Vaikai – mūsų ateitis. Kiekvienas suaugęs siekia augančiajai kartai sukurti šviesų ir išugdytų vertybių kupiną rytojų. Modernėjančiame pasaulyje knygas, vaikiškų žaidimų popietes, smagius pasivažinėjimus dviračiu miško keliuku keičia ilgos valandos prie kompiuterio. Todėl daugelis tėvų ieško būdų didinti vaikų užimtumą, ugdyti jų savarankiškumą bei kūrybiškumą. Pokalbis su Telšių dailės mokyklos direktoriumi Valdemaru Eitučiu.
Norinčiųjų mokytis saviraiškos poreikius tenkina, konkrečios meno srities, meninės bei kūrybinės terpės pažinimo pradmenis teikia, gabumus atskleidžia ir praktinius įgūdžius formuoja Telšių dailės mokykla, kurioje kartu su direktoriumi Valdemaru Eitučiu dirba 6 pedagogai.
1986 m. buvo įkurta 1-oji dailės skyrelio, veikusio Telšių muzikos mokykloje, klasė, kurią baigė 7 mokiniai. Nuo 1998 m. Telšių dailės mokykla veikia kaip savarankiška įstaiga, turinti savo statusą bei nuostatus.
Šiuo metu dailės meno mokosi 105 moksleiviai. Mokykloje veikia trys ugdymo programos: pradinis dailės ugdymas (nuo 8 m. amžiaus), pagrindinis (nuo 11 m. amžiaus) ir išplėstinis (baigusieji pagrindinio ugdymo programą) dailės ugdymas. Mažieji dailininkai – nulinės klasės mokinukai – dailės subtilybių mokosi 3 metus. Pagrindinio dailės ugdymo programa šiuo metu „talpina“ net 8 grupes augančių menininkų. Jie, baigę 4 klases, padarę, komisijai pristatę ir apsigynę baigiamąjį darbą, turi galimybę dailės mokslą tęsti pagal išplėstinę dailės ugdymo programą.
Papildomo ugdymo įstaigoje – Telšių dailės mokykloje yra mokoma piešimo, tapybos, kompozicijos, skulptūros, dailės istorijos. 1–4 klasėse dėstomi 4 pasirenkamieji dalykai: keramika, popieriaus plastika, tekstilė ir grafika. Moksleiviai kūrybines žinias gilina 3 kartus per savaitę ir turi 11 savaitinių pamokų.
Direktorius V. Eitutis nuogąstavo, kad ženkliai sumažėjo vaikų susidomėjimas daile, todėl teko atsisakyti norinčiųjų lankyti dailės mokyklą atrankos etapų ir į mokyklą priimamas kiekvienas, mėgstantis kurti meną. V. Eitutis atvirai sakė, jog piešti gali net 99 procentai vaikų – reikia tik noro ir kantrybės. Dailės mokyklos moksleivis privalo mokėti 35 Lt dydžio mėnesinę įmoką (taikomos įvairios lengvatos) ir turėti reikiamas priemones dailės užsiėmimams.
Dailės mokyklos tikslas – ugdyti savarankišką, kūrybišką, turintį vertybinę orientaciją, sugebantį suvokti ir vertinti praeities ir dabarties kultūrinius procesus, estetiškai išprususį ir laiduojantį kultūros tęstinumą visuomenėje žmogų. O moksleivis siekia per meną išreikšti save ir naudingai praleisti laisvalaikį.
Dailės mokyklos vadovas didžiuojasi iš kasmet mokyklą baigiančių apytiksliai 20 moksleivių tais 4 ar 5 jaunuoliais, nusprendusiais savo gyvenimus susieti su menais ir žengti dailės keliu.
Mokyklos ugdytinių darbai eksponuojami ne tik mokyklos patalpose, bet ir K. Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje, Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriuje ir AB „Swedbank“ Žemaitijos sostinės skyriuje. Telšių dailininkai dalyvauja įvairiose rajoninėse, respublikinėse, tarptautinėse parodose. Jau 3 metus Dailės mokykla bendradarbiauja su Šteinfurto (Vokietija) jaunimo dailės studija ir skulptūrą – žvaigždę, esančią projekto draugų vietovėje, dabina savo piešiniais. Šteinfurto atstovai, atvykę į Žemaitijos sostinę, mažuosius menininkus mokė grafiti technikos.
Dailės mokyklos meninę erdvę temdo buitinės problemos: mokyklos patalpoms labai reikia remonto, Telšių rajono savivaldybė taupydama ketina sumažinti mokytojų darbo valandų skaičių ir mokyklos finansavimą, mokyklą lankančiųjų gretos gerokai retėja, o kur dar planuojamas Dailės mokyklos sujungimas su Telšių muzikos mokykla (naujoji Menų mokykla). Direktorius čia įžvelgia ir pliusų bei teigia kažko labai baisaus čia nematantis. „Senajam mokyklos pastatui nebeprireiks remonto, o draugiškai gyventi galima ir po vienu stogu“, – kalbėjo V. Eitutis.
Mokyklos vadovas džiaugiasi operatyvia Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo Petro Kuizino pagalba – tvarkant pagrindinį įėjimą į mokyklą ir padovanotas naujas duris. V. Eitutis negalėjo nepaminėti, jog esama tikrai gerų žmonių. Kaimynystėje įsikūrusi įmonė pateikė malonią staigmeną – savo noru ir iš asmeninių lėšų atliko pagrindinio įėjimo į mokyklą apdailą.
Telšių dailės mokyklos direktorius viliasi, jog dar ilgai vaikų širdyse rusens meilės kūrybai kibirkštėlė ir mažieji Telšių dailininkai laiduos meno tęstinumą visuomenėje.