
Rašėme, kad kovo mėnesį Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino darbo grupės, kuriai pavesta įvertinti Telšių šilumos ūkio vystymo perspektyvas, sudėtį. Tiek joje esantiems politikams, tiek Savivaldybės bei jai priklausančių įmonių specialistams nurodyta apsvarstyti tris galimas Telšių šilumos ūkio vystymo perspektyvas: pratęsti sutartį su UAB „Litesko“, perimti šilumos tiekimą pačiai Savivaldybei į savo rankas ar skelbti dar vieną nuomos konkursą. O apsvarsčius – pateikti išvadas. Taryba darbo grupei netgi suteikė leidimą derėtis su UAB „Litesko“ dėl sutarties pratęsimo.
Praėjo bemaž penki mėnesiai, tačiau minėta darbo grupė iki šiol jokių išvadų Telšių rajono savivaldybės tarybai taip ir nepateikė. Atrodo, laiko buvo į valias. Tad ko trūko darbo grupei, kad ši atliktų jai pavestą užduotį: informacijos, meilės darbui ar kompetencijos? Viena aišku, jog telšiškius artėjančiu šildymo sezonu vis dar šildys UAB „Litesko“.
Antanas NEKRAŠIUS
Objektyviai įvertinti, kokius prakaito upelius liejo arba neliejo Telšių rajono savivaldybės tarybos sudaryta darbo grupė, – sunku, mat ši nusprendė dirbti už uždarų durų. Dar balandžio mėnesį į pirmąjį posėdį susirinkę jos nariai dalyvauti posėdžiuose panorusią rajono žiniasklaidą išvijo lauk. Esą darbo grupei gali būti pateikta konfidenciali informacija ir ji neturėtų patekti į viešumą.
Apie tai, kurią pakopą rezultatų link šiandien mina darbo grupė, klausėme jos pirmininko Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo Kęstučio Gusarovo.
Pasak vicemero, darbo grupė vis dar tebesvarsto visas tris galimas Telšių šilumos ūkio vystymo perspektyvas. O išvadas Telšių rajono savivaldybės tarybai ketina pateikti iki Naujųjų metų. „Darbo grupės nuomone, pirmasis variantas – dar vieno nuomos konkurso skelbimas – nebūtų pats tinkamiausias, nes tai labai ilgas procesas, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė K. Gusarovas. – Vienas konkursas jau įvyko (neatsirado norinčiųjų jame dalyvauti, – red.), ir jeigu skelbtume kitą – reikėtų prieš tai keisti sąlygas ir pan. Mes neatmetėme šio varianto – palikome. Tačiau jis (laiko atžvilgiu) parenkant naują šilumos tiekėją būtų pats ilgiausias.“
Kitas variantas – šilumos tiekimą perimti į savo rankas pačiai Savivaldybei, tiksliau UAB „Telšių šilumos tinklai“, anot mero pavaduotojo, – labiau tikėtinas. „Šiuo metu esame surinkę informaciją apie tai, kiek kainuotų, jei Savivaldybė pati perimtų šilumos ūkį, – kalbėjo darbo grupės pirmininkas. – Sumos, kurias pateikė mums UAB „Telšių šilumos tinklai“ direktorius Jurgis Staševičius, – preliminarios. Apytiksliai skaičiuojant, jeigu Taryba nuspręstų, jog šilumos ūkį Savivaldybė perima į savo rankas, tarkime, ateinančių metų kovo 31 d., UAB „Litesko“ reikėtų sumokėti apie 850 tūkst. Eur už atliktus pagerinimus. Dar apie 500 tūkst. Eur reikėtų skirti UAB „Telšių šilumos tinklai“ – įmonės veiklos apyvartinėms lėšoms: dujoms pirkti, darbuotojų darbo užmokesčiui ir pan.“
