„Mes visi teturime troškimą – iškovoti Lietuvai laisvę ir, jeigu Dievo bus leista, su visa tauta dalyvauti toje neįsivaizduojamo džiaugsmo šventėje, su visa tauta kurti tikrai laisvą, kultūringą, demokratijos principais pagrįstą nepriklausomos Lietuvos gyvenimą.“ A. Ramanauskas-Vanagas
Tęsdami projektą, kurio tikslas – prisiliesti prie Tautos didvyrių gyventų, vaikščiotų vietų, gegužės 27 dieną Telšių Žemaitės gimnazijos 2 klasių mokiniai ir auklėtojos, lydimi Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos (LPKTB) Telšių skyriaus pirmininkės Adolfinos Striaukienės, važiavo į Merkinę. Tai buvo edukacinė išvyka, kur telšiškiai susipažino su Dainavos apygardos partizanų kovų istorija, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Ginkluotųjų pajėgų vado partizanų pulkininko Adolfo Ramanausko-Vanago veikla.
Merkinės krašto muziejuje moksleiviai turėjo galimybę virtualiai dalyvauti Merkinės kautynėse, įvykusiose 1945 m. gruodžio 15 d. tarp Lietuvos partizanų ir LTSR lojalių pajėgų. Nors dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių mūšį partizanai pralaimėjo, bet jiems pavyko prieš atsitraukiant sunaikinti valsčiaus ir milicijos būstines su dokumentais, paštą bei pagrobti ginklų. Merkinės mūšiu baigėsi aktyvių partizanų kovos veiksmų etapas, pareikalavęs daug aukų. Dzūkijoje didėjant NKVD pajėgų koncentracijai, partizanams teko skirstytis į mažesnius kovinius vienetus ir vietoje atvirų kautynių rengti pasalas. Partizanai ėmė įrenginėti miškuose vadavietes, sodybose bunkerius.
Žygio metu Merkinės miškuose gimnazistai apžiūrėjo vietą, kur buvo įrengta A. Ramanausko-Vanago vadavietė, užsuko ir į miško proskyną, kur buvo padaryta garsioji A. Ramanausko nuotrauka su vanagėliais ant peties (pagal nuotrauką turėjome galimybę muziejuje susipažinti su išlieta bronzine skulptūra, kuri rudenį bus iškilmingai atidengta miesto aikštėje), užkopė ant Merkinės piliakalnio, nuo kurio žvelgdavo vadas. Gidas M. Černiauskas papasakojo daug surinktų šiltų Merkinės gyventojų prisiminimų apie mokytoją, knygą iškeitusį į ginklą dėl Tėvynės laisvės, partizaną idealistą, vieną šviesiausių pokario ginkluotos rezistencijos asmenybių – A. Ramanauską, gimusį 1918 m. kovo 6 d. JAV.
Merkinė garsi ne tik aktyviu partizaniniu pasipriešinimu sovietų okupantams. Miestelyje XVII a. dažnai apsistodavo ATR karalius Stanislovas Vaza. Valdovas čia ir mirė.
Mokiniai užkopė į Merkinės apžvalgos bokštą, nuo kurio atsiveria nuostabus Nemuno vingis.
Kelionės metu aplankyti ir Druskininkai. Grūto parke apžiūrėję vagoną, kuriuo buvo gabenami tremtiniai į Sibirą, jaunuoliai, sulipę į jį, dalijosi mintimis, spėliojo, ką teko patirti ir išgyventi žmonėms, kaip gyvuliams gabenamiems į nežinią be vandens, badmiriaujant.
Papramogauta keliantis keltuvais ir apylinkes stebint iš aukštybių, ragaujant druskingą mineralinį vandenį. Pavaikštinėta po taip K. M. Čiurlionio mėgtas apylinkes, grožėtasi lyg cukriniais raižiniais išpuoštais miesto medinukais. Buvusios tremtinės pasimėgavo procedūromis Druskininkų istorinėse gydyklose.
Grįždami namo dar sustojome prie memorialo Kryžkalnyje, pagerbėme Lietuvos partizanų ir jų rėmėjų, paaukojusių gyvybes už Tėvynės laisvę nelygioje pokario kovoje prieš sovietų okupantus, atminimą. Memoriale – plieninėse Vyčio kryžiaus stelose, simbolizuojančiose partizanų skiriamąjį ženklą – įrašyti vardai žmonių, padėjusių galvas nuožmioje pokario kovoje už mūsų šalies laisvę ir nepriklausomybę.
Kartų bendrystė, susipažinimas su gyvąja Tautos istorija – tikslas, kurio vedama LPKTB Telšių skyriaus pirmininkė A. Striaukienė net keturis kartus dovanojo gimnazistams edukacines išvykas, paauglių atmintyje paliksiančias istorinę vertę.
Graži ir prasminga misija. Gerbiama Adolfina, jaunimas ir juos lydėjusios mokytojos nuoširdžiai Jums dėkoja.
Telšių Žemaitės gimnazijos istorijos mokytoja Vilija VAIČIULIENĖ