Gruodžio 17 d. 10 val. duomenimis, nuo koronavirusinės infekcijos pasveiko 774 sirgę Telšių rajono gyventojai. Šiuo metu serga 485 telšiškiai. Kad sergamumo skaičiai mažėtų, visoje šalyje sugriežtinti karantino reikalavimai. Vienas jų – judėjimo kontrolė. Ką turėtume žinoti planuodami išėjimą iš namų ir kaip reiktų elgtis esant būtinybei vykti į kitą miestą?
Monika GIRDVAINĖ
Telšiuose – 7 postai
Nuo trečiadienio, gruodžio 16-osios, Lietuvoje įsigaliojo nauji judėjimo ribojimai. Visų šalies savivaldybių centrų prieigose įrengti stacionarūs postai, kuriuose kontroliuojamos įvažiuojančios į miestus transporto priemonės. Dalis įvažiavimų užtverta techninėmis priemonėmis, įrengtos stebėjimo kameros, pastatyti draudžiamieji ženklai.
Telšių rajono policijos komisariato duomenimis, Telšiuose įrengti septyni blokavimo postai prie įvažiavimų į miestą.
Telšių rajono policijos komisariato viršininkė Aurelija Kontrimienė teigė, kad kiekvienas rajono gyventojas, prieš planuodamas kelionę, turėtų vadovautis Vidaus reikalų ministerijos pateiktais nutarimais dėl judėjimo ribojimų. Vienodos rekomendacijos galioja visoje Lietuvoje.
„Prašome gyventojų susilaikyti nuo visų nebūtinų kelionių. Mes nesame nusiteikę bausti gyventojų, tačiau esame pasiryžę apsukti kiekvieną automobilį, kurio vairuotojas be objektyvios priežasties norės patekti į miesto teritoriją. Tikimės žmonių sąmoningumo, tolerantiškumo ir kad į miestą norės patekti tik tie, kurie turi teisę, nesudarydami pareigūnams ir sau papildomų problemų“, – kalbėjo A. Kontrimienė.
Eismą riboja kasdien
Eismas intensyviausiai bus blokuojamas savaitgaliais ir švenčių dienomis. Kiekviename poste minimaliai budės po vieną policijos pareigūnų ekipažą, sudarytą iš dviejų asmenų. Telšių rajone vienu metu budės nuo keturių iki aštuonių ekipažų daugiau nei įprastai. Į pagalbą pareigūnams pasitelkiama policijos rėmėjų, šaulių pagalba.
Telšių rajono policijos komisariato viršininkė informavo, kad vairuotojai, norintys pergudrauti pareigūnus ir į miestą nepatekus pro vieną postą bandantys tai padaryti kitur, bus registruojami ir jų transporto priemonės registracijos numeris specialioje internetinėje programėlėje bus matomas visiems pareigūnams.
Judėjimo kontrolė numatyta ir paprastomis dienomis. Budintys pareigūnų ekipažai kasdien periodiškai tam tikrą laiką budi kiekviename iš postų. Paprastomis dienomis taikoma ir kita priemonė – stabdomi automobiliai mieste.
Reikalavimai galioja visiems
Telšių rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Almantas Lukavičius pabrėžė, kad nors eismo reguliavimas organizuojamas savivaldybės centre, Telšių mieste, tačiau nustatytų reikalavimų turi laikytis visi rajono gyventojai.
„Apribojimai dėl judėjimo, renginių, prekybos, bendravimo tarp šeimos ūkių ir kitų veiklų yra bendriniai ir galioja visur. Tad jeigu eismo srautai reguliuojami tik miesto centre, tai rajono gyventojai turėtų susiprasti, kad nurodymo be rimtos priežasties nepalikti gyvenamosios vietos turi laikytis ir jie, planuodami judėti seniūnijos teritorijoje. Yra nurodytos išimtys, kada seniūnijų gyventojai gali vykti į savivaldybių centrus. Pavyzdžiui, nuvykti nusipirkti maisto jiems nebus draudžiama“, – sakė A. Lukavičius.
Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovo teigimu, artimiausiomis savaitėmis planuojama didelį dėmesį skirti prekybos centrų veiklai stebėti. Žadama tikrinti, ar laikomasi nustatytų atstumų, kitų saugumo reikalavimų.
Blokavimo postai Telšiuose įrengti:
Luokės ir Saulėtekio g. žiedinėje sankryžoje;
Tryškių g. ir kelio Telšiai–Varniai–Laukuva sankryžos prieigose;
Parko g. ir kelio Telšiai–Varniai–Laukuva sankryžos prieigose (įvažiavimas į pramonės rajoną);
Sedos g. ir kelio A-11 žiedinės sankryžos prieigose;
Plungės g. 80C (kelių Nr. 4603 ir 4606 sankirtoje);
Muziejaus ir Dirkstelių g. sankryžoje;
Pašlaitės ir Džiugailės g. sankryžoje.
Šie postai prie įvažiavimų į miestus veiks:
nuo gruodžio 18 d. 13 val. iki gruodžio 20 d. 21 val.;
nuo gruodžio 23 d. 13 val. iki gruodžio 27 d. 21 val.;
nuo gruodžio 31 d. 13 val. iki sausio 3 d. 21 val.
Policijos departamento atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus
Bendradarbių vykimas vienu automobiliu galimas, skaičius ribojamas tik pagal transporto priemonėje įrengtą maksimalų vietų skaičių. Tokiu atveju asmenys turi pagrįsti, kad dirba kartu (pvz., darbo sutartys, darbuotojų pažymėjimai ir pan.).
Vaikų judėjimas – vežti vaikų į kitas savivaldybes negalima (pvz., pas senelius), taip pat negalima jų palikti pas giminaičius toje pačioje savivaldybėje.
Parsivežti vaikus iš kitos savivaldybės galima, tačiau pareigūnai kiekvieną situaciją vertins individualiai. Pažymėtina, kad net ir leidus pasiimti vaikus su giminaičiais kontaktuoti negalima.
Kai vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš tėvų, judėjimo ribojimų metu su tuo iš tėvų vaikas ir turi būti. Vykti pas kitą iš tėvų galima tik tuo atveju, jei teismo sprendimu vaiko gyvenamoji vieta aiškiai nustatyta pas abu tėvus.
Dėl ugdymo paslaugų vežti vaikus į kitą savivaldybę leidžiama (tik dėl ugdymo paslaugų, kurios vyksta ne per nuotolį, pvz., į darželį), tokiu atveju būtina turėti ugdymo paslaugų sutartį.
Rūpinimasis asmenimis, kurie serga ar negali pasirūpinti savimi patys – tai yra leidžiama, tačiau, atsižvelgdami į itin didelę tokių atvejų įvairovę, situaciją pareigūnai vertins individualiai. Vykstantiems asmenims rekomenduojama turėti pagrindžiančius dokumentus (pvz., apie prižiūrimo asmens sveikatos būklę), kai tokia galimybė yra.
