Regioninės Telšių ligoninės Radiologijos skyriuje – aukštos kvalifikacijos specialistai, moderni aparatūra bei puikios ligų ištyrimo galimybės. Siekiant pagerinti paslaugų prieinamumą visiems gyventojams, inicijuoti pokyčiai – rentgenologinius tyrimus pacientai galės atlikti dar greičiau nei įprastai. Apie pokyčius ir gydymo įstaigoje teikiamas radiologines paslaugas pasakojo Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė, Radiologijos skyriaus vedėja Aurelija Bagdonienė ir vyresnioji radiologijos technologė Renata Damunskienė.
Stiprus kolektyvas
Regioninės Telšių ligoninės Radiologijos skyriuje šiuo metu dirba skyriaus vedėja gydytoja radiologė Aurelija Bagdonienė bei gydytojai radiologai Violeta Belienė, Darius Kazakevičius, Liudvikas Granickas.
Tyrimus atlieka 13 radiologijos technologių: Loreta Ingaunienė, Ingrida Enciutė, Vilma Vaitkuvienė, Danguolė Zubavičienė, Aušra Jurkienė, Renata Damunskienė, Asta Jucikaitė, Ignė Petrulevičiūtė, Jovita Kungienė, Vilma Grigaliūnienė, Inga Niparavičienė, Akvilė Antanavičienė, Dalia Ališauskienė.
Ligoninės direktorė J. Seiliuvienė pasidžiaugė, kad prie Radiologijos skyriaus darbuotojų kolektyvo netrukus turėtų prisijungti gydytoja radiologė rezidentė, asistentė.
„Visas kolektyvas yra labai stiprus ir visiškai pajėgus dirbti, nors kažkam ir atrodo, kad laukti paslaugų reikia per ilgai. Pagal visus duomenis, esame pajėgūs suteikti radiologines paslaugas visiems rajono gyventojams. Eilės tyrimams, palyginus su kitais miestais, nėra tokios didelės“, – sakė J. Seiliuvienė.
Prieinamesnės paslaugos pirminės grandies pacientams
Radiologijos skyriuje yra du rentgeno aparatai. Vieną jų gydymo įstaiga įsigijo iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Siekiant padidinti paslaugos prieinamumą pirminės grandies, profilaktiškai ar dėl tam tikros ligos eigos besitikrinantiems pacientams, vieną rentgeno aparatą nuspręsta skirti tik šiems pacientams aptarnauti. Per dieną juo galima atlikti 50–60 rentgenologinių tyrimų. Registracija dėl tyrimo, kaip ir anksčiau, vyks per ligoninės Konsultacinę polikliniką.
„Kitas rentgeno aparatas bus skirtas pakartotiniams tyrimams, kuriuos atlikti pacientus siųs mūsų gydytojai konsultantai. Taip pat šis aparatas aptarnaus pacientus, paguldytus į ligoninę stacionariniam gydymui, bei pacientus iš Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus“, – apie naujovę skyriuje kalbėjo J. Seiliuvienė ir A. Bagdonienė.
Medikės pabrėžė, kad rentgeno tyrimą reikėtų vertinti itin atsakingai, nes jo metu pacientas gauna apšvitos dozę. Pavyzdžiui, plaučių rentgenogramą turint gydytojo siuntimą profilaktiškai rekomenduojama atlikti ne dažniau kaip kartą per metus.
„Anksčiau pacientai tiesiog užbėgdavo į kabinetą ir prašydavo, kad jiems atliktų plaučių rentgenogramas. Tai yra rimtas sveikatos tyrimas, reikalaujantis didelės atsakomybės tiek iš radiologijos technologo, darančio rentgeno nuotrauką, tiek iš gydytojo radiologo, kuris įvertina ir aprašo atlikto tyrimo vaizdą. Norime, kad žmonės atsakingai rūpintųsi savo sveikata“, – sakė J. Seiliuvienė.
Vyresnioji radiologijos technologė R. Damunskienė pažymėjo, kad su dviem minėtais aparatais Regioninė Telšių ligoninė iš viso turi 8 rentgeno aparatus. Du iš jų – portatyviniai, kuriuos galima nugabenti į reikiamą vietą. Vienas iš mobiliųjų aparatų buvo skirtas kovai su COVID-19 virusu, kad būtų užtikrintas saugus ir greitas pacientų ištyrimas.
Turima moderni įranga
J. Seiliuvienė pabrėžė, kad Radiologijos skyriuje turima moderni aparatūra. Vienas svarbiausių aparatų – 2020-ųjų pabaigoje įsigytas modernus, daugiasluoksnis, 128 pjūvių kompiuterinis tomografas. Juo atliekami galvos smegenų, kaklo, krūtinės ląstos, pilvo, dubens, stuburo, galūnių ir kitų organų radiologiniai tyrimai. Ligoninės direktorė akcentavo, kad kompiuterinis tomografas dirba ištisą parą ir itin naudingas yra pacientams diagnozuojant insultus, galvos traumas, teikiant skubią diagnostinę pagalbą.
Radiologijos skyriaus vedėja paminėjo, jog prie kompiuterinio tomografo yra įdiegtas ir automatinis kompiuterizuotas švirkštas, vadinamas „ulrichu“, atliekantis kontrastinės medžiagos injekciją tyrimo metu. Esant reikalui, atliekant tyrimą kompiuteriniu tomografu pacientui į veną suleidžiama kontrastinė medžiaga, kurioje yra jodo. Technologė tiesiog nustato visus parametrus, įstato pacientui kateterį, o daugiau viskas atliekama automatizuotai.
