Įvairūs teršalai, dulkės, mikroorganizmai, anglies dvideginis, vandens garų perteklius – visa tai cirkuliuoja prastai vėdinamuose namuose ir neigiamai veikia žmogaus sveikatą. Kai gyvenamosiose patalpose nevyksta oro kaita, sumažėja ir deguonies kiekis, dažniau kaupiasi drėgmė bei atsiranda pelėsis. Visų šių padarinių išvengti padeda tinkamas patalpų vėdinimas, kurį užtikrina centralizuotos rekuperacinės sistemos ar individualaus rekuperatoriaus įrengimas daugiabučio atnaujinimo metu.
Pasak Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjos Gintarės Baštunovos, šviežio oro užtikrinimas yra itin svarbus veiksnys mūsų sveikatai. Tai įrodo dėl jo trūkumo gresiantys negalavimai: „Šviežio oro trūkumas gali prisidėti prie produktyvumo sumažėjimo, nuovargio atsiradimo, galvos svaigimo ir skausmo, atsparumo ligoms sumažėjimo, pablogėjusios emocinės būsenos. Atsiradęs pelėsis ilgainiui gali lemti įvairias kvėpavimo takų problemas – jis dažniausiai pasireiškia galvos skausmu, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, astmos priepuoliais ir kt.“
G. Baštunova pratęsia, kad mokslinių tyrimų duomenys patvirtino nuolatinį ryšį tarp drėgmės bei pelėsių patalpose ir kvėpavimo sutrikimo bei astmos atsiradimo: „nesveikuose“ pastatuose gyvenantys žmonės 40 proc. dažniau serga astma. Pavyzdžiui, drėgnose ir supelijusiose patalpose augantys vaikai yra nuo pusantro iki trijų kartų labiau linkę kosėti ir dusti, jiems taip pat pasireiškia astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų požymiai.
Kaip pasirūpinti tinkamu butų vėdinimu?
Renovuotas senas, energiškai neefektyvus daugiabutis pasiekia aukštesnę energinio efektyvumo klasę ir į vidų nebepraleidžia oro iš lauko, tampa sandarus. Tai reiškia, kad butų gyventojams ima trūkti šviežio oro. Tiesa, jo galima įsileisti pravėrus langus, tačiau tokiu būdu išleidžiama visa „sutaupyta“ šiluma.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) teigia, jog šią problemą gali išspręsti renovacijos metu įrengta centralizuota rekuperacinė sistema arba individualus rekuperatorius.
Šie įrenginiai ne tik leidžia dėl renovacijos „sutaupytą“ šilumą išlaikyti gyvenamųjų patalpų viduje, bet ir pasirūpinti savo sveikata – jų dėka galite kvėpuoti iš lauko išgaunamu oru, kuris, perėjęs filtrus, yra išvalomas nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ar žiedadulkių. Tai ypač aktualu tiems, kurie gyvena miestuose, šalia judrios gatvės ar turi alergijų.
Rekuperatoriaus principas – mechaninis patalpų vėdinimas ventiliatoriais su šilumokaičiu. Pastarasis žiemą šaltam orui sušildyti panaudoja iš namo šalinamą šilto oro energiją, o vasarą atvirkščiai – iš patalpų šalinamas vėsesnis oras atšaldo iš lauko patenkantį įkaitusį orą, todėl rekuperatoriaus nauda jaučiama visus metus.
Visgi, rekuperacinės sistemos įrengimas gali viršyti kai kurių gyventojų finansines galimybes, tokiu atveju galima įsirengti individualų rekuperatorių ir taip ne tik pasirūpinti savo sveikatos apsauga, bet ir užtikrinti efektyvią renovaciją.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.