Daugiau kaip pusę – 34 iš 65 – Telšių rajono policijos komisariato pareigūnų sudaro moterys. Pastaraisiais metais bene vienomis žinomiausių pareigūnių Telšiuose tapo Telšių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus bendruomenės pareigūnės Elona Mačernienė ir Rasa Gureckienė. Pareigūnės dažnai matomos, tad gyventojai jas atpažįsta, kalbina, prireikus kreipiasi pagalbos, o mažieji telšiškiai netgi nori į jas lygiuotis.
„Mus ypač motyvuoja tai, kad per metus padarėme tiek, jog nebe mes ieškome, kur vykdyti prevencines akcijas, o jau patys gyventojai, bendruomenės, įstaigos mūsų ieško ir kviečia atvykti“, – teigia prevencinį darbą Telšių rajone dirbančios pareigūnės.
Monika GIRDVAINĖ
Pareigūno darbas motyvuoja ir įkvepia
Energingos, optimistiškos, su akyse žibančiomis ugnelėmis dėl noro padėti kitiems – turbūt šie žodžiai geriausiai apibūdina Telšių rajono policijos bendruomenės pareigūnes. Rasa pareigūne pradėjo dirbti prieš penkiolika metų, Elona – prieš devynerius.
Moterims per visą tą laiką teko dirbti įvairiuose policijos komisariato skyriuose, tiek reaguojant į įvykius, tiek ir tiriant juos, tačiau jos teigė niekada nesudvejojusios, nenusivylusios savo pasirinkimu.
„Apie pareigūno darbą nuo mažens nesvajojau. Šią specialybę pasirinkau gana atsitiktinai, paskatinta draugės. Dabar esu tikrai laiminga, kad pasukau būtent šiuo keliu. Didžiuojuosi galėdama būti pareigūne. Kartais grįžtu namo ir taip gerai jaučiuosi, jei kažkam padariau gera. Darbas patinka, nes turime daugiau galimybių nei kiti padėti žmonėms“, – sakė iš Plungės kilusi, ilgą laiką Telšiuose gyvenanti ir dirbanti R. Gureckienė.
E. Mačernienė, dirbdama pareigūne, išpildė savo vaikystės svajonę. Moters, įgijusios pedagogo specialybę, širdis visada traukė prie darbo policijoje, tad pasitaikius progai ji dalyvavo įvadiniuose mokymuose ir baigusi juos pradėjo tarnybą.
„Mane nuo mažumės žavėjo pareigūnų darbas, jų uniforma, gal todėl, kad aš pati savo artimoje aplinkoje turėjau pareigūnu dirbantį žmogų. Didelės svajonės pradėjus dirbti nežlugo – man iki dabar akyse dar tebedega ta užsidegimo liepsnelė dėl to, ką darau. Džiaugiuosi, kad galiu padėti žmogui, ir ne tik tada, kai įvyksta nelaimė, bet tiesiog užkalbinant, pamačius, kad kažkam esu reikalinga, tiesiog važiuojant keliu. Mane pareigūno darbas tarsi įpareigoja rodyti pavyzdį kitiems, nuolat daryti gerus darbus net ne tarnybos metu“, – kalbėjo Elona.
Džiugina besikeičiantis požiūris
Nuo 2020 metų pabaigos E. Mačernienė ir R. Gureckienė Telšių rajono policijos komisariate dirba bendruomenės pareigūnėmis. Jų sritis – prevencija: analizuoja kriminogeninę situaciją rajone ir, atsižvelgdamos į aktualias problemas, organizuoja įvairias akcijas, lankosi ugdymo įstaigose, bendruomenėse, seniūnijose, nepamiršta ir senjorų, skubėdamos perspėti apie lengvų pinigų ieškančius sukčius bei vagišius. Pareigūnės su gyventojais bendrauja tiek kontaktiniu būdu, tiek ir socialiniuose tinkluose, skelbdamos įvairią informaciją, atsakydamos į kilusius klausimus. Telšių bendruomenės pareigūnių feisbuko puslapyje lankytojai gali rasti aktualią informaciją, susijusią su sukčių veikla, nusikaltimais elektroninėje erdvėje, turto apsauga, smurtu artimoje aplinkoje.
Daugiau kaip metus prevencijos srityje dirbančios pareigūnės mato pokyčius visuomenėje ir džiaugiasi pasiektais rezultatais.
„Anksčiau policijos pareigūnams nebuvo tokios pagarbos, pasitikėjimo jais, koks yra dabar. Dirbdamos stengiamės kurti šiltesnį bendravimą su žmonėmis ir pačios jaučiame, kaip ta visuomenė artėja link mūsų. Eidamas į tam tikrą auditoriją turi pasirinkti tokį kalbos stilių, kuris būtų suprantamas tai konkrečiai amžiaus grupei. Negali, pavyzdžiui, atsistoti prieš paauglį ir rodyti savo viršenybės – ne tokiais būdais pasiekiami rezultatai. Mes nekalbame, kada ir už ką žmonės yra baudžiami, bet stengiamės viską pateikti per savo patirtį, informaciją pristatyti įdomiai. Žmogiškas bendravimas yra tai, ko reikia visuomenei. Su kiekviena auditorija mes kalbame jai artima, suprantama kalba. Dabar jau nestebina, kad prie mūsų prieina patys žmonės, pakalbina, apsikabina, palinki geros tarnybos. Vadinasi, viskas eina geryn, o mes būtent to ir siekiame. Geriausias mūsų darbo įvertinimas ir motyvacija ir yra tas grįžtamasis ryšys – kai po vykdytos akcijos ateina vaikai ir pasako, kad užaugę nori būti kaip mes, tiesiog nelieka žodžių. Tai, kad kažkas mus mato kaip autoritetą, yra didžiausias atlygis ir darbo prasmė“, – papildydamos viena kitą kalbėjo pareigūnės.
Moteris policijoje – įprastas dalykas
Pašnekovės pastebėjo, kad keičiasi požiūris ne tik į pareigūno darbą, bet ir į moterį policijoje. Maždaug prieš dvidešimtmetį policija buvo įsivaizduojama kaip jėgos struktūra ir šioje teisėsaugos sistemos grandyje daugiausiai dirbdavo vyrai, o šiais laikais matyti policijos pareigūnę – tikrai ne nuostaba. Pareiškimų, kad policijos pareigūno profesija yra nemoteriška, pareigūnės tvirtino sulaukiančios retai.
„Taip, vyrai yra fiziškai stipresni nei moterys, bet juk ne viską galima pasiekti jėga. Moterys dažnu atveju yra komunikabilesnės, pasitelkdamos savo psichologinius sugebėjimus randa būdus, kaip nepanaudojant jėgos prieiti prie žmogaus. Aišku, mūsų darbe pasitaiko visokių situacijų ir joms pareigūnai, nepriklausomai nuo lyties, yra ruošiami vienodai“, – dėstė E. Mačernienė.
Nusivilkusios pareigūno uniformą Elona ir Rasa sakė esančios tokios pat, kaip ir kitos moterys – su savo silpnosiomis ir stipriosiomis pusėmis. Laisvalaikiu jos daug laiko praleidžia su savo šeimomis, taip pat mėgsta gaminti maistą, sportuoti, skaityti knygas.
„Pareigūnai – tokie patys žmonės kaip ir visi, su tokiais pačiais gyvenimais. Mėgstame juoktis, skaityti anekdotus, pasiklausyti muzikos. O žmonėms svarbu žinoti, jog mes esame tam, kad atsidūrus kritinėse situacijose galėtume padėti“, – pabrėžė bendruomenės pareigūnės.