Rudenėjant į naminių gyvulių ganyklas vis dažniau užsuka vilkai. Telšių rajono seniūnijose skerdžiamos avys, veršiukai. Ūkininkai raginami kreiptis dėl žalos atlyginimo.
Monika GIRDVAINĖ
Pirmieji išpuoliai – liepą
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė informavo, kad vilkai naminių gyvūnų skerdynes šiais metais mūsų rajone pradėjo liepos mėnesį. Rugsėjo 14-os duomenimis, šiemet skyriuje registruoti septyni prašymai atlyginti plėšrūnų padarytą žalą. Vilkų išpuoliai fiksuoti Viešvėnų ir Žarėnų seniūnijose. Iš viso šiose dviejose seniūnijose šiais metais papjauta 20 avių ir 5 veršeliai. Dažnai sodybose apsilankę plėšrūnai nugalabija ne po vieną gyvūną. Žarėnų seniūnijos Karštenių kaime gyvenančių Dalios ir Viktoro Lisovų ūkyje apsilankę vilkai liepą paskerdė net trylika avių.
„Šie metai dėl vilkų daromos žalos nėra kuo nors išskirtiniai. Jau ne vienerius metus skerdynės prasideda liepą ir daugiausia tęsiasi iki spalio. Medžiotojai sako, kad dabar toks laikas, kai vilkai moko savo šiųmetinius jauniklius medžioti, ieškoti grobio.
Dažniausiai vilkai į sodybas ar ganyklas ateina temstant ar tamsiuoju paros metu, tad patyrę nuostolių ar išgirdę apie vilkų skerdynes kaimynystėje saugodami galvijus ūkininkai nakčiai juos sugena į tvartus“, – kalbėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Gražina Žilienė.
Nerimas dėl vilkų populiacijos
Avis auginančių D. ir V. Lisovų ūkyje iš turėtos 30 avių bandos beliko 17.
„Esame pripratę prie auginamų gyvuliukų, prižiūrime ir globojame juos, o kai atėjusi į ganyklą pamačiau išdraskytas avis, tai buvo didžiulis šokas <…>. Vilkams niekas nebaisu.
Mūsų avis papjovė visai šalia namo esančioje ganykloje. Vienas avis papjovė, kitas sužalojo, bet ir tas teko pripjauti, nelengva užgydyti žaizdas. Manau, kad čia ne vieno vilko darbas, jie vaikšto šeimomis“, – „Telšių ŽINIOMS“ apie vilkų išpuolį pasakojo D. Lisovienė.
Moteris guodėsi, kad dalis papjautų avių vedė ėriukus, tad patirti nuostoliai išties dideli, kurių neįmanoma įvertinti.
„Kad ir atlygins padarytą žalą, bet gyvulių nebėra. Tos avelės dar būtų vedusios ir vedusios ėriukus. Tai tarsi priverstinis atsikratymas. Dabar nusipirkti gerą avį kainuotų apie 200–300 eurų. Už paskerstą vieną avį tokios kompensacijos tikrai negausime“, – kalbėjo moteris.
Karšteniškė pasakojo, kad vilkai jos sodyboje apsilankė ne pirmą kartą. Plėšrūnai avių buvo nugalabiję prieš dvejus metus, žalos pridaryta ir dar seniau. Nors dėl vilkų išpuolių patiria nemažų nuostolių, parduoti avių ūkininkai neketina.
„Anksčiau augindavome iki 200 avių bandą, dabar ūkis yra sumažėjęs. Turime prie pat namų nemažai žemės, užsiauginame savo mėsos, anksčiau parduodavome ėriukus. Kol galiu auginti avis, tol auginsiu. Juk neatsisakysi jų vien dėl vilkų“, – sakė moteris.
Po vilkų išpuolio nakčiai ūkininkai pargena avis į tvartą. Skerdynės jų ūkyje nepasikartojo, tačiau po kurio laiko plėšrūnai apsilankė kaimynų ūkyje. Taip pat išpjovė avis. Vėliau vilkai paskerdė toliau gyvenančių ūkininkų du veršiukus. Ponios Dalios teigimu, daugiau dėmesio reikėtų skirti vilkų populiacijos mažinimui.
„Medžiotojai žino, kur tie vilkai gyvena, Dievo Krėslo miške yra jų buveinė, tai jie ir puola mūsų apylinkėse esančius gyvūnus. Yra įstatymai, yra reikalavimai ir, matyt, negali jų nušauti. O mes esame bejėgiai ką nors padaryti“, – nuogąstavo moteris.
Žalos atlyginimo tvarka
V. Lukoševičienė pažymėjo, kad ne visi ūkininkai kreipiasi prašydami atlyginti padarytą žalą, tad vilkų paskerstų gyvūnų, tikėtina, yra dar daugiau. Vedėja priminė, kad žalos atlyginimo tvarką reglamentuoja Medžioklės įstatymo 2002 m. birželio 20 d. 18 straipsnio 5 punktas.
Pagal šį punktą žemės, miško ir vandens telkinių sklypų, kuriuose nėra uždrausta medžioti, savininkai, valdytojai ir naudotojai apie laisvėje gyvenančių medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą nedelsdami privalo pranešti atitinkamai seniūnijai, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo žalos pastebėjimo išsiųsdami rašytinį prašymą dėl žalos įvertinimo ir atlyginimo. Seniūnijos seniūnas, gavęs pranešimą apie padarytą žalą, privalo tą pačią dieną pranešti medžioklės plotų naudotojui ir per 7 dienas organizuoti žalos įvertinimą, išskyrus atvejus, kai dėl žalos pobūdžio jos dydį įmanoma nustatyti tik praėjus daugiau nei 7 dienoms.
išpuoliai, skerdynės, nugalabijo – na ir išsireiškimai… vilkai irgi turi teisę gyventi…