Kasmet Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) organizuojamų seminarų apie renovaciją metu profesionalūs specialistai informuoja gyventojus apie būstų modernizavimo aktualijas. Tokiu būdu BETA siekia išsklaidyti su daugiabučių atnaujinimu susijusias žmonių abejones, supažindinti juos su pastatų modernizavimo nauda ir paskatinti renovuoti savuosius. Kokius klausimus gyventojai užduoda dažniausiai?
– Iki kada daugiabučiams būstams atnaujinti bus teikiama parama?
– Tol, kol galios tą reglamentuojantys teisės aktai. Šiuo metu galiojantis kvietimas teikti paraiškas daugiabučių namų renovacijai pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą buvo pratęstas iki 2021 m. gruodžio 31 d.
Pagal kvietime numatytas sąlygas valstybės parama skiriama visoms daugiabučio namo renovacijos projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidoms padengti ir kompensuoti 30 proc. investicijų, tenkančių energiją taupančioms priemonėms įgyvendinti. Papildomai teikiama 100 proc. parama mažas pajamas turintiems gyventojams, padengiant visas jiems tenkančias išlaidas, susijusias su namo renovacijos projekto įgyvendinimu. Kvietime taip pat nustatytas reikalavimas – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms.
– Ar gyventojas pretenduoja į valstybės paramą, jei bute yra užregistruota įmonė?
– Valstybės parama asmenims, vykdantiems ūkinę veiklą, teikiama vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktais ir Vyriausybės nustatyta tvarka. Jeigu name yra ekonominę-ūkinę veiklą vykdančių savininkų, kuriems leidžiama suteikti lengvatinę paskolą, veiklos subjektas privalo pateikti projekto administratoriui deklaraciją apie vykdomą ūkinę-ekonominę veiklą. Pateikus deklaraciją ir joje nurodžius teisingą informaciją ūkio subjektui teikiama valstybės parama.
– Ar teisės aktuose numatytas statybos kainos indeksavimas? Kas gali pakonsultuoti žmones apie galimus kaštus, prieš priimant sprendimą dėl būsto atnaujinimo?
– Ne. Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato, kad investicijos negali viršyti investicijų plane patvirtintinos sumos. Jei situacija rinkoje verčia padidinti minėtą sumą, kito kelio kaip investicijų plano korekcija nėra.
Gyventojus pakonsultuoti gali investicijų plano rengėjas. Jis atsako į klausimą, kiek maksimaliai kainuos numatomos įgyvendinti priemonės. Tik turėdami šią informaciją gyventojai priima galutinį sprendimą.
– Pas mus name yra piktybinių skolininkų, todėl negauname banko finansavimo. Kaip spręsti šią problemą? Kokias gyventojų skolas vertina finansuotojas?
– Įvairiose savivaldybėse ši problema sprendžiama pagal konkrečią situaciją: kalbama individualiai su kiekvienu skolininku, aiškinamasi, kaip geriausiu būdu sumažinti skolininkų skaičių. Kai kurios savivaldybės savo sprendimu padengia šias skolas.
Finansuotojas paprastai vertina tik skolas komunalinių paslaugų teikėjams. Kitos butų savininko skolos (pvz., lizingų sutartys, kreditas būstui įsigyti ar kt. paskolos) nėra vertinamos. Todėl tie skolininkai kredito gavimui įtakos neturės.
Ragina aktyviai dalyvauti seminaruose
BETA skatina gyventojus sužinoti naujausią informaciją apie renovaciją ir užduoti aktualius klausimus patiems specialistams. Sužinoti, ar jūsų savivaldybėje esančioje gyvenvietėje ar mieste artimiausiu metu numatomas seminaras, galite BETA interneto puslapyje www.betalt.lt
BETA- tai ,,KREIVAS”veidrodis.