Savivaldybės mero pavaduotojo teigimu, darbo grupė šiandien sustojo ties trečiuoju variantu – sutarties su UAB „Litesko“ pratęsimo (iki 2025 m.). „Mums pritrūko žinių, tad Telšių rajono savivaldybės administracijos paprašėme, kad nusamdytų juristą, kuris mums pagelbėtų, – teigė K. Gusarovas. – Kol vyko viešieji pirkimai minėtai paslaugai pirkti, praėjo nemažai laiko. Šiandien jau esame išsiuntę UAB „Litesko“ raštą su paklausimu, ar šie iš viso norės derėtis dėl sutarties pratęsimo. Jeigu atsakys, kad ne, Tarybai liks rinktis tik iš dviejų anksčiau išvardintų variantų. Atsakymą iš įmonės tikimės gauti rugpjūčio pabaigoje.“
Vicemeras sakė, kad kol kas jokių konkrečių reikalavimų, kuriuos derybų metu pateiktų Savivaldybė UAB „Litesko“, darbo grupė nėra išgryninusi. Esą aptartos tik tam tikros sritys, apie kurias derybų metu būtų galima kalbėti: žemės nuomos, nekilnojamojo turto, lietaus nuotekų mokesčių mokėjimo perdavimo šilumos tiekėjui, turto perdavimo Savivaldybei pasibaigus nuomos sutarčiai ir pan. Netgi neapsispręsta dėl investicijų į šilumos ūkį, kurias, pratęsus nuomos sutartį UAB „Litesko“, privalėtų padaryti. Atvirkščiai – darbo grupė nusprendė prašyti UAB „Litesko“, kad ši derybų metu pati pateiktų investicijų planą. Esą įmonė, eksploatuojanti šilumos ūkį daugiau nei 15 metų, geriausiai žino jo silpnąsias vietas.
Anot K. Gusarovo, darbo grupė būsimose derybose su UAB „Litesko“ laikysis Valstybės kontrolės nurodymo, kad sutartis negali būti sudaryta blogesnėmis sąlygomis, nei buvo anksčiau. Tai reiškia, kad didelių manevrų sutarties punktuose tikėtis neverta. Tad ir pačios derybos greičiau primins senų kelnių lopymą, o ne naujų pirkimą.
Reikia pabrėžti, kad sprendimą, kurią šilumos ūkio vystymo perspektyvą Telšiams pasirinkti, priims Telšių rajono savivaldybės taryba. Aišku, pirmiausia ją turi pasiekti darbo grupės išvados…
Skaitytojams priminsime, kad sutartis su UAB „Litesko“ baigėsi dar 2015 m. Praėjusios kadencijos Telšių rajono savivaldybės taryba sprendimą dėl Telšių šilumos ūkio ateities numetė priimti šios kadencijos Tarybai. Nuo to laiko prabėgo nei daug, nei mažai – dveji metai, arba daugiau nei pusė šios Tarybos kadencijos. Svarstoma, diskutuojama, kalbamasi, planuojama, tačiau rezultato jokio – antrus metus pasibaigus nuomos sutarčiai, šilumą vis dar tebetiekia ta pati UAB „Litesko“.
Ar visa ši situacija nebyloja apie politinį neveiksnumą, politinės valios stoką rasti ir pagaliau priimti vienokį ar kitokį sprendimą vienu iš svarbiausių tiek praėjusios, tiek dabartinės Telšių rajono savivaldybės tarybos kadencijos klausimų? „Aš manau, kad kaip tik mes – žemaičiai – esame atsargūs ir atsargiai renkamės“, – atsakė mero pavaduotojas K. Gusarovas.
Ko jus cia nerimstate.Atiduoti kuokiam verslininkui i rankas visa silumos uki,tai butu nelaime visiems telsiskiams.Ko jus nepatenkinti dabartine padetimi,norite pridaryti kvailysciu.Atsiklauskite gyventoju tiesiog silumos vartotuju ir tada spreskite.Niekas jums nedave teises galvoti uz kitus.