
Tarp pirmųjų priekinių dantų, kitaip – centrinių kandžių, atsirandantis tarpas vadinamas diastema. Dėl žandikaulio augimo tarpai tarp pieninių dantų yra normalus reiškinys. Tačiau tarp nuolatinių dantų esanti diastema gali sukelti daugiau nepatogumų. Kokios jos atsiradimo priežastys ir galimi gydymo būdai?
Kodėl atsiranda diastema?
Diastema gali būti tikroji arba ne. Pirmosios atsiradimo priežastis dažniausiai būna per žemai prisitvirtinęs ir per daug išsivystęs lūpos pasaitėlis. Antrąją gali lemti žalingi įpročiai, ilgai nedygstantys kandžiai ar jų nebuvimas, per maži, netaisyklingos formos arba į priekį atsikišę dantys. Pašalinus tarpdančio padidėjimą sukėlusias priežastis, diastema gali išnykti. Tačiau tokiai problemai spręsti dažniausiai prireikia odontologų pagalbos.
Kokius nepatogumus sukelia padidėjęs tarpdantis?
Padidėjęs tarpdantis dažniausiai laikomas estetine problema, tačiau jis gali sukelti ir kitus nepatogumus. Pavyzdžiui, valgant diastemoje gali įstrigti maisto gabaliukai. Taip pat būna sunkiau ištarti kai kuriuos priebalsius, nes liežuvio galiukas nepilnai remiasi į priekinius dantis.
Kokie diastemos gydymo būdai?
Vienas iš diastemos gydymo būdų – estetinis protezavimas, kurio metu naudojamos dantų laminatės. Tai plonos keramikos plokštelės, pasižyminčios itin natūralia išvaizda ir ilgaamžiškumu. Jos gaminamos individualiai ir specialiu cementu klijuojamos ant priekinio dantų paviršiaus. Esant diastemai, laminatės gali būti gaminamos visiškai nešlifuojant danties paviršiaus. Estetinis protezavimas taip pat atliekamas norint koreguoti arba atkurti dantų formą, pašviesinti jų spalvą.
Padidėjusiam tarpdančiui pašalinti gali būti pasitelkiami ir kiti metodai, pavyzdžiui, plombavimas arba ortodontinis gydymas. Atliekant pastarąjį, naudojami breketai arba nuimamos kapos. Šios priemonės padeda ištiesinti dantis ir panaikinti tarp jų esančius tarpus.
Jei diastema yra atsiradusi dėl per didelio lūpos pasaitėlio, rekomenduojama jo šalinimo operacija. Šios procedūros galimybę įvertina gydytojas ortodontas. Įprastai tokia operacija atliekama po pirmojo dantų tiesinimo etapo, kai tarpdančiai yra sumažinami. Kitaip atsiranda rizika, kad randinis audinys įaugs į diastemos vietą ir trukdys ją pašalinti. Ortodontinio gydymo metu dantys išlieka visiškai nepažeisti, nekeičiama jų forma. Taip tiesiog suformuojamas taisyklingas sąkandis.
Tarpas tarp priekinių kandžių gali būti pašalinamas ir atliekant plombavimą. Jei dantys yra visiškai sveiki, tik pašiurkštinamas jų emalio paviršius. Kai kuriais atvejais prieš atliekant plombavimą nuimami atspaudai, naudojami pavaškavimui. Tai leidžia atkurti idealią natūralių dantų formą ir simetriją. Vienas iš didžiausių plombavimo privalumų yra toks, jog tai – pakankamai greita ir nebrangi procedūra.
Diastema gali sukelti estetinį nepasitenkinimą, diskomfortą valgant ar kalbant. Profesionalus odontologinis gydymas leidžia veiksmingai išspręsti tokias problemas. Todėl, jeigu nesate patenkinti savo dantų būkle, nedvejodami kreipkitės į specialistus. Atsižvelgdami į individualią būklę, jie gali pasiūlyti optimalų sprendimą, kuris padės susigrąžinti norą plačiai šypsotis.