A. Bagdonienė pažymėjo, jog kompiuteriniu tomografu galima tirti klaustrofobija sergančius pacientus arba kai yra kontraindikacijų magnetinio rezonanso tyrimui. Atliekant tyrimą magnetinio rezonanso aparatu pacientas turi mažiau erdvės, o galimas paciento svoris – iki 120 kg. Palyginimui, tyrimą kompiuteriniu tomografu gali atlikti iki 227 kg sveriančiam pacientui.
Kadangi kompiuterinio tomografo tyrimo metu žmogų veikia jonizuojanti spinduliuotė, jo nerekomenduojama atlikti nėščioms moterims. Tyrimas atliekamas tik su siuntimu, tad siunčiantis gydytojas turi įvertinti, tikslinga tyrimą atlikti ar ne.
Magnetinio rezonanso galimybės
Magnetinio rezonanso tyrimas atliekamas veikiant magnetiniam laukui, tad šiam tyrimui pacientai gali registruotis ir savo noru. Radiologijos technologė R. Damunskienė informavo, kad gydymo įstaigoje nemokamai magnetinio rezonanso aparatu pacientai, turintys specialisto konsultanto siuntimą, gali išsitirti nuo 8 iki 17 val. Nuo 17 val. kelias valandas ši paslauga teikiama pacientams, kurie sutinka patys už ją sumokėti.
A. Bagdonienė, apžvelgdama branduolinio magnetinio rezonanso aparato galimybes, sakė, kad juo galima atlikti įvairių žmogaus organizmo sričių tyrimus. Vienas didžiausių šio aparato privalumų – atlikus tyrimą aiškiai galima matyti sąnarius, visus minkštuosius audinius, pavyzdžiui, kelio, čiurnos ir peties sąnarių raiščius, stuburo disko išvaržas. Aparatas itin pasitarnauja gydytojams ortopedams-traumatologams, atliekantiems artroskopines sąnarių, protezavimo operacijas.
Svarbūs profilaktiniai tyrimai
Medikės priminė, kad ligoninėje taip pat turima aparatūra mamografijos ir kaulų tankio tyrimams atlikti. Pagal krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą 50–69 metų moterims kartą per dvejus metus reikia atlikti profilaktinį tyrimą. Mamografijos tyrimai atliekami skaitmenizuotu mamografijos aparatu. Gautą rezultatą visada vertina du gydytojai radiologai.
Ligoninės Radiologijos skyriuje taip pat atliekami kaulų tankio tyrimai. Turima moderni DEXA densitometrijos įranga. Šis kaulų tankio matavimo būdas dažniausiai taikomas apatiniajai stuburo daliai ir klubams.
„Atlikus kaulų tankio tyrimą DEXA aparatu, jei pacientui reikalingas gydymas medikamentais, ligonių kasos kompensuoja vaistus. Šį tyrimą nemokamai gali atlikti visi pacientai, atvykę su šeimos gydytojo siuntimu“, – informavo A. Bagdonienė.
Gydytoja radiologė pastebėjo, kad diagnostika yra labai svarbu. Jei kyla kokių klausimų dėl sveikatos, kiekvienas nori išsitirti, žinoti, ir tai yra labai gerai. Tik radiologinių tyrimų pliusus ir minusus, kontraindikacijas pacientai turėtų aptarti su šeimos gydytoju ar gydytoju konsultantu.
Vykdoma kontrolė
Anot ligoninės direktorės, Sveikatos apsaugos ministerija ir Akreditavimo tarnyba yra nustačiusios reikalavimus, kokia turi būti metinė kiekvieno aparato apkrova. Pavyzdžiui, kompiuteriniu tomografu per dieną leistina atlikti iki 30 tyrimų, o branduolinio magnetinio rezonanso aparatu – 15–20.
„Kiekvienais metais atsiskaitome su Akreditavimo tarnyba, ar mūsų aparatūra yra pakankamai apkrauta. Vien turėti aparatų neužtenka – reikia ir darbuotojų, pacientų. <…> Per pandemijos laikotarpį besitiriančiųjų srautai buvo sumažėję, tačiau šiuo metu viskas grįžo į įprastą tempą. Dirbama įtemptai“, – kalbėjo J. Seiliuvienė.
Ji pažymėjo, kad atlikti radiologinių tyrimų pacientai atvyksta ne tik iš aplinkinių Mažeikių ar Plungės savivaldybių, bet ir iš toliau esančių miestų – Šiaulių, Klaipėdos, Kėdainių.
R. Damunskienė akcentavo, kad gautus vaizdus aprašantis gydytojas radiologas atsakymą pateikia elektroninėje sistemoje, kas veikia visose šalies ligoninėse. Tad iš kitų miestų atvykusiems pacientams nekyla jokių nesklandumų dėl tyrimo atsakymo.
„Nors yra skirtas ilgesnis laiko tarpas, tačiau gydytojai radiologai vaizdus aprašo ir atsakymą pateikia tikrai gana greitai: magnetinio rezonanso aparatu gautus vaizdus dažniausiai per tris, kompiuterinio tomografo – per dvi darbo dienas, o rentgeno – per dieną“, – sakė A. Bagdonienė.
Teikiant radiologijos paslaugas, labai svarbu užtikrinti darbuotojų saugumą, todėl Radiacinės saugos centras kas 3 mėnesius vykdo kontrolę Radiologijos skyriuje – dozimetrais tikrinama, kiek medikai gauna apšvitos, ar aparatai yra saugūs.
„Nors turima nauja, moderni ir saugi aparatūra, tačiau vis tiek turime laikytis visų radiacinės saugos reikalavimų, vykdyti stebėseną“, – pažymėjo ligoninės direktorė J. Seiliuvienė.