Vykimas į kitas savivaldybes asmeniniais tikslais:
rekomenduojama nevykti niekur, kur negalėsite savo vykimo ir buvimo teisėtumo pagrįsti dokumentais;
jei išvyksite į kitą savivaldybę, o vėliau norėsite grįžti, tą padaryti bus galima tik turint teisėtą vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus (pvz., būsto nuomos sutartis, nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentus, darbo santykius įrodančius dokumentus (kai vykstama darbo reikalais). Jei minėtų ar kitų teisėtą tikslą pagrindžiančių dokumentų pateikti negalėsite, iki judėjimo ribojimų pabaigos (2021 m. sausio 3 d. imtinai) grįžti negalėsite;
jei ne savo gyvenamosios vietos savivaldybėje turite nekilnojamojo turto arba esate ten registruotas, Jūs turite teisę vykti, tačiau Jums galioja ir kiti apribojimai, pvz., bendravimas tik vieno namų ūkio teritorijoje;
persikraustyti galima ir tarp skirtingų savivaldybių, tačiau tokiu atveju vykti būtina su visais asmeniniais daiktais, o pareigūnas situaciją vertintų individualiai (pvz., vykimas su keliais asmeniniais daiktais netraktuojamas kaip persikraustymas);
vykstant į savo tikslą, galima kirsti ir kelias savivaldybes, bet jos turi būti pakeliui Jūsų teisėtam vykimo tikslui;
vykti perduoti maisto ir kitų daiktų į kitas savivaldybes (taip pat ir bekontakčiu būdu) negalima (išskyrus atvejus, kai rūpinamasi asmenimis, kurie serga ar negali savimi pasirūpinti patys);
vykimas į kitas savivaldybes dėl (planinių) sveikatos priežiūros paslaugų galimas, rekomenduotina turėti vykimo tikslą pagrindžiančius dokumentus (pvz., el. patvirtinimą iš sveikatos priežiūros įstaigos);
studentai, atsižvelgiant į tai, kad studijos vykdomos nuotoliniu būdu, išvykę iš miesto, kuriame studijuoja, grįžti į jį negalės (nebent turi bendrabučio ar kitos gyvenamosios vietos nuomos sutartį, nekilnojamojo turto ar yra registruoti toje savivaldybėje);
apgyvendinimo paslaugų teikimas leidžiamas, tačiau jomis naudotis galima tik gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje (nepriklausomai nuo to, kada sudaryta apgyvendinimo paslaugų sutartis);
prekių pristatymas į kitas savivaldybes galimas, atsiėmimas – tik toje pačioje savivaldybėje.
Jei kyla klausimų, galima skambinti policijos informacijos telefonu 8 700 60000 ir gauti reikiamą atsakymą: darbo dienomis – nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro, o savaitgaliais ir švenčių dienomis – nuo 8 val. ryto iki 17 val. vakaro.
Ar galima bus is kaimo nuvaziuot i Telsius nusipirkti maisto. Pva is Kaunatavos i Telsius?
Žmogui iš Kaunatavos nurodau, kas buvo parašyta : ,,Yra nurodytos išimtys, kada seniūnijų gyventojai gali vykti į savivaldybių centrus. Pavyzdžiui, nuvykti nusipirkti maisto jiems nebus draudžiama“, – sakė A. Lukavičius”.
Mielieji, kyla pagrįstas klausimas kodėl yra iškreiptas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl karantino Lietuvos respublikos teritorijoje paskelbimo” Kurio Nr. 1226, ir Suvestinė redakcija galiojanti nuo 2020-12-17. Visame tame Nutarime niekur nerasite, kad turi būti blokuojami savivaldybių centrai!!! Jame dėl blokavimo yra straipsnis 2.1.7. ir kuriame yra sakoma „Nuo 2020 m. gruodžio 16 d. 00:00 val. iki 2021 m. sausio 3 d. 24:00 val. Lietuvos Respublikos teritorijoje ribojamas asmenų judėjimas TARP SAVIVALDYBIŲ,…” Leiskite paklausti ar Telšių miestas yra atskira savivaldybė nuo kitos Telšių rajono savivaldybės?????!!! Ar Telšių rajono teritorijoje yra DVI SAVIVALDYBĖS???!!! Labai įdomu kieno tai saviveikla ir kodėl interpretuojamas LR Vyriausybės nutarimas??? Nejau mentai (atsiprašau policija) tingi nunešti savo užpakalius iki Telšių rajono savivaldybės ribos ir ten įsirenginėti postus kaip to reikalauja LRV Nutarimas??? Peršasi mintis, kad paprasčiausiai yra sustoti prie miesto ribos ir atriboti kaimiškųjų seniūnijų gyventojus nuo miestiečių, po to susidėlioti pliusiukus pasiimti premijas už neva sudėtingą darbą, bet nebereikės stypsoti kažkur laukuose už Gaulėnų, Varnių, Tryškių ir t.t. Bet kyla ir kitas klausimas nejau mentūroje nėra žmonių kurie sugebėtų perskaityti paprasčiausią teisės akto tekstą ir tai suprastų kaip, kad ten yra kas parašyta ir perteiktų tai savo kolegoms???!!!