Rugsėjo 1-ąją Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija pasitinka priėmusi penkis naujus studentus. Apie jaunuolių atranką į Seminariją, būsimų dvasininkų kasdienybę bei mokslus kalbėjomės su Seminarijos rektoriumi, propedeutinio kurso direktoriumi kan. relig. m. mgr. Jonu Aču.
– Kiek šiemet pareikšta pageidavimų studijuoti Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje?
– Šiais metais į Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminariją kreipėsi 9 jaunuoliai, pareiškę pageidavimą stoti į propedeutinį kursą (red.: propedeutinis kursas yra vienerių metų parengiamasis kursas, kurį pabaigę jaunuoliai toliau tęsia šešerių metų filosofijos ir teologijos studijas Telšių kunigų seminarijoje).
– Kiek iš jų priimta?
– Šiais metais į propedeutinį kursą priimti 5 jaunuoliai.
– Kodėl nepriimti likusieji?
– Viešai įvardinti priežastis būtų neetiška.
– Kaip vyksta norinčiųjų studijuoti atranka, į ką atsižvelgiama?
– Stojantieji atsiveža reikiamus dokumentus: vidurinio išsilavinimo atestatą, sveikatos pažymą, laiko stojamuosius egzaminus, atlieka psichologinį testą. Surenkama informacija, yra priėmimo komisija, kuri galutinai ir nusprendžia, ar priimti norintį studijuoti jaunuolį, ar ne.
– Kiek metų trunka studijos? Kokių studijų dalykų mokosi būsimieji kunigai?
– Iš viso Seminarijoje studijos trunka 7-erius metus: vieneri metai propedeutiniame kurse Žemaičių Kalvarijoje ir šešeri Kunigų seminarijoje Telšiuose.
Propedeutiniame kurse klierikai studijuoja užsienio ir lietuvių kalbas, dvasingumo pagrindus, teologijos įvadą ir kitas čia dėstomas disciplinas. Seminarijoje porą metą klierikai studijuoja filosofines disciplinas, o ketverius metus – teologines.
– Ar priimtiems studentams mokslas, būstas ar kt. kainuoja? Kur studentai apgyvendinami?
– Klierikai studijuoja, gyvena, meldžiasi Kunigų seminarijos patalpose. Seminarija išlaikoma iš tikinčiųjų aukų, dalį savo gyvenimo išlaidų dengia ir patys seminaristai.
– Kiek iš viso Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje studijuoja jaunuolių?
– Po vasaros atostogų į Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminariją turėtų sugrįžti 24 klierikai, į propedeutinį kursą – 5, taigi naujuosius 2009–2010 mokslo metus Telšių kunigų seminarijoje turėtų pradėti 29 klierikai.
– Kiek studentų praėjusiais metais baigė studijas ir kiek jų įšventinta į kunigus?
– Po to, kai buvo įkurtas propedeutinis kursas Žemaičių Kalvarijoje 2003 m., Seminarijoje nebuvo pirmo filosofinio kurso, taigi šiais metais nebuvo 6 kurso. Nebuvo baigiančiųjų Seminariją, taigi niekas nebuvo ir pašventintas.
– Ar pasitaiko, jog studentas, jau pradėjęs mokytis, pakeičia savo apsisprendimą ir meta mokslus?
– Kiekvienas įstojusysis Seminarijoje tyrinėja savo pašaukimą, mąsto, ar jo kelias – kunigystė. Supratęs, kad šis kelias ne jam, seminaristas po apsisprendimo gali palikti Seminariją.
– Ar katalikų bendruomenėje jaučiamas kunigų trūkumas?
– Lietuvoje bei daugelyje Europos šalių šiuo metu kunigų trūksta. Pašaukimų kunigystei mažėja, dirbantys kunigai sensta, vyresnieji dvasininkai traukiasi iš aktyvios veiklos Bažnyčioje. Nereikia užmiršti, jog kunigai – taip pat žmonės, todėl jie ir suserga, ir kartais dėl sveikatos ar kitų priežasčių pasitraukia iš aktyvios veiklos. Katalikų Bažnyčia pasaulyje vykdo Kristaus misiją – skelbti Evangeliją. Šiai misijai vykdyti reikalingi dvasininkai, kurių reikia parapijose, katalikiškose organizacijose, karitatyvinėje ir socialinėje veikloje, bažnytiniuose tribunoluose, ligoninėse, senelių ir slaugos bei vaikų namuose, darželiuose, mokyklose, kalėjimuose, kolonijose, kariuomenėje, universitetinėse sielovadose. Savo kapelionus nori turėti ir policininkai, įvairios visuomeninės organizacijos.
Šviesios atminties ilgametis Kauno kunigų seminarijos profesorius mons. jubil. dr. Pr. Tamulevičius yra pasakęs: „Jau šitiek metų dirbu Kunigų seminarijoje ir galiu daryti tokią išvadą – kunigų trūko, trūksta ir, matyt, trūks.“ Šie žodžiai puikiai charakterizuoja dabartinę kunigų trūkumo situaciją Lietuvoje. Dauguma kunigų turi įvairių įsipareigojimų ir jiems tenka nemaži krūviai dėl to, kad trūksta Bažnyčios struktūrose dirbančių žmonių.
– Ko palinkėtumėte būsimiems studentams ir skaitytojams?
– Tegul šie naujieji mokslo metai būna dvasinės brandos metais. O šiais, Dievo Žodžio metais, mielus skaitytojus norisi kviesti Popiežiaus Jono Pauliaus II žodžiais: „Stenkimės kuo giliau pažinti Jėzų, klausydami Viešpaties žodžio ir skaitydami Evangelijų puslapius. Stenkimės atrasti jį, – tada visuose žmonėse įžiūrėsite kokią nors smulkmeną, kuri jums tą parodys, kuri pasakys, kur Jis gyvena. Klauskite sielų, kurios yra ramios, atgailaujančios, kilnios, nuolankios ir nuo visų pasislėpusios; klauskite savo brolių ir seserų, toli ir arti, nes kiekviename žmoguje rasite tai, kas jums bylos apie Jėzų. Labiau už viską klauskite savo sielos ir sąžinės, nes tik jos neklysdamos jums parodys, kur Jo praeita, parodys Jo galios ir meilės pėdsaką.“
Visiems besimokantiesiems ir studijuojantiesiems linkiu sėkmės, o visiems „Telšių ŽINIŲ“ laikraščio skaitytojams – gausios Dievo palaimos gyvenimo kelyje. Naujieji mokslo metai tebus mūsų augimo, brandos ir gilesnio pažinimo metais.