Gadūnavo seniūnijos Gedrimų kaime bendruomenės patalpose nuo vasario mėnesio veikia Kartų namai. Pasak Gedrimų kaimo bendruomenės pirmininkės Sandros Valančienės, Kartų namai Lietuvoje kol kas tik keturi. Jie veikia Alytaus rajono Kančėnų kaime, Skuodo rajono Aleksandrijos kaime, Vilniaus miesto Panerių seniūnijoje.
Kartų namai
Kartų namai – socialinių paslaugų įstaiga, kurioje gali lankytis visų kartų atstovai. Gedrimų Kartų namuose įsteigti trys nauji darbo etatai. Socialinių paslaugų organizatore čia dirba Sandra Valančienė, socialine darbuotoja – Monika Maziliauskienė, o įdarbinimo tarpininke – Eglė Barčauskienė.
„Kodėl Kartų namai įsteigti būtent Gedrimų kaime, atsakymo neturiu. Mums tiesiog paskambino ir pasiūlė. Aišku, smalsu būtų žinoti, ką vertino: gyventojų skaičių, vietovę, patalpas ar kt.“, – pasakojo pirmininkė. Bet kokios investicijos pareinančios į kaimą, S. Valančienės nuomone, yra labai gerai ir jų nereikia atsisakyti. Projekto metu bus suremontuotos bendruomenės patalpos, pakeisti langai. Jau nupirkti baldai, kompiuteriai, konferencijų stalas ir kėdės, keramikos įranga. Pasibaigus projektui visa tai liks bendruomenei.
Projektinė veikla
Gedrimų kaimo bendruomenė vykdo projektą „Diena kartu – kartų savipagalbos modelis“, juo siekiama aktyviai taikyti bendruomenių savitarpio pagalbos principus, derinti juos su socialinėmis įdarbinimo tarpininkavimo, mokymo paslaugomis, siekiant pagerinti socialinėje atskirtyje esančių asmenų integraciją į visuomenę ir darbo rinką.
Vykdydama šį projektą, Gedrimų kaimo bendruomenė įsipareigoja surinkti apie 90 žmonių grupę, kurie dalyvaus įvairiuose mokymuose. Šiuo metu jiems siūloma rinktis floristo ir gėlių pardavėjo arba verslumo ugdymo kursus (vėliau planuojama rengti keramikos ir socialinio padėjėjo mokymus), kurie trunka 1,5–3 mėnesius. Išklausę kursą žmonės gauna kvalifikacijos pažymėjimus. Mokymų metu jiems mokama stipendija, kai kuriems teikiamas nemokamas maitinimas. „Pirmąją tikslinę grupę (22 žmones) mes jau išleidome, iš jų net 7 asmenys jau įdarbinti“, – pasakojo S. Valančienė.
Pasak pašnekovės, projekto veikloje gali dalyvauti nebūtinai Gedrimų kaimo bendruomenės nariai, čia laukiami visi Telšių, Mažeikių, Plungės rajonų gyventojai, svarbu tik tai, kad jie atitiktų keliamus reikalavimus, kad tai būtų nedirbantys asmenys: neįgalieji, moterys po ilgesnės pertraukos grįžtančios į darbo rinką, vienišos motinos ir tėvai (vieni auginantys vaikus), daugiavaikės ir vienišų tėvų su vaikais šeimos, socialinės rizikos šeimos, vyresnio amžiaus (vyresni nei 50 m.) moterys ir vyrai.
„Dėl Gedrimų kaime vykstančių mokymų iš vietos gyventojų sulaukėme įvairių nuomonių. Į šį projektą žmonės žiūrėjo labai atsargiai ir gana skeptiškai, buvo pasyvūs. Bet šiandien galiu pasidžiaugti – jie noriai jungiasi prie mūsų, pasibaigus mokymams, nori juos tęsti“, – kalbėjo pirmininkė.