Gruodžio 9 dieną Lietuvos samariečių bendrijos Telšių skyrius paminėjo penkerių metų gyvavimo sukaktį. Jo įkūrėjas ir pirmininkas Kazimieras Mitkus teigia, jog per penkerius metus pavyko nuveikti daug gerų darbų, įgyvendinti nemažai iniciatyvų, projektų, padėti atsidūrusiems keblioje gyvenimo situacijoje.
Aurelija SERVIENĖ
Pradžia
Viskas prasidėjo nuo Telšių apskrities psichikos negalią turinčių žmonių klubo „Telšių atjauta“, kurio veikla startavo 2015 m.
„Per pusę metų susibūrė visas pusšimtis žmonių. Pamatėme, jog jų poreikiai yra labai įvairūs, ir dėl to iškilo klausimas, kas galėtų būti tas geradarys, kuris apsiimtų gelbėti, padėti tokiai gausiai šeimynai?“ – pasakojo K. Mitkus.
Prasidėjo paieškos. Kilo mintis, kad reikia ieškoti tarptautinės organizacijos. Pirmiausia buvo kreiptasi į „Caritą“, vėliau – į Maltos ordiną ir į samariečių organizaciją.
„Tuo metu važiavome su reikalais į Kelmę. Ten aš susipažinau su samariečiu Sauliumi Mickumi. Šis mūsų pabendravimas išsklaidė visas abejones. Man buvo labai priimtinos samariečių idėjos. Žmonės nerūšiuojami nei pagal rasę, nei pagal religiją, o visi vadovaujasi samariečių organizacijos šūkiu: „Skubėkime daryti gera“, ir visi, kas supranta šio šūkio svarbą, turi galimybę įnešti savo indėlį“, – prisiminimais dalijosi skyriaus pirmininkas.
Ir taip 2015 m. liepą įvyko bendraminčių susirinkimas. Pristatytos idėjos, perspektyvos ir įsteigtas Lietuvos samariečių bendrijos Telšių skyrius. Tų pačių metų gruodžio 8 dieną jis buvo oficialiai įregistruotas.
Veiklos pradžia, anot K. Mitkaus, nebuvo tokia, kokios tikėjosi. Naujai iškeptam skyriui Vokietija turėjo priskirti jų šalyje veikiančią samariečių organizaciją kaip globėjus, tačiau tuo metu šią šalį užplūdo pabėgėliai ir telšiškiams buvo paaiškinta, kad vokiečiai turi savų rūpesčių, todėl pagalba Lietuvoje veikiantiems naujiems skyriams stabdoma. Buvo pasiūlyta išeitis – rėmėjų ieškoti savo šalyje.
K. Mitkus džiaugiasi, jog jų veikla tada nenutrūko. Atsirado geradarių, kurie tikėjo ir rėmė.
„Atiduotuvė“
Didžiausia organizacijos sėkme ir vizitine kortele K. Mitkus laiko jų iniciatyva Telšiuose atidarytą „Atiduotuvę“.
Tai tarnyba, kuri yra kaip tarpininkė tarp žmonių, norinčių atiduoti, galinčių paaukoti jiems nebereikalingų, bet naudoti dar tinkančių daiktų (rūbų, patalynės, avalynės, baldų, buitinės technikos ir t. t.), ir tų žmonių, kurie dėl pinigėlių stokos neturi galimybės to įsigyti.
„Džiugu, jog mūsų veikla išsiplėtė. Prie buitinių atliekų surinkimo aikštelių Telšiuose sustatyta net 18 naudotos tekstilės surinkimo konteinerių. Aišku, visko ten randame, bet nieko turbūt nuostabaus. Čia viskas priklauso nuo aukotojo sąmoningumo. Būna, kad tikrai matosi, jog atsikratyta šiukšlių, bet būna daiktų ir prekių su etiketėmis, išlygintų, tvarkingai sudėtų, supakuotų“, – sakė Kazimieras.
„Atiduotuvė“ dėl tam tikrų priežasčių yra padalyta į dvi atskiras patalpas. Vienoje – viskas už ačiū, kitoje – paramos punktas, kur esamų daiktų galima įsigyti už paaukojimą. Surinktos lėšos naudojamos darbiniams poreikiams: tolesnei veiklai plėtoti, mokesčiams už elektrą, transportui išlaikyti ir kt.
Vaikų užimtumo dienos centrai
Kita labai svarbi samariečių misija Telšiuose – veikiantys du vaikų dienos centrai „Atžalyno“ ir „Kranto“ progimnazijose. Šia paslauga naudojasi apie 20 socialinę atskirtį patiriančių vaikų. Jiems kvalifikuoti centrų darbuotojai padeda paruošti pamokas, moko praktinių gyvenimo įgūdžių.
Pagalba
Dar vienas labai svarbus samariečių veiklos baras – globoti tuos asmenis, kurie patiria socialinę atskirtį arba diskriminaciją darbo rinkoje. Tai grįžusieji iš įkalinimo įstaigos, Probacijos tarnybos lankytojai, nubausti atlikti visuomenei naudingą darbą, ilgalaikiai bedarbiai, įklimpusieji dėl alimentų nemokėjimo ir pan.
„Tokių asmenų pas mus kasdien susirenka apie 16. Jie, papusryčiavę „Carito“ valgykloje, mūsų veikloje dalyvauja nuo 9 val. iki 13 val. Už šią veiklą gauna lauknešėlį maisto ir turi galimybę pasinaudoti mūsų „Atiduotuvės“ daiktais nemokamai“, – pasakojo organizacijos pirmininkas.
Patalpos
K. Mitkus džiaugiasi, jog samarietišką veiklą gali plėtoti iš Savivaldybės pagal panaudos sutartį dešimčiai metų gautose patalpose Žemaitės g. 67, Telšiuose.