Užkirskime kelią nelaimėms
Šių metų vasario 2 dieną, apie 21 val. 20 min., Bendrajame pagalbos centre buvo gautas pranešimas, kad Užgirių kaime, Ryškėnų seniūnijoje, dega gyvenamasis namas.
Ugniagesiams nuvykus į įvykio vietą, medinis namas degė atvira liepsna, gaisro gesinimą apsunkino nenuvalytas kelias, vedantis į sodybą, todėl nuo pagrindinio kelio buvo tiesiama magistralinė linija, buvo sugaišta papildomai brangaus laiko.
Gesinant gaisrą, iš kaimynų ir to vakaro sugėrovo sužinota, kad name gali būti du žmonės. Apieškojus visas namo patalpas, 22 val. 13 min., buvo rastas vyro, o 23 val. rastas moters lavonas. Kūnai rasti skirtinguose kambariuose.
Anot artimiausių kaimynų, pastaraisiais metais mediniame name gyveno trise – sodybos šeimininkė, jos brolis ir moters draugas. Kai visi trys prisigerdavo, moteris brolį miegoti išvarydavo į netoli stovintį namuką. Lemtingąjį vakarą kaimynai vėl matė visus tris girtus.
Tai pirmas gaisras Telšių rajone šiais metais, nusinešęs net dviejų žmonių gyvybes. 2010 metais Telšių rajone per gaisrus žuvo 8 žmonės, dviejuose gaisruose žuvo po 2 žmones, Ryškėnų seniūnijoje trijuose gaisruose žuvo 4 žmonės. Pagrindinės šių tragiškų nelaimių priežastys – neatsargus rūkymas ir elgesys su ugnimi, dažniausiai, apsvaigus nuo alkoholio, netvarkingos krosnys ir dūmtraukiai bei jų eksploatavimo taisyklių pažeidimai, elektrinių šildymo prietaisų eksploatavimo taisyklių pažeidimai.
Siekdami išvengti tokių nelaimių, įspėjame ir prašome gyventų šaltuoju laikotarpiu su ugnimi elgtis ypač atsargiai: nepalikti be priežiūros besikūrenančių, perkaitintų krosnių, degančių žvakių, įjungtų elektrinių šildymo prietaisų, nelaikyti prie jų greitai užsidegančių daiktų, nerūkyti lovoje, nepalikti be priežiūros mažamečių vaikų.
Pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš intensyvų kūrenimą būtina jas gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius, nepamiršti šildymo sezonu kas 3 mėnesius valyti dūmtraukius.
Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą.
Negalima malkų bei kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams.
Kūrenant krosnis, ypač pavojingos smalkės, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių, nes galima jomis apsinuodyti. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės, norėdami, kad krosnis per greitai neatvėstų. Sklendę galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės yra labai pavojingos, apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvas apsvaigimas, suima mieguistumas, netenkama sąmonės. Smalkės – bespalvės ir bekvapės, todėl ir tokios pavojingos.
Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus (tel. 112), o patalpas gerai išvėdinkite.
Kita aktuali problema – patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iš karto jungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis ir dėl to kilti gaisras.
Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite.
Nemažėja gaisrų ir dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties labai dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Todėl daug saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.
Kad būtų išvengta žmonių žūčių ir ugniagesiai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, užtikrinkite gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite jų transporto priemonėmis, o atokiose kaimo vietovėse išeikite jų pasitikti.
Įsigykite bei gyvenamosiose patalpose įsirenkite autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.