Buityje pritaikius modernias technologijas, galima sutaupyti ne vieną tūkstantį litų. Tuo įsitikino Eigirdžių miestelyje gyvenantis Tomas Skrodenis. Ūkininkas savo naujutėlį būstą šildo neįprastu kuru – grūdais.
Eigirdiškio Tomo nepaliečia milžiniškos sąskaitos, atkeliaujančios už centrinį šildymą, jam taip pat nereikia sukti galvos, kur kuo pigiau įsigyti medienos. Į savo krosnį įkratęs porą maišų grūdų, ūkininkas šiltai gyvena net keletą dienų.
„Daugiau niekada gyvenime nebedirbčiau kūriku“, – apie patalpų šildymą malkomis mano eigirdiškis. Dabar, įkratęs apie 100 kg grūdų, ūkininkas kūrimu nesirūpina maždaug tris paras.
Šiuo metu Tomo ir jo šeimos namas šildomas avižomis. Jų ūkininkas turi užsiauginęs pats, tačiau kurui naudoja ne gerus grūdus, o sugedusius. „Kūrenant nekokybiškais grūdais, kaitra kiek mažesnė, bet kam mesti lauk tai, ką gali panaudoti“, – tvirtino jaunas ūkininkas.
Krosnis į eigirdiškio namus atkeliavo iš Danijos. Ji pirkta už porą tūkstančių litų. Tačiau tokių krosnių galima įsigyti ir Lietuvoje. Tiesa, čia jų kaina keliskart didesnė – apie dešimt tūkstančių litų.
Krosnies valymas, pasak eigirdiškio, gana elementarus – užtenka iškabinti pelenus. O jie puikiai tinka kaip trąšos. „Pabėrėme į daržą pelenų ir negalėjome patikėti, kad toje vietoje augalai užaugo dvigubai didesni“, – stebėjosi ūkininkas.
Grūdais šildomos krosnys ypač populiarios užsienio valstybėse, bet jų galima rasti ir lietuvių namuose.