Pirmą kartą Žemaičių kaimo muziejuje suorganizuota amatų ir kulinarijos paveldo šventė „Žemaitiu gīvastis“, kurios pagrindinė idėja – skatinti puoselėti bei saugoti žemaičių tradicijas, kalbą ir, be abejo, drauge leisti laiką. Per įvairias edukacines formas į skirtingas veiklas įsitraukė lankytojai ne tik iš Telšių, Žemaitijos, bet ir iš visos Lietuvos bei užsienio. Sulaukta svečių iš Slovėnijos ir gausios ukrainiečių delegacijos iš Šiaulių.
Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė džiaugėsi galėdama pristatyti pirmąjį tokį renginį ir dėkojo visai organizacinei komandai, be kurios „Žemaitiu gīvastis“ nebūtų buvusi tokia gyva. Pasveikinti susirinkusiųjų atvyko J. E. Telšių vyskupas dr. Algirdas Jurevičius, Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mantas Serva, Savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Tarvainytė, kiti svarbūs asmenys.
Renginyje dalyvavo atstovai iš viso Žemaitijos regiono ir net visos Lietuvos. Seminarą apie žemaičių kalbą vedė filologijos magistrė, literatūrologė, Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Žemaičių kultūros draugijos narė, Skuodo žemaičių draugijos aktyvistė, etninės kultūros puoselėtoja, žemaičių kalbos propaguotoja Dalia Zabitienė, o seminare apie tautinį kostiumą žiniomis dalijosi Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė, etnografė, Platelių muziejaus įkūrėja, ypatinga asmenybė, žemaičių kultūros puoselėtoja ir tautinio kostiumo žinovė Aldona Kuprelytė.
Tradicinių amatų kiemelyje šakotį kepė sertifikuota tautinio paveldo produkto – šakočio – kepėja Ona Raudeliūnienė, kastinį suko kulinarijos paveldo puoselėtoja Sandra Repšienė (UAB „Kontėna“). Kalvystės tradicijas pristatė kalvis Donatas Liekmanis, aludarystės tradicijas demonstravo Daividas Kurlis ir Simonas Gutautas. Telšių bitininkų draugijos atstovės pasakojo apie medaus svarbą, demonstravo bitininkystės įrankius, vaišino medumi. Keramikos dirbtuvėles įkūrė keramikai Alina ir Algimantas, drožybą iš medžio demonstravo tautodailininkas Steponas Kaminas, akmenėlius „kalbino“ ir piešiniais dabino tautodailininkė Jadvyga Mačiūnienė. Tošininkystės tradicijas pristatė tošininkai iš Mažeikių Raimonda ir Vytautas Ramanauskai, žalvarį kalė ir lankytojus amato mokė Vitalijus Praspaliauskas. Pirties tradicijas pristatė aktorė-pirtininkė Margarita Bladženauskaitė. Šukuoti linus mokė ir pyragu su gardžia uogiene vaišino „Lino kelio“ edukatorė, tautodailininkė Virginija Dirvonskienė.
Renginyje žemaičių kaimo edukacijas pristatė ir patys muziejininkai. Neturtingojo ūkininko sodybos kieme demonstruota edukacija „Mažas piemenėlis turi botagėlį“, lauže keptas „Piemenėlio“ kugelis, vidutiniojo ūkininko sodybos kieme pristatyta edukacija „Susidraugaukime su juostele“, greta vaistažolių darželio įkurdinta buvo „Žolynų magija“, o turtingojo ūkininko sodybos kieme pristatyta edukacija „Gyvybės medis“.
Šventę papuošė dešimtmetį tęsiama Mojavos giesmių (Švč. Mergelės Marijos litanijos) giedojimo tradicija, kurioje dalyvavo Telšių vyskupas A. Jurevičius, vyskupo generalvikaras Vilius Viktoravičius, prelatas Juozas Šiurys, kancleris Haroldas Šneideraitis ir kiti religinės bendruomenės atstovai.
Renginį vedė Agnė Jakavičiutė ir Loreta Sungailienė, koncertines programas parodė grupė „Žalvarinis“, Saulius Petreikis su grupe, grupė „LAV Trio“ (Loreta Sungailienė, Aistė Bružaitė, Vytautas Pilibavičius) ir Halyna Pščeničkina, Telšių kultūros centro folkloro ansambliai „Čiučiuruks“ (vadovė Rita Macijauskienė) ir „Spigėns“ (vadovė Diana Bomblauskienė), Mažeikių kultūros centro ansambliai „Alksna“ ir „Alksniokā“ (vadovė Dainora Petrikienė), Žemaičių Kalvarijos kultūros centro ansamblis „Platelē“ (vadovas Aivaras Alminas).
Tikimasi, kad nuo šiol trečias gegužės šeštadienis taps tradicine švente ir simboliniu Žemaičių kaimo muziejaus vasaros sezono atidarymu.
Parengta pagal Žemaičių muziejaus „Alka“ inf.