![](https://tzinios.lt/wp-content/uploads/2022/08/zygiavimo-batai.jpg)
Žygiai po gražius gamtos kampelius pastaruoju metu tapo sparčiai išpopuliarėjusia pramoga. Ir visai nesvarbu: leisitės į kelionę po dar neatrastus Lietuvos kampelius ar keliausite į kalnus, „haikinimo“ entuziastai vienareikšmiškai teigia, jog žygiai reikalauja rimto pasiruošimo ir žinių. Kokią aprangą bei avalynę pasirinkti? Kaip pasiruošti fiziškai? Ir kokius būtiniausius daiktus turėti kartu su savimi leidžiantis į kelionę pėsčiomis? Apie šiuos aspektus svarbu pagalvoti leidžiantis į tokio pobūdžio kelionę.
Svarbu žinoti esmines žygeivių etiketo taisykles
Žygiavimas yra puikus užsiėmimas, tinkantis praktiškai bet kokio amžiaus žmonėms: tam nereikia kažkokių ypatingų įgūdžių ar metų metus trunkančio pasiruošimo. Vienintelis dalykas, kurį turite mokėti žygių metų, tai – vaikščioti.
Žygiai padeda susilieti su gamta bei pajausti jos grožį. Visgi norint tai patirti ir išsaugoti ateinančioms kartoms, labai svarbu keliaujant laikytis tam tikrų žygeivių etiketo taisyklių.
Visų pirma, jokioje „haikinimo“ trasoje nėra toleruojamas garsus muzikos klausymasis ar alkoholio vartojimas. Ypatingai kalnuotose trasose žygiai yra laikomi padidintos rizikos pramoga, todėl svarbi maksimali koncentracija ir susikaupimas. Be to, nors tai atrodo ir akivaizdu, itin svarbu yra nešiukšlinti. Trasoje ir už jos ribų ne vietoje palikta šiukšlė (net ir biologiškai suyranti maisto atlieka) gali sukelti pavojų kitiems žygiuotojams bei gamtai.
Pirmiems žygiams rinkitės pradedančiųjų trasas
Didžiausia pradedančiųjų žygiuotojų klaida – savo galimybių pervertinimas. Dažnu atveju didelio entuziazmo vedini žmonės pasirenka itin ilgas ir sudėtingas trasas, kurios galiausiai tampa ne malonumą teikiančią pramoga, bet sekinančia kančia.
Profesionalūs „haikintojai“ pataria: pirmoms išvykoms rinktis ne ilgesnius nei 10 km maršrutus su vidutinėmis įkalnėmis. Reljefas turi didelės įtakos maršruto sudėtingumui: įveikti 10 kilometrų lygumomis yra kur kas lengviau nei tokį pat atstumą kalnuotose vietovėse. Ruošiantis į kalnus patartina perskaityti ir specialų žygių kalnų vadovą.
Visgi jeigu norisi leistis į kur kas ilgesnį žygį, rekomenduotina iš anksto susidaryti treniruočių planą ir likus ne mažiau nei mėnesiui iki žygio aktyviai jį vykdyti. Be to, ekspertai pataria prieš leidžiantis į kelionę pasidomėti maršrutu: mintinai jo mokytis nereikia, tačiau visuomet išlošite žinodami, ko galima tikėtis.
Sluoksniuokite drabužius
Žygių metu itin svarbu su savimi turėti reikiamą kiekį drabužių. Dauguma žmonių į žygiavimo trasas įžengia labai anksti ryte, kuomet termometro stulpeliai būna dar gana žemai. Dienos eigoje oras sušyla, lipant į kalną kūnui gali pasidaryti itin karšta, o pačioje viršūnėje, dažnai užpučia stiprūs vėjo gūsiai, tad renkantis aprangą vertėtų visus šiuos aspektus apmąstyti.
Profesionalai pataria drabužius sluoksniuoti: t.y. kiek įmanoma daugiau jų užsidėti ant savęs. Vilkėkite marškinėlius, ant jų džemperį, liemenę, o tuomet esant vėsai užsimeskite striukę – taip būsite pasiruošę žygiuoti bet kokiomis oro sąlygomis.
Kokybiški žygių batai – esminis elementas sėkmingam žygiui
Bene pagrindinis patarimas, kurio svarbiausia laikytis keliaujant į žygį, tinkamos avalynės pasirinkimas. Tai daryti reikėtų remiantis tam tikrais aspektais. Visų pirma, batai turėtų gerai amortizuoti bei sukibti su žemės paviršiumi. Šiomis savybėmis neretai pasižymi ir kokybiški sportbačiai.
Jeigu nusprendėte pirkti naujus žygio batus, būtinai juos pradėvėkite dar iki žygio. Jeigu to nepadarysite, tikėtina, jog keliaujant jums nutrins pūsles ir negalėsite užbaigti žygio.
Kuprinė turėtų būti talpi bei komfortiška
Tinkama kuprinė gali stipriai nulemti žygio sėkmę. Vienas pagrindinių aspektų renkantis ją turėtų būti specialūs juosmens ir krūtinės dirželiai, kurie paskirsto kuprinės svorį nuo pečių ant klubų ir taip padeda išvengti nemalonių nugaros skausmų. Tokie dirželiai leidžia ir lengviau judėti, kadangi kuprinė tvirčiau laikosi prie kūno. Būtent tai gali kardinaliai pakeisti jūsų žygio patirtį.
Smulkiems daiktams susidėti itin pravers įvairios kišenės – tai dar vienas dalykas, į kurį verta atkreipti dėmesį perkant kuprinę žygiams. Staiga prireikus telefono, vandens gertuvės ar akinių nuo saulės viename dideliame skyriuje surasti bus itin sudėtinga, tačiau kišenės akimirksniu išsprendžia šią problemą.
Jeigu planuojate leistis į žygį, kur gausu vandens (upelių, vandens purslų), tuomet rekomenduojama rinktis kuprinę, pagamintą iš vandeniui atsparaus audinio. Taip užtikrinsite, kad nė vienas jūsų daiktas nesušlaptų. Jeigu tokios kuprinės neturite, visuomet galite rinktis specialius neperšlampamus maišus.
Be to, atsižvelkite ir į kuprinės rankenų tvirtumą bei minkštumą: jos turi neveržti, nespausti, netrinti, tačiau tuo pat metu ir patogiai priglusti prie kūno.
Įvairiausia avalyne internetu