
2021-iesiems einant į pabaigą, tradicinėje Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos ir LR aplinkos ministerijos organizuotoje konferencijoje „Miškas – žmogui, žmogus – miškui“ Vilniuje apdovanoti konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2021“ nugalėtojai.
Stambiųjų miško savininkų (valdos per 5 ha) kategorijoje triumfavo iš prosenelio paveldėtą mišką Berkinėnų kaime puoselėjantis telšiškis Algirdas Gaurilius.
Konkurse įvertintos 42 valdos
Kasmet nuo 2004 m. Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos organizuojamo konkurso tikslas – skatinti tvarų, subalansuotą ir atsakingą miškininkavimą privačiuose miškuose. Konkursas yra svarbus ir reikšmingas miško savininkams, nes suteikia galimybę pristatyti savo valdą, būti įvertintiems ir pastebėtiems, kartu ir parodyti pavyzdį kitiems, kaip atsakingai prižiūrėti valdas.
Iki praeitų metų spalio 20 dienos buvo pasiūlyta 50 miško valdų. Pagal 2017-aisiais patvirtintus konkurso nuostatus jos visos atitiko reikalavimus. Kadangi kai kurie savininkai pasiūlė po kelias valdas, vadovaujantis tais pačiais nuostatais, buvo atrinkta po vieną valdą, taigi iš viso nuo spalio 20 iki lapkričio 11 dienos buvo apžiūrėtos ir įvertintos 42 valdos visoje Lietuvoje. Dėl Lietuvos pasienyje su Baltarusija įvestos nepaprastosios padėties viena valda šioje teritorijoje liko neapžiūrėta.
Valdų apžiūrose dalyvavo minėtos asociacijos atstovai, Valstybinės miškų tarnybos pareigūnai, kai kurių valdų – ir patys savininkai.
Apdovanojimus ir padėkos raštus konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2021“ nugalėtojams teikė aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė, Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vadovas Nerijus Kupstaitis.
Pavyzdinis miško savininkas
Stambiųjų miško savininkų (valdos per 5 ha) kategorijoje triumfavo telšiškis A. Gaurilius.
Pavyzdinis miško savininkas konkurse su savo valda dalyvauja nebe pirmą kartą. Ir abu kartai sėkmingi – 2013 metais A. Gaurilius pripažintas pavyzdingiausiai besitvarkančiu miško savininku Telšių apskrityje, o pernai – nugalėtoju stambiųjų miško savininkų kategorijoje. Nors pagal profesiją jis ne miškininkas (daug metų dirbo drožėju, tekę ir vairuotoju, ir siuvimo mašinų meistru padirbėti), bet, kaip pats teigia, jam gražiai gamtą prižiūrėti ir puoselėti yra užkoduota genuose.
A. Gauriliaus valda – Berkinėnų kaime, šalia Telšių miesto sodų bendrijų. Ši geografinė padėtis suteikė miško sklypui tam tikros specifikos – jis tapo tarsi kovos tarp miško savininko ir „visuomeninių“ miško naudotojų (tarp privačios nuosavybės ir kolūkinės) poligonu, nes žmonės kaip į savo mišką keliauja pasikirsti karčių, malkų, kuolų, sugalvoja įsirengti 6 metrų pločio slidinėjimo trasą, narkomanai net palapinę buvo susirentę savo „skanumynams“ virti ir čia pat, biržėje, augino kanapes. Algirdas tokias iniciatyvas vertina labai konkrečiai ir teisingai: „Kas Dievo – Dievui, kas ciesoriaus – ciesoriui.“
Specialusis prizas – už beržynų puoselėjimą
A. Gauriliaus miškas mišrus, vyrauja eglės, yra pušų, drebulių ir beržų, pavienių ąžuolų. Pastaruoju metu savininkas įveisė nemažai beržynų, tad iš UAB „Likmerė“ konkurso metu sulaukė ir specialiojo prizo „Už beržynų puoselėjimą“. Miškas sutvarkytas preciziškai: keliai, keliukai, pralaidos, grioviai, grioveliai, ribos, riboženkliai – praktiškai viskas padaryta rankomis. Atsiradusias kelio duobeles užpila žvyru, atsivežtu lengvuoju automobiliu su priekaba. Miško naudojimas taupus, kur iškirsta – atkurta, išugdyta, nedelsiant tvarkomos pavienės ar didesnės išvartos, sausuoliai.
Savininko požiūris į mišką – tausojantis. Prioritetas yra sutvarkyti, pagražinti mišką, išsaugoti įdomesnius medžius. Tam palankios ir aplinkybės: reljefas kalvotas, žemumomis vinguriuoja miško keliukai. Tuos keliukus Algirdas labai išpuoselėjęs – išlyginęs, papylęs žvyro, kai kur išgrindęs akmenimis, reikiamose vietose įrengęs pralaidas. Viską daro pats, savo rankomis, pagrindinės priemonės – nuosava lengvoji mašina ir rankinė gervė („lebiodkė“). Viso šito grožio greičiausiai ir nebūtų pamatyta konkurso metu, nes A. Gaurilius – ramus žmogus, reklamos neieško, tačiau 2013 metais jo valdą konkursui pasiūlė Valstybinės miškų tarnybos pareigūnai, o 2021 metais miško savininkas nepabijojo konkurse užsiregistruoti ir pats.
Dukros kalba
A. Gauriliaus dukra Irena Stanevičienė, atvykusi į konferenciją atsiimti tėvui skirto apdovanojimo, kalbėjo: „Aš esu Irena, Vandos ir Algirdo Gaurilių dukra. Savo pirmuosius žingsnius žengiau tėvų didžiule meile gamtai ir augalams išpuoselėtoje sodyboje, kuri dar sovietmečiu Lietuvos sodininkų draugijos buvo pripažinta viena iš gražiausių pavyzdingai tvarkomų sodybų mūsų šalyje. Į sodybą pasigrožėti ir įsigyti dekoratyvinių augalų atvykdavo ekskursijos ne tik iš Lietuvos, bet ir kaimyninių respublikų. Po nepriklausomybės atkūrimo susigrąžintoje senelių žemėje tėvams padėjau sodinti eglutes ir berželius. 2013 m. tėvų miškas buvo pripažintas pavyzdingai tvarkoma miško valda ir įteiktas diplomas pirmosios vietos nugalėtojui Telšių apskrityje. Tėvas nėra profesionalus miškininkas. Jis nuoširdžiai dėkoja Telšių ilgamečiam urėdui Bronislovui Baniui, girininkui Egidijui Kęsminui, miškotvarkos projekto autoriui Kazimierui Mačiuliui už patarimus, pamokymus. Labai ačiū jiems. Atsižvelgiant į šių gerbiamų miškininkų patarimus, pamokymus miško valda prižiūrima ir tvarkoma žiūrint į ateitį ne vien savo malonumui, bet ir miške besilankantiems žmonėms bei gyvūnams.“
Miško valdą A. Gaurilius yra paveldėjęs iš prosenelio (iš mamos pusės). Viena didžiausių telšiškio svajonių – kad dukra tęstų jo pradėtą darbą ir taip pat pavyzdingai prižiūrėtų ir puoselėtų šeimos mišką.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.