Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi švietimo sistema Telšiuose nusivylusi mama.
Moters 17-metis sūnus šiais mokslo metais baigė 10 klasių „Germanto“ pagrindinėje mokykloje. Nors mokslai sekėsi ir ne itin gerai, tačiau vaikinas tvirtai apsisprendė – 12 klasių nori užbaigti gimnazijoje kaip ir daugelis jo bendraamžių.
Siekti vidurinio išsilavinimo sūnus su šeima nusprendė rinktis arba Telšių „Džiugo“, arba Vincento Borisevičiaus gimnaziją. Tačiau netrukus jų svajonės sudužo, mat nė į vieną iš šių įstaigų jaunuolis nebuvo priimtas.
„Sūnui abiejose gimnazijose buvo pasakyta, jog minėtose ugdymo įstaigose jis mokytis negalės, nes jo pažymių vidurkis per žemas (6,25), o pats vaikinas yra nedrausmingas, tai stipriai pakenktų gimnazijų prestižui“, – guodėsi mama.
Mamos teigimu, Vincento Borisevičiaus gimnazijoje pateikiant dokumentus juos pasitiko pats direktorius Robertas Ežerskis, kuris, anot mamos, vos pažvelgęs į 10-tos klasės baigimo pažymėjimą pranešė, jog šis mokinys čia mokytis negalės. „Džiugo“ gimnazijoje naują mokinį pasitikusi pavaduotoja ugdymui Roma Toleikienė. Po trijų susitikimų su ja, sužinota, kad mokinys jų gimnazijoje taip pat mokytis negalės.
„Nežinau, pagal ką yra skirstomi mokiniai, todėl labai gaila. Vaikas visada norėjo mokytis gimnazijoje, tačiau ten nepatekome. 12 klasių baigti reikia, tad dokumentus pristatėme į VšĮ Telšių regioninį profesinio mokymo centrą“, – pasakojo mama.
Kviečia sugrįžti
Telšių „Džiugo“ gimnazijos direktorius Mindaugas Sabaliauskas „Telšių ŽINIOMS“ tikino, jog sunku jam komentuoti šią situaciją, mat pats joje nedalyvavo.
„Mokinių, patekusių į mūsų gimnaziją, sąrašai bus skelbiami rugpjūčio mėnesį. Priimdami jaunuolius šiek tiek atsižvelgiame į drausmę, norime, jog jie neturėtų elgesio problemų. Tačiau mokinių trūksta, tad retai kada pasitaiko, kad mokinio į gimnaziją nepriimtume“, – mūsų pasakota situacija abejojo M. Sabaliauskas.
Šiuo konkrečiu atveju direktorius mamą su sūnų ragina būtinai sugrįžti pas juos, kad galėtų išsiaiškinti ir tikrai rastų išeitį jaunuoliui tęsti mokslus gimnazijoje.
Trūksta mokinių
Nustebo šią istoriją išgirdęs ir Vincento Borisevičiaus gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Vaidotas Žvirblis, kaip tik šiuo metu atsakingas už mokinių priėmimą bei išleidimą iš gimnazijos. Direktorius atostogauja.
„Visi turime savo taisykles ir patvirtintas Telšių r. savivaldybės Tarybos. Gimnazijoje mokinių šiuo metu trūksta, todėl priimame tikrai visus. Neturime nustatytos vidurkio ribos“, – tikino pavaduotojas.
Rekomendacijos nesikreipė
Susisiekėme su „Germanto“ pagrindinės mokyklos, kurioje mokėsi minėtas jaunuolis, direktore Alma Mikiene. Ji neslėpė, kad mokinys nebuvęs itin geras – ilgą laiką nenešiojo uniformos, vaikščiojo su sportiniu kostiumu, atsikalbinėjo prieš mokytojus, o ir pažymiai buvę patenkinami. „Nė viena ugdymo įstaiga į mus nesikreipė, kad apibūdintume jaunuolį, todėl, manau, kad priežastis gali būti žemas pažymių vidurkis“, – sakė A. Mikienė.
Atgal negrįš
Redakcija susisiekė su 17-mečio mama ir perdavė ugdymo įstaigų vadovų išsakytas mintis bei raginimus sugrįžti į minėtas gimnazijas. Moteris tai daryti griežtai atsisakė: „Po tokio elgesio su mumis, neketinu ten grįžti. Kaip žiūrės į mano vaiką, koks bus pedagogų elgesys su juo po tokios situacijos. Dabar supratau, kokia švietimo sistema pas mus yra sugedusi. Nors laiko jau praėjo nemažai, vis dar jaučiu pyktį ir nusivylimą.“
Kreiptis į Švietimo ir sporto skyrių
Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Tūmienė informavo, jog mokinių priėmimą į bendrojo ugdymo mokyklas reglamentuoja Mokinių priėmimo į Telšių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašas, patvirtintas Telšių rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gruodžio 28 d. sprendimu Nr. T1-362.
Šio aprašo 7.4 punktas reglamentuoja, kaip priimami mokiniai mokytis pagal vidurinio ugdymo programą.
„7.4. Į Savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas mokytis pagal vidurinio ugdymo programą pirmumo teise priimami mokiniai, gyvenamąją vietą deklaravę Savivaldybės teritorijoje, ir Telšių rajono mokyklose pagrindinio ugdymo programos II dalį baigę asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą kitose savivaldybėse.
7.4.1. Mokyklą asmenys renkasi patys.
7.4.2. Į likusias laisvas vietas priimami mokiniai, deklaravę gyvenamąją vietą kitų savivaldybių teritorijoje.
7.4.3. Jei norinčiųjų yra daugiau nei laisvų vietų, pirmiausia priimami asmenys, atsižvelgiant į jų pageidavimą tęsti dalykų, dalykų modulių, kurių buvo pradėję mokytis pagal pagrindinio ugdymo programos II dalį, mokymąsi pagal vidurinio ugdymo programą ir mokymosi pasiekimus (pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo įvertinimus, metinius įvertinimus, atliktus projektinius darbus ar kitus mokymosi pasiekimų vertinimus).“
Pagal planuojamą mokinių skaičių 3 gimnazijos klasėje 2016–2017 m. m. Telšių „Džiugo“ gimnazijoje numatyti 4 klasių komplektai, Vincento Borisevičiaus gimnazijoje – 2 klasių komplektai. Šie komplektų skaičiai užtikrina vidurinio ugdymo prieinamumą, t. y. pakankamą vietų skaičių mokytis pagal vidurinio ugdymo programą.
„Iškilus neaiškumams, siūlau kreiptis į Švietimo ir sporto skyrių. Šiuo konkrečiai minimu atveju, vaikinas turėtų pateikti dokumentus pasirinktai gimnazijai. „Džiugo“ ir Vincento Borisevičiaus gimnazijose šiuo metu vietų yra“, – teigė D. Tūmienė.
norėjo mokytis gimnazijoje,bet nesimokė pagrindinėje mokykloje ,nes vidurkis tik 6,25.Labai silpnas mokinys ir jam reikia ne apie gimnaziją svajoti,bet mokytis amato.
„Bobutė” visiškai teisi. Peršasi mintis, jog nesugebėjęs nei gerai elgtis, nei mokintis dešimtokas nepritaps jokioje gimnazijoje, nes ne jis, o jo mamytė labai nori matyti savo nepakankamai išauklėtą, negabią atžalą gimnazijoje.
Kokio velnio dabar reikia baigti būtinai gimnaziją? Su aukštaisiais-puse darbo biržos-nebent pinigų neturit kur dėt? Leiskit vaikui rinktis profesija, tuo pačiu ir vidurinį išsilavinimą įgys. O jeigu jau yra toks gabus-tai baigus dar pliusas bus.
Švietimo įstatyme nėra parašyta nei apie vidurkį, nei apie elgesį, mokiniai patys renkasi mokyklą. Šaunu,kad mama paviešino. Ar šitokį poelgį svarstys rajono valdžia?
įstatyme neparašyta apie liaupius