Rajono valdžia peržiūri rinkliavos už atliekas dydžius

Parašė:  2019-11-22

Šią savaitę vykusiuose Telšių rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose pirmajam svarstymui pristatyta vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų redakcija. Politikams pritarus rinkliavos korekcijoms – mažiau už šiukšles mokėtų vieni gyvenantys daugiabučių namų gyventojai, daugiau – trijų asmenų šeimos. Taip pat siūloma pakeisti rinkliavos procentines pastoviąją ir kintamąją dalis, labiau priartinant prie principo „teršėjas moka“.
Antanas NEKRAŠIUS
Siekiama socialiai teisingesnės rinkliavos
Naują vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų redakciją parengė Telšių rajono savivaldybės mero sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja vicemeras Kazys Lečkauskas. Darbo grupėje taip pat pluša Tarybos nariai Rimantas Adomaitis, Algirdas Bacevičius, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Almantas Lukavičius, Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjas Raimondas Račkauskas, vyr. specialistė Kristina Jankauskienė bei verslo ir ūkininkų atstovai.
Vietinio ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje darbo grupės siūlymus politikams pristatė Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyr. specialistė K. Jankauskienė. Pasak jos, korekcijomis siekiama rinkliavą padaryti socialiai teisingesnę. Pirmiausia siūloma pakeisti rinkliavos procentuotę. Šiandien rinkliava susideda iš 70 proc. pastoviosios ir 30 proc. kintamosios dalių. Darbo grupės manymu, pastovioji dalis turėtų sudaryti 50 proc., lygiai tiek pat – 50 proc. – kintamoji dalis.
Dėl tokių pakeitimų gyventojams mažėtų rinkliavos pastovioji dalis – nuo 44 Eur per metus iki 30 Eur per metus. Tačiau padidėtų 1 kub. m atliekų konteinerio ištuštinimo kaina nuo 0,86 Eur iki 1,29 Eur.
Kitas svarbus siūlomas rinkliavos pakeitimas – daugiabučių namų gyventojams rinkliavos kintamąją dalį skaičiuoti nuo bute gyvenančių žmonių skaičiaus (vienam asmeniui – 15 Eur). Tačiau apmokestinami galės būti ne daugiau kaip trys gyvenantys asmenys. Kitaip tariant, jeigu bute gyvena penkių asmenų šeima, kintamoji dalis bus skaičiuojama tik trims iš jų.
Taigi, atsižvelgiant į keičiamą rinkliavos principą bei pastoviosios ir kintamosios mokesčio dalių procentuotę, vienam daugiabučio namo bute gyvenančiam asmeniui rinkliava mažėtų nuo šiuo metu mokamų 63 Eur per metus iki 45 Eur per metus, dviem asmenims – nuo 63 Eur per metus iki 60 Eur per metus. Trijų ir daugiau asmenų šeimai rinkliava didėtų nuo 63 Eur per metus iki 75 Eur per metus.
Darbo grupės siūlomos vietinės rinkliavos korekcijos neaplenkė ir individualių namų savininkų. Keičiama procentuotė leistų pastoviąją rinkliavos dalį sumažinti iki 30 Eur (šiuo metu yra 44 Eur), tačiau kartu iki 30 Eur padidinti kintamąją dalį (šiuo metu kintamoji dalis – 19 Eur). Bendra suma mokestis individualių namų savininkams mažėtų 3 Eur (nuo 63 Eur per metus iki 60 Eur per metus).
Taip pat siūloma pakeisti ir minimalų apmokestinamų konteinerių išvežimo per metus dažnį. Šiuo metu yra 13 kartų, darbo grupė siūlo nustatyti 12 kartų.
Siūloma apmokestinti ūkininkus
Rinkliavos nuostatų korekcijose atsiranda ir nauja rinkliavos mokėtojų grupė – ūkininkai. Esą jų iš viso Telšių rajone yra 2 348, o rinkliavą moka vos 21. Visi kiti už atliekas moka kaip fiziniai asmenys. Anot K. Jankauskienės, apmokestinti ūkininkus sugalvojo ne mero sudaryta darbo grupė – jie kaip vietinės rinkliavos mokėtojai įrašyti aplinkos ministro įsakymu patvirtintame sąraše.
Siūloma fermų paskirties objektams taikyti 134 Eur (pastovioji dalis – 94 Eur, kintamoji – 40 Eur) dydžio rinkliavą, ūkio paskirties objektams – 57 Eur (pastovioji dalis – 40 Eur, kintamoji – 17 Eur) dydžio rinkliavą.
„Kol kas dar nesame nusprendę, kokį rinkliavos administravimo parametrą ūkininkams reikėtų taikyti: nuo turimo ploto ar pastatų kiekio, – kalbėjo Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjas R. Račkauskas. – Yra svarstymų numatyti kažkokias „grindis“, pavyzdžiui, rinkliavą taikyti tik tiems ūkininkams, kurių pastato (fermos ar ūkio paskirties) plotas viršija 300 kv. m.“
Jo teigimu, rajone yra daug smulkių ūkininkų, „sofos“ ūkininkų, praktiškai kiekvienas kaimo gyventojas turi kokį nors mažą ūkelį – tokių žmonių ši rinkliava paliesti neturėtų.
Vietinio ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto nariai nusprendė, jog rinkliavos nuostatų korekcijos dar nėra išsamiai išdiskutuotos. Ir nors daugiabučių bei individualių namų gyventojus liečiančias permainas politikai sveikino, tačiau dėl ūkininkų apmokestinimo klausimo norėjo daugiau aiškumo. Todėl nuspręsta grąžinti tobulinti darbo grupei rinkliavos nuostatus.
K. Lečkauskas: rinkliavos nuostatus dar reikės tobulinti
Vartant komitetui teiktas rinkliavos nuostatų korekcijas nenorom į akis krenta pozicijos, kurias darbo grupė tiesiog aplenkė. Kodėl nebuvo peržiūrėti rinkliavos įkainiai prekybos centrams, viešbučiams, sandėliavimo, paslaugų paskirties objektams ir kt.? Kodėl, pavyzdžiui, mokyklos sumoka didesnę rinkliavos dalį negu, tarkime, vidutinio dydžio prekybos centras Telšiuose?
„Taip sutarėme darbo grupėje, kad kol kas kitų pozicijų nejudinsime, o visą dėmesį skirsime toms, dėl kurių nuolat sulaukiame skundų: kodėl vienas bute gyvenantis žmogus moka tiek pat, kiek trys žmonės, kodėl minimalus apmokestinamų konteinerių išvežimo dažnis per metus 13 kartų, nors metuose yra 12 mėnesių, ir pan., – „Telšių ŽINIOMS“ teigė sudarytai mero grupei vadovaujantis vicemeras K. Lečkauskas. – Aš nepretenduoju į patį teisingiausią žmogų pasaulyje. Kad tobulintini rinkliavos nuostatai – sutinku. Galima juos svarstyti visus metus ir teisingai visiems vis tiek nebus. Dabar daromi žingsniai, kad žmonės, gyvenantys vieni butuose, pajustų šiokias tokias geresnes rinkliavos permainas.“

LENTELĖJE  * Maksimali kintamo administravimo parametro reikšmė – 3 gyventojai, t. y. iki trijų bute gyvenančių asmenų įmoka skaičiuojama už tiek asmenų, kiek bute gyvena; jeigu bute gyvena daugiau nei 3 asmenys, įmoka skaičiuojama tik už 3 asmenis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. janapoliškė parašė:

  baikit juokus siais metais parejo 96€ saskaita uzsiuksles..tipo nesuskaiciavo kelimu… bet turim ir kita sodyba kurioje yra vienas didelis konteineris pastatytas ir metame ten kelios sodybos bet ir ten mums parejo jau 96€.. is kur traukiat tokias mazas kainas

 2. :D parašė:

  Kur išgaravo pažadai, kad rūšiuojant šiukšles, sumažės mokestis?

 3. Kaimo gyventojas parašė:

  Drąsiai galima apmokestinti ūkininkus už šiukšles ir daugiau.

 4. janapoliskei parašė:

  ar jie tipo skaiciuoja kelimus? nieko jie neskaiciuoja, tik mulkina. as labai mazai turiu siuksliu ir kas antra ar trecia syki pastatau konteineri iskratymui, bet suma mokejimo nesumazina

 5. Gėda parašė:

  Nereikia svarstyti, ponai, visus metus. Priimkit nutarimą, kad gyventojas mokėtų už pakeltų konteinerių skaičių, nei jūs čia priimat nesąmoningus nutarimus. Pensininkas gyvendamas per metus už vartų išstumia vos vieną konteinerį, o moka už tryliką. Kur Čia logiką????? Juokingai skamba – administravimo parametro reikšmė – 3 gyventojai. Mes jums reikalingi tik prieš rinkimus, tada mėtotes pažadais, o paskui žmogus yra PAMIRŠTAMAS. Ne už kalnų kiti rinkimai, patysim ką vėl „žadėsit“. Juk rinkėjų dėka čia patekot tai priimkit ir rinkėjams palankius nutarimus.Tik Telšių r. tokie cirkai vyksta….

 6. Gėdai parašė:

  „Pensininkas gyvendamas per metus už vartų išstumia vos vieną konteinerį“. Juokaujat? Nebent tas pensininkas zero waste ar bent jau low waste atstovas 😀

 7. Anonimas parašė:

  Dabar ieško naujo vadovo įmonei, tai jei įkiš saviškį tai ir bus tas pats.

 8. STASĖ parašė:

  KODĖL KITI RAJONAI UŽ ATLIEKŲ TVARKYMĄ SKAIČIUOJA PAGAL GYVENTOJUS, O NE PAGAL TURIMO TURTO VIENETĄ. NEGI MŪSŲ SAVIVALDYBĖS KLERKAI NESUGEBA TO PADARYTI? JUK ŠIUKŠLINA ŽMONĖS, O NE KVADRATŪRA AR NEKILNOJAMAS TURTAS? ĮDOMU KAS DAUGIAU SUKAUPIA ŠIUKŠLIŲ 1 GYVENANTIS SENJORAS, AR ŠEIMA SU 4 VAIKAIS?

 9. PRITARIU STASEI parašė:

  KITI RAJONAI DARO, KAD RAJONO GYVENTOJAMS BŪTŲ GERIAU, O MUSIŠKIAI – KAD JIEMS BŪTŲ GERIAU. MANO DUKRA GYVENA MAŽEIKIUOSE NUOSAVAME NAME IR MOKA 61,00 EUR. NĖRA NEI KINTAMO NEI PASTOVAUS MOKESČIO. VISKAS PRIKLAUSO NUO RAJOMO SAVIVALDYBĖS TARYBOS. KOKIA TARYBA TOKIE IR SPRENDIMAI.

 10. STASĖ parašė:

  Gana mulkinti gyventojus ir dalinti aukso kalnų pažadus kai artėja rinkimai, nes po to mes jums tik statistinis vidurkis. Pasukit savo galvas ir pamąstykit logiškai suprasit, kad mes ne tokie dundukai, bet juk jūs valdžia, o mes nieko negalime pakeisti.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt