Lietuvos ūkininkų sąjunga kartu su Žemės ūkio ministerija surengė jau septynioliktą konkursą „Metų ūkis 2010“. Tarp laureatų ir Telšių rajono ūkininkai. Pirmąją vietą mūsų rajone iškovojo Viešvėnų seniūnijoje, Vembūtuose, ūkininkaujanti Vidos ir Petro Levenauskų šeima. Antroje vietoje liko Virginija ir Remigijus Gailiai iš Upynos seniūnijos, Kaunatavos, trečioje – Rita ir Raimundas Jančauskiai iš Žarėnų seniūnijos, Vismaldų.
Respublikinis „Metų ūkio 2010“ rezultatų aptarimo renginys vyks lapkričio 27 d. Kaune. Kol ruošiamasi renginiui, pakalbinome I vietą Telšių rajone iškovojusius Vidą ir Petrą Levenauskus.
Pasak Vidos ir Petro Levenauskų, iš pradžių jie gyvenę mieste, tačiau visada jautė trauką atgal – į kaimą. Kadangi tėvai turėjo žemės ir gyveno kaime, ji, matyt, galiausiai ir nugalėjo – Vida ir Petras pradėjo ūkininkauti. Iš pradžių sekėsi kaip ir visiems – sunkiai. Pradėję nuo kiaulių auginimo, vėliau savo ūkį plėtė – pradėjo auginti mėsinius gyvulius – ir galiausiai, šiandien, V. ir P. Levenauskų ūkis laikomas vienu iš stambiausių Telšių rajone.
Tikriausiai ne vienam Telšių rajono gyventojui V. ir P. Levenauskai yra pažįstami. Ūkininkas prie savo gyvenamojo namo Vembūtuose įrengė gražią poilsiavietę šalia tvenkinio, į kurią užsukti pailsėti nemokamai gali kiekviena šeima. Šioje poilsiavietėje dažnai vyksta ir vembūtiškių šventės.
„Nereikia visada galvoti apie naudą sau, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė P. Levenauskas. – Žmonės gali atvažiuoti ir nemokamai pabūti, pabendrauti, pailsėti. Aišku, yra galimybė plėtoti turizmą, tačiau apie tai negalvoju. Sutvarkyti viską taip, kad įtiktum kiekvienam atvykusiam asmeniui, yra labai sunku. Net ir man pačiam poilsiavietėje ne viskas dar patinka.“
V. ir P. Levenauskai neseniai įkūrė žirgyną. Tai, anot P. Levenausko, mažosios dukrelės nuopelnas, kuri labai mėgsta jodinėti. „Viskas prasidėjo nuo vieno arklio. Šiandien jau jų turime net 10. Visi veisliniai, – pasakojo ūkininkas, – planuojame įrengti jodinėjimo maniežą. Aišku, nepelninga paslauga, tačiau vėl gi, ne pelnas svarbiausia – vaikams patinka, o ir pačiam, pavargus po darbų, gera nueiti į žirgyną ir atsipalaiduoti.“
Turizmas V. ir P. Levenauskams – tik pomėgis. Pagrindinis ūkininkų pragyvenimo šaltinis – mėsinė gyvulininkystė. Šiandien jų ūkis skaičiuoja daugiau nei 220 mėsinių galvijų. Ūkininkauti padeda ir Europos Sąjungos parama. Anot P. Levenausko, iš pradžių jis keletą sykių teikė paraiškas įvairioms programoms, tačiau nesėkmingai. Sėkmė lydėjo paskutiniais metais, kada pateikė paraišką Žemės ūkio valdų modernizavimo programai, kurioje galima dalyvauti net keletą kartų per metus ir gauti iki 150 tūkst. Lt paramos. Naudodamasis šios programos lėšomis, ūkininkas atnaujino techniką.
Be viso to, V. ir P. Levenauskai yra vieni iš UAB „Žemaitijos galvijų centras“savininkų. Ši bendrovė tarptautinėje rinkoje prekiauja gyvuliais.
„Sėkmės paslaptis – turiu labai gerą žmoną, – sakė P. Levenauskas, – taip pat nereikia dejuoti, o dirbti.“ Anot vembūtiškio, ūkininkaujant jam dažnai tenka būti ir agronomu, ir mechaniku, ir zootechniku, ir verslininku, ir pan. Tačiau tai ne bėda – kai dirbi, ir rezultatus mato visi.
Lietuvos ūkininkų sąjunga su Žemės ūkio ministerija šiemet organizuoja jau septynioliktą konkursą ,,Metų ūkis“. Jo tikslas – skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekiant gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau tvarkytis savo ūkyje. Konkurse dalyvauja ūkininkai, įregistravę ūkius Ūkininkų registre, dalyvaujantys ūkininkų veikloje.
Konkursas rajone vyksta dviem etapais: pirmiausia pagal vertinimo kriterijus išrenkami geriausi ūkininkų ūkiai, padarę didžiausią pažangą per pastaruosius metus seniūnijose, sudaromi aplankytų ūkių sąrašai, po to išaiškinami geriausi rajono ūkiai. Konkursą laimi trys ūkiai, rajono vertinimo komisijos sprendimu, surinkę daugiausiai balų.