Kas sustabdys Telšių valdžios banditizmą?

Parašė:  2009-09-29

Šiuo tekstu (pareiškimu) kreipiuosi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, LR Seimo narius, LR generalinį prokurorą A