Lapkričio 10–11 dienomis Varnių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje prasidėjo senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ inicijuotas LDK muzikos paveldo edukacijos projektas su istoriniais bažnyčių vargonais, pavadintas „Spindinti Lietuva“. Šiais ir kitais metais jis bus įgyvendinamas iš viso penkiuose Lietuvos regioniniuose miestuose bendradarbiaujant su norvegų ansambliu „Silva Norvegica“.
Autentiški istoriniai vargonai Varniuose sugaudė profesionalių senosios muzikos atlikėjų rankose, palydimi dainininkų balsų ir istorinių pučiamųjų bei styginių instrumentų – kornetų, barokinių trombonų ir violos da gambos.
Skatina domėtis senąja muzika
Dalyvauti projekte „Spindinti Lietuva“ buvo pakviestas gausus būrys moksleivių iš Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos, Telšių regioninio profesinio rengimo centro, Telšių menų mokyklos.
Pirmiausia vaikams mokykloje buvo pravesta projekto meno vadovo parengta multimedijų pamoka. Jie supažindinti su senosios muzikos sąvoka ir principais, skirtumais tarp istorinių ir modernių instrumentų, originalų ir kopijų, istorinių vargonų svarba.
Vėliau vyko kitas edukacinis renginys – gyva pažintis su Varnių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios vargonais. Vaikams buvo bažnyčioje pasakojama, kuo vargonai ypatingi, demonstruojami jų veikimo principai ir registras.Projekto dalyviai buvo supažindinti su svarbiausiais instrumentais, kuriais baroko epochoje buvo grojama kartu su bažnyčių vargonais: kornetais ir barokiniais trombonais, pritariant balsams, taip pat su svarbiausiomis to laikotarpio muzikos stilistinėmis savybėmis.
Pamažu vaikai buvo nuosekliai parengti išgirsti baigiamąjį LDK muzikos koncertą. Visa dviejų ansamblių sudėtis (10 atlikėjų) moksleiviams atliko svarbiausių Abiejų Tautų Respublikoje dirbusių kompozitorių, tokių kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi, kūrinius. Taip jaunimui buvo suteikta galimybė priartėti prie savo pačių istorijos, per muziką nusikelti į praeitį.
Į baigiamąjį vakarinį koncertą Varnių bažnyčioje buvo kviečiamos dalyvauti ir vietos bendruomenės, taip jas norėta paskatinti naudoti istorinius vargonus ne tik liturgijoje, bet ir kultūrinėje veikloje.
Atgarsiai
Telšių meno mokyklos mokytoja Rosita Vitkevičienė projekto veiklose dalyvavo kartu su Varnių skyriaus 3 klasės mokine Kotryna Jogminaite. Pedagogė mielai sutiko pasidalyti patirtais įspūdžiais, kurie, anot jos, patys geriausi: „Tokie projektai praturtina mūsų žinias. Daug sužinojome apie baroko epochos muzikos atlikimą, jos interpretacijas. Nors groti jais buvo gana sudėtinga, tačiau tai vertiname kaip naują patirtį, kokios tikrai reikia.“
Telšių meno mokyklos mokytoja Jurgita Butkevičienė į Varnius atvyko drauge su 3 klasės mokine Lėja Barčauskyte. Pasak J. Butkevičienės, labai susidomėję buvo tiek mokytojai, tiek mokiniai. „Tai visiškai nauja patirtis, reikalaujanti atskiro darbo, atskiros technikos. Groti pianinu ir groti vargonais – tai skiriasi kaip diena ir naktis“, – mintimis dalijosi mokytoja.
Telšių meno mokyklos mokytoja Edita Gurskienė projektinėse veiklose dalyvavo su 4 klasės mokine Eva Kulevičiūte ir 6 klasės mokine Justa Ruvelyte. Pedagogė liko sužavėta pažintimi su projekto mokytojais, jų kompetencija ir žiniomis. Jos teigimu, išgirsti 200 metų senumo vargonais grojamus kūrinius buvo tikrais džiaugsmas. „Įgavome daug profesinių žinių. Tokios pamokos naudingos ne tik mokiniams, bet ir mokytojams“, – sakė pedagogė.
Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos muzikos mokytojas Ignas Lukošius projekte dalyvavo su dviem mokinių grupėmis: mažesniais ir vyresniais. Anot I. Lukošiaus, pažintis su vargonais gal kiek įdomesnė buvo vyresniųjų klasių mokiniams, kurie su dideliu susidomėjimu klausėsi autentiškos senosios muzikos, domėjosi jos atlikimu, bandė įsisavinti perteikiamas žinias.
Varnių parapijos klebonas Domas Gatautas po baigiamojo renginio džiaugėsi, jog tai buvo unikali galimybė pasiklausyti senosios bažnytinės muzikos: „Džiaugiuosi, kad mūsų gimnazijos ir muzikos mokyklos mokiniai galėjo susipažinti su vargonais ir kitais muzikos instrumentais. Mūsų sena draugystė su ansambliu „Canto Fiorito“ džiugina varniškius. Tai ne pirmas ir, tikiuosi, ne paskutinis toks koncertas mūsų senojoje Žemaičių katedroje.“