Birželio 4–5 dienomis Telšiuose, Masčio ežere, vyko Baltijos šalių motorlaivių čempionatas. Po poros savaičių pasiekė žinia, jog šios varžybos galėjo padaryti daug žalos gamtai.
Iki minėto čempionato Masčio ežere plaukioti tokioms galingoms priemonėms buvo draudžiama. Likus dviem dienoms iki varžybų LR aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasirašė įsakymą (pakeitimą) ir uždegė žalią šviesą renginio organizavimui Telšiuose. Aplinkosauga buvo nustumta į šalį.
Aurelija SERVIENĖ
Bloga ežero būklė
Dar visiškai neseniai „Telšių ŽINIOSE“ rašėme apie liūdną Masčio ežero likimą. Skaitytojams primename, jog tuomet Aplinkos apsaugos agentūros specialistai teigė, kad Masčio ežere intensyviai vyksta eutrofikacijos procesai (spartus vandens augmenijos vystymasis) ir bendra jo ekologinė būklė vertinama kaip bloga. Kol tada mūsų kalbinti specialistai svarstė, kaip būtų galima gelbėti Mastį, kiti jau dėliojo organizacines būsimo renginio detales. Netrukus ežero vandenis skrodė daugiau kaip 50 galingų motorlaivių.
Kas pasikeitė, kad iki tol Masčio ežere draudžiamoms plaukioti transporto priemonėms leista rengti dviejų dienų varžybas, kodėl buvo nepaisoma aplinkosaugininkų rekomendacijų?
Gaila, jog Aplinkos apsaugos departamento (AAD) atstovai nesiryžo komentuoti situacijos ir pateikti faktų, kaip minėtos varžybos galėjo pakenkti ežerui. Esą jie negali komentuoti ministro priimto sprendimo.
Masčio ežeras yra stebimas
Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėja Kristina Jankauskienė sakė, kad būtų sudėtinga vertinti, ar motorlaivių varžybos galėjo padaryti žalos Masčio ežerui. „Natūralu, kad bet kuriame vandens telkinyje, vienu metu veikiant dideliam vandens transporto priemonių skaičiui su atitinkamais variklių galingumais, galima įvairi vandens ekosistemų reakcija, bet iki šiol žalos pėdsakų vandens faunai nenustatyta. Po varžybų nėra praėjusios nė dvi savaitės, situacija vandens telkinyje yra stebima. Stebėjimas vykdomas vizualiniu būdu, šiuo metu atskirų tyrimų vykdyti neplanuojama“, – teigė vedėja.
Anot K. Jankauskienės, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas 2022 m. balandžio 4 d. kreipėsi raštu į Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją, prašydamas pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 15 d. įsakymą Nr. D1-187 „Dėl aplinkosaugos sąlygų plaukioti paviršiniuose vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis ir plūduriuojančių priemonių įrengimo ir naudojimo, jų statymo ir (arba) švartavimo aplinkosauginių reikalavimų patvirtinimo“, padidinant leidžiamą vandens transporto priemonių variklių galingumą iki 200 AG tam, kad 2022 m. birželio 4–5 d. galėtų būti rengiamas Baltijos šalių motorlaivių čempionatas, nepažeidžiant galiojančių teisės aktų reikalavimų.
Ministerija, remdamasi mero prašymu, numatė papildomas sąlygas dėl plaukiojimo Masčio ežere ir teikė jas derinti Savivaldybės administracijai. Savivaldybės administracija, peržiūrėjusi ir išnagrinėjusi LR aplinkos apsaugos ministro pateiktą pakeistą įsakymo projektą, teikė pastabas ministerijai, tarp kurių buvo plaukiojimą numatyti iki 200 AG ir kad jis galimas 2022 m. birželio 4–5 d. Atsižvelgdama į pastabas ministerija priėmė sprendimą, leidžiantį nacionalinių sporto (šakos) federacijų organizuojamuose sporto renginiuose, kurių organizavimą ir įgyvendinimą šios federacijos koordinuoja, plaukioti savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis, kurių variklių galingumas neviršija 200 AG (160 kW), visą plaukiojimo sezoną, suderinus sporto renginio datą, laiką, vietą (nurodant specialiajame plane nustatytas trasas ir (arba) zonas), renginyje planuojamų naudoti savaeigių plaukiojimo priemonių skaičių, jų technines charakteristikas su Savivaldybės administracija ir informavus AAD.
„Kodėl aplinkos apsaugos ministras S. Gentvilas pasirašė įsakymą ir davė leidimą organizuoti varžybas likus iki renginio tik dviem dienoms, atsakyti negalime, reikėtų klausti asmeniškai. Tačiau atsižvelgiant, kad ministerija projekto pakeitimą Savivaldybės administracijai derinti atsiuntė tik gegužės 31 d., manome, kad dėl to įsakymas ir buvo pasirašytas likus tik tokiam laikotarpiui iki renginio“, – paaiškino vedėja.
Situacija nėra sklandi
„Telšių ŽINIOMS“ išsakyti savo nuomonę mielai sutiko Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Jonauskas. Jo teigimu, visas šis sąmyšis dėl išduotų leidimų akivaizdžiai leidžia suprasti, kas situacija nėra sklandi.
„Aplinkosaugininkai pateikia nuomonę, kad ežerui gali pakenkti, o ministras, nepaisydamas tos nuomonės, pasirašo įsakymą. Labai dviprasmiška situacija. Ministras turėjo atsižvelgti į specialistų komentarus. Kitas dalykas – ministerija vadovaujasi labai senu moksliniu tyrimu, kuris nė iš tolo nebeatitinka dabartinės situacijos. Iš esmės plaukiojimo tvarka turėtų būti peržiūrima visoje Lietuvoje, ir ten, kur galima plaukioti, reiktų leisti, o kur negalima, akivaizdu, kad ir ministro įsakymas neturėtų padėti. Aš už tai, kad tokie gražūs renginiai, kaip vyko Telšiuose, vyktų, bet kad nebūtų padaryta žalos. Tokie renginiai jau buvo organizuoti Kauno mariose, Zarasuose ir kt., bet jų ekologinė situacija visai kitokia, nė iš tolo neprilygsta Masčio ežero situacijai“, – sakė Seimo narys.
L. Jonausko teigimu, nėra gerai, kad ministras nepaiso specialistų nuomonės, ir pateikia paprastą pavyzdį šiai situacijai apibūdinti: „Gydytojas sako, kad reikia gydytis taip, o aš gydausi, kaip noriu.“
Atsakyti, ar varžybos padarė žalos ežerui, pasak L. Jonausko, būtų sudėtinga. Čia jau turėtų nustatyti aplinkosaugininkai ir nedelsiant.
Telšiškių pastebėjimai
Jau antrą renginio dieną redakciją pasiekė informacija, kad gyventojai Masčio ežero pakrantėse pastebėjo nugaišusių žuvų. Plito informacija ir socialiniuose tinkluose. Telšiškiai svarstė, ar ne per daug iššūkio gamtai? „Įdomu, ar klausė ekologų, kaip tai paveiks ežero ekosistemą? Pasidraskė po ežerą, ir tipo vau kokia reklama Telšiams“, – rašė moteris.
Sulaukta ir tokio pastebėjimo: „Liūdesys, kai verslo interesai, pramogos iškeliamos aukščiau aplinkosaugai svarbių dalykų. Ir tai daro ta ministerija, kuri turėtų ginti aplinką, ją saugoti. Jei tokį leidimą būtų išdavusi Inovacijų ir ūkio ministerija, dar labai nestebintų, bet dabar…“
Ministro sprendimas
Aplinkos ministro patarėja Aistė Žilinskienė sakė, kad leidimą dėl Baltijos šalių motorlaivių čempionato išdavė, nes gavo Telšių rajono savivaldybės prašymą leisti rengti šias varžybas.
Taip pat ministerija buvo gavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos raštą dėl tarpininkavimo keičiant teisės aktą, kuriuo jie pripažįsta šias varžybas kaip profesionalų ir reikšmingas sporto bendruomenei. Rašte buvo prašoma, kad aukšto meistriškumo varžybos įvyktų, reikia pakeisti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 15 d. įsakymą D1-187 „Dėl aplinkosaugos sąlygų plaukioti paviršiniuose vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis ir plūduriuojančių priemonių įrengimo ir naudojimo, jų statymo ir (arba) švartavimo aplinkosauginių reikalavimų“.
Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) ministerijai esą išsakė tokias pastabas: „Šiuo atveju galima būtų svarstyti nurodytų renginių leidimą būtent šiame ežere tik ribojant savaeigių plaukiojimo priemonių galingumą, periodiškumą ir maksimalų ežero plotą, kuriame būtų leidžiami tokie renginiai. Be to, mūsų nuomone, tokie ribojimai taip pat turėtų būti pagrįsti moksliniais tyrimais.“
Ministro patarėja teigė, jog ministerija į AAD pastabas atsižvelgė ir teisės akto formuluotę pakeitė „ribojant variklių galingumą iki 200 AG“ bei įrašė reikalavimą suderinti sporto renginio datą, laiką, vietą (nurodant specialiajame plane nustatytas trasas ir (arba) zonas), renginyje planuojamų naudoti savaeigių plaukiojimo priemonių skaičių, jų technines charakteristikas su Savivaldybės administracija ir informuoti AAD.
„Ministras priėmė sprendimą ieškodamas protingo balanso tarp profesionalaus sporto renginių vyksmo, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rekomendacijos ir gamtai mažiausios žalos užtikrinimo“, – sakė A. Žilinskienė.
Labai blogai.. liūdna, kad pramogos vistiek svarbesnės už gamtai, tu pramogu „dėka” , daroma žala…