydytojas, tokios priemonės yra nereceptinės, tad jų galima įsigyti vaistinėje, kai prireikia. Tai simptominis hemorojaus gydymas, kuris padeda išvengti skausmo ir diskomforto.
Vis dėlto vietinio veikimo priemonės nesprendžia pačios problemos, todėl dažniausiai yra skiriamas chirurginis hemorojaus gydymas lazeriu. Jo metu susidarę kraujagyslių mazgai yra pašalinami. Priklausomai nuo hemorojaus tipo ir paciento būklės, gali būti taikomi keli metodai.
Vienas populiariausių yra neinvazinis gydymas specialiais žiedais, vadinamas ligatūra. Gydytojas uždeda gydomąjį žiedą ant hemorojinio mazgo. Tai sustabdo jame kraujotaką ir mazgas per kelias dienas išnyksta. Tai patogus metodas, nesukeliantis skausmo ar didelio diskomforto pacientams.
Hemorojaus gydymas taip pat gali būti atliekamas naudojant lazerį, elektrą ar infraraudonuosius spindulius. Tai vadinamoji koaguliacija – hemorojinių mazgų pašalinimas. Šis gydymo metodas užtikrina pacientams greitą rezultatą ir mažą diskomfortą.
Gali būti naudojamas ir medikamentinis hemorojaus gydymas. Tam naudojami specialūs medikamentai, kurie leidžiami zonoje aplink hemorojinius mazgus. Medikamentas paveikia kraujagysles, todėl hemorojus sumažėja arba išnyksta.
Esant vidiniam hemorojui, gali būti atliekama operacija. Jai naudojama vietinė nejautra arba narkozė. Tai invazinis metodas, todėl šis gydymo būdas skiriamas tada, kai kiti metodai buvo neveiksmingi. Tokia operacija dažniausiai trunka apie pusvalandį.
Kaip sumažinti hemorojaus sukeliamą skausmą?
Hemorojaus gydymas dažnai yra derinamas ir su gyvenimo būdo keitimu, todėl veiksmų gali imtis ir patys pacientai. Patariama vartoti pakankamai ląstelienos, daugiau judėti, vengti ilgo sėdėjimo (tiek darbe, tiek ant klozeto). Skausmui paūmėjus, rekomenduojama naudoti vietinio veikimo preparatus, taip pat padeda iš šilto vandens vonelės.
Hemorojų sukelia padidėjęs spaudimas tiesiojoje žarnoje, o geriausias būdas jo išvengti yra subalansuota mityba ir sveikas kūno svoris bei aktyvus gyvenimo būdas. Tai ne tik padeda sumažinti hemorojaus sukeliamą diskomfortą, bet ir puikiai veikia kaip prevencinė priemonė – nepamirškite, kad net ir tuo atveju, kai hemorojaus gydymas buvo sėkmingas, problema gali atsinaujinti.