
Rugpjūčio 26 dieną, gerokai po pietų, į Tryškiuose esantį Jūratės Vielienės ūkį įsisuko neprašyta viešnia – audinė. Iš pažiūros meilus, nedidukas gyvūnėlis kaip reikiant pridarė žalos – plėšrūnė nepasigailėjo 82 vištų ir viščiukų. Darbščios šeimininkės auginti paukščiai visi iki vieno buvo išskersti vos per kelias valandas.
Aurelija SERVIENĖ
Skaudi netektis
J. Vielienė „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, jog viskas įvyko dieną: „12 valandą palesinau višteles ir jau 15 valandą radau jas visas negyvas.“ Kol vyko skerdynės, šeimininkė buvo visai šalia – kieme, tačiau nieko negirdėjo. Tik po kiek laiko užsukusi pas vištas rado jas visas išguldytas.
Paukščiai buvo auginami fanerinėse dėžėse, uždengtose grotelėmis, tačiau audinei tai nebuvo kliūtis pas jas patekti. Plėšrūnė tądien nepasigailėjo 4 perekšlių vištų ir 78 viščiukų. Daugelis jų buvo dekoratyviniai, mažųjų veislių, kiti paauginti. J. Vielienė guodėsi, jog visą vasarą sunkiai dirbusi, kad galėtų investuoti į vištas, tad ši netektis jai itin skaudi.
Jūratė – nepėsčia moteris, ji audinei paspendė spąstus ir ją sėkmingai pagavo. Tik nežinanti, kaip dabar elgtis ir kur ją dėti. Tad patarimo nutarė kreiptis į gamtosaugininkus. Šie jai pasiūlė audinę išvežti į mišką ir paleisti. O dėl žalos atlyginimo nieko konkretaus nepasakė, mat su tokiu atveju jie nesusidūrę. Pažadėjo pasidomėti. Netrukus nukentėjusioji buvo informuota, jog ji turėtų kreiptis į seniūniją ir ten parašyti prašymą dėl žalos atlyginimo.
Anot J. Vielienės, ne ji viena nukentėjo nuo plėšrūnės, jau girdėjusi, kad Tryškiuose vištos krito ir Lazdynų Pelėdos bei Raudėnų gatvėse.
Dėl žalos atlyginimo
Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis teigė, jog Tryškiuose gyventi moteris kreipėsi ir į aplinkosaugininkus: „Jai buvo paaiškinta, kad tokiu atveju reikia kreiptis į seniūniją ir parašyti prašymą medžiojamųjų gyvūnų komisijai dėl žalos atlyginimo. Ji, atsižvelgusi į visas aplinkybes, priima sprendimus kompensuoti patirtą žalą.“
Nuostoliai nebus atlyginti
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymo 18 straipsniu, laisvėje gyvenančių medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala ūkiniams gyvūnams yra atlyginama tada, kai ją padaro kanopiniai žvėrys, bebrai, vilkai arba gyvūnai, kuriuos yra uždrausta medžioti ištisus metus, ir ji padaroma žemės, miško ar vandens telkinių sklypuose, kuriuose nėra uždrausta medžioti.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausiosios specialistės Robertos Norkevičienės paaiškinimu, kadangi šiuo atveju žala padaryta pastate ir tai padarė ne kanopiniai žvėrys, bebrai ar vilkai, nei medžioklės plotų naudotojai, nei Savivaldybė, nei Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija įstatymiškai nėra įpareigota atlyginti audinės padarytų nuostolių.
Biurokratinis biurokratės Norkevičienės atsakymas, kad nelaikyk vištų ir nebus žalos, o jei jau apsižioplinai, tai jau tavo, o ne jų problema. Bet jei tą nekanopinį plėšiką neutralizuosi, iš karto gausi baudą. Štai taip yra su senjorais pomidorais.
oho oho