Po mamos mirties dukros grumiasi su sunkiais gyvenimo išbandymais

Parašė:  2009-09-25

Liepos mėnesį, mirus Telšių miesto gyventojai, be mamos liko dvi dukterys: rugsėjo 30 dieną savo aštuonioliktąjį gimtadienį švęsianti Aušra bei dvidešimt dvejų metų Neringa (mergina turi protinę negalią). Negana to, jog merginos neteko mamos, jų pečius slegia ir didžiulė 40 tūkst. Lt paskola bankui, be to, tenka grumtis ir su tėvu, kuris pareiškė norą globoti neįgaliąją dukrą.
Be mamos likusių merginų finansinė padėtis gana sunki. Vien 500 Lt kas mėnesį tenka mokėti bankui už paskolą, iš kurios nupirktas butas. Šiame bute seserys ir liko gyventi po mamos mirties.
Neringa lanko Telšių r. vaikų su negalia centrą. Kas rytą ją ten atveda ir vakarais pasiima sesuo Aušra. Už šio centro lankymą kas mėnesį reikėtų mokėti maždaug po 400 Lt. Laimei, Telšių r. savivaldybės taryba nuo šių metų rugsėjo 1-osios iki kitų mokslo metų pradžios atleido nuo mokesčio.
Pasak Telšių r. vaikų su negalia centro direktorės Stasės Giedrienės, vyresnioji sesuo Neringa savęs visiškai neapsitarnauja – nenueina net į tualetą, taigi jai reikia nuolatinės priežiūros.
Šiuo metu vienintelės abiejų merginų pajamos turėtų būti močiutei skiriami 520 Lt per mėnesį. Aušros teigimu, dėl nežinomų priežasčių močiutei pervesta tik dalis šių pinigų: vieną mėnesį – 450 Lt, kitą – vos 300 Lt.
Taupi, pinigus mokanti valdyti Aušra sako su seserimi tebegyvenančios iš pinigų, kuriuos joms surinko Žemaitės gimnazijos bendruomenė.
Nemaža pašalpa
Kol kas Aušros ir Neringos globa patikėta jų močiutei. Sulaukusi pilnametystės, Aušra nori neįgalią seserį globoti pati, deja… skersai kelio stojo jų tėvas.
Vyriškis, gyvenantis Mažeikių rajone (deklaruota gyvenamoji vieta – Akmenės rajonas), pareiškė norą globoti tik neįgaliąją dukrą.
Pasak Telšių r. savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėjos pavaduotojos Romos Mikalčienės, merginų tėvas niekur nedirba, nuo rugpjūčio mėnesio registruotas darbo biržoje. Vyras su moterimi bei dviem vaikais gyvena apie 31 kv. m Savivaldybės skirtame vieno kambario bute.
Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėjos pavaduotojos teigimu, įvertinus merginų tėvo gyvenamąsias sąlygas, nerekomenduojama jam skirti Neringos globos.
Vyras esą kalbėjo, jog, jei laimės dukters globą, ketina ją atiduoti į pensionatą.
Neringą globojančiam asmeniui kas mėnesį būtų mokama 720 Lt invalidumo bei 900 Lt slaugos pašalpa. Ši 1 620 Lt pašalpa kol kas nėra mokama – R. Mikalčienės žodžiais, laukiama, kas bus paskirtas globėju – neįgaliosios tėvas ar sesuo. Atsiradus globėjui, bus išmokėta visa susikaupusi pinigų suma.
Kovoja dėl globos
Telšių Žemaitės gimnaziją lankanti Aušra apie savo tėvą negali pasakyti nieko gero: vyras vaikų nelankė, nerėmė materialiai, nors buvo priteisti alimentai (juos mokėjo vos keletą mėnesių). Dovanėlių merginos tėra gavusios tik iš tėvo mamos – moteris sesutėms iš Palangos atsiuntė po gintarinį papuošalą, yra padovanojusi keliasdešimt litų.
„Apie tėvą mano atmintyje išlikę vos keli atsiminimai ir visi jie blogi“, – neslėpė Aušra.
Mergina su tėvu buvo susitikusi po mamos mirties Vaiko teisių apsaugos tarnybos patalpose. Aušrai apmaudu, jog tuomet iš tėvo nesulaukė net užuojautos. „Jis tik dėstė savo nuolatinę politiką“, – apgailestavo dvyliktokė.
Abiturientė mano, jog pagrindinis tėvo motyvas kovojant dėl Neringos globos bus tas, kad prieš tai jis jau yra laikinai globojęs dukrą. Aušra atvirai sakė, kad, nors tėvas ir turėjo globą, neįgalia seserimi rūpinosi motina. Be to, ir tuomet savaitgalius Neringa leisdavo su mama bei seserimi.
Sunki padėtis
Aštuonioliktąjį gimtadienį švęsianti Aušra – gabi, išauklėta mergina. Praėjusių metų jos mokslo pažymių vidurkis – 8,6–8,7 balo. Tai – aukšti balai, turint omenyje, kad mergina mokosi gimnazijoje. Išlaikiusi valstybinius egzaminus, Aušra norėtų stoti ne į kolegiją, o siekti universitetinio išsilavinimo – Klaipėdos arba Šiaulių universitete studijuotų socialinę pedagogiką. Jei įstoti pavyks, sesutę Neringą mergina darbo dienomis patikės Telšių r. vaikų su negalia centro darbuotojams, o savaitgaliais prižiūrės pati.
Šiuo metu seserų Aušros bei Neringos materialinė padėtis labai sunki – jos gyvena iš pašalpos, kuri mažesnė nei mėnesiniai įsipareigojimai bankui. Kreipiamės į skaitytojus ir prašome vienišas merginas paremti materialiai. Kadangi Aušra dar nepilnametė, nurodome jos močiutės sąskaitos numerį „Swedbanke“: LT707300010072638216 (Marijona Marčiuvienė).
Nelikime abejingi – jei kiekvienas mūsų pervesime bent po vieną litą, jau susidarytų suma, kuri palengvintų pečius slegiančią naštą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar lankote muziejus nemokamai paskutinį mėnesio sekmadienį?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt