Didžiausia Baltijos šalyse specializuota tarptautinė juvelyrikos paroda „Amber Trip“ kasmet pritraukia būrį juvelyrikos kompanijų ir dizainerių iš įvairių pasaulio šalių. Šiemet iš konkurso su apdovanojimu grįžo du Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto atstovai: didysis prizas atiteko absolventei Gintarei Janulaitytei – darbas „Anxiety“(„Nerimas“), o „Objektų kategorijoje“ ketvirtakursis Lukas Tomkus apdovanotas už darbą „Between walls“ („Tarp sienų“).
Tema – „Stebėjimo papuošalai“
„Amber Trip 2021“ meno konkurso tema – „Surveillance jewellery (stebėjimo papuošalai)“. Vaizdo kameros, kurios stebi parduotuves, sankryžas ir aikštes, sekimas susirgusius COVID-19, veido atpažinimas oro uostuose – tai tema, kuri kviečia apsvarstyti teigiamas ir neigiamas pasekmes.
Konkurso komisijos pirmininkė – VDA Telšių fakulteto dėstytoja, juvelyrė prof. Laima Kėrienė. Ji pastebėjo, kad anksčiau konkursas sukviesdavo daugiau kaip 100 dalyvių iš viso pasaulio, tačiau pastaraisiais metais įsivyravusi pandemija suardė įprastą renginių ritmą, dalyvių gretos sumažėjo, organizatoriai sulaukė tik 33 įvairių šalių autorių kūrinių.
„Konkursas „Amber Trip“ man žinomas nuo pirmo kurso, nes jame dalyvavau kaip VDA Telšių fakulteto atstovas ekspozicijoje su kitais studentais. Kai pirmą kartą ruošiausi dalyvauti konkurse, vis dėlto atmečiau sumanymą ir nusprendžiau, jog mano padarytas darbas netinkamas konkursui. Šį kartą pasistengiau viską padaryti taip, kad man nekiltų abejonių dėl jo sėkmės“, – entuziastingai kalbėjo L. Tomkus.
Pasiteiravus, kodėl nusprendė dalyvauti konkurse, absolventė G. Janulaitytė atsakė: „Perskaičiusi iš karto supratau, kad šia tema turiu ką pasakyti. Žinoma, visada sunku nuspręsti, ar darbas jau baigtas, ar jam dar ko trūksta, ar verta jį teikti konkursui, todėl dažniausiai anketas pildau paskutinėmis dienomis. Smagu ir įdomu stebėti, kaip skirtingi menininkai, perskaitę vieną bendrą aprašymą, sugeba taip plačiai ir skirtingai pažvelgti į pateiktą temą. Nors šiais metais konkurso paroda neįvyko, tikiuosi, ji bus surengta kitais metais. Pati tema šiam nerimastingam laikotarpiui labai tiko. O mano darbas perteikia tą nerimą, kuris tikriausiai per šiuos kelerius metus stipriai paveikė daugelį.“
„Nerimas“
Gintarės sukurti liestukai – „Nerimas“: tai keturi objektai, kurie nėra segami prie kūno, nėra papildomų detalių, metalinių užsegimų, tačiau jie sąveikauja su kūnu, spaudžiami, liečiami žmogaus pirštų. Kaip objektai jie neturi funkcinių požymių, tačiau paimti į delną tampa juvelyrika, kur rišamoji – laikančioji konstrukcija yra tik žmogaus pirštai. Objekto laikymas delne padeda atsipalaiduoti, nusiraminti. Organinė medžiaga – ąžuolas – maloni, šilta. Tai darbai apie tai, kaip naujos technologijos, kameros, pažangiausi išradimai plečia galimybes stebėti žmones, jų elgesį, suteikti saugumo.
„Between walls“
Konkurse L. Tomkus pristatė savo darbą „Between walls“. Kūrybinės idėjos užuomazgos prasidėjo nuo prisiminimų apie vaikystę klausantis svetimų pokalbių. „Pamenate, tam neretai naudojome stiklinę lyg senuose šnipų filmuose. Vedamas asociacijų, sukūriau darbą „Tarp sienų“, – idėją atskleidė Lukas.
Posakis „Ir sienos turi ausis“ – metafora, kviečianti kiekvieną susimąstyti, kas neišgirsta ir nesuprasta. Žmonės yra sekami jiems kartais to nesuvokiant ir nežinant. Toks sekimas verčia jausti, jog kitoje pusėje nuolat yra priglaustas puodelis su ausimi, kuri mūsų klausosi ir renka informaciją. Siena – tai mūsų išmanieji telefonai, kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai, begalės kitų prietaisų.
Parengta pagal VDA Telšių fakulteto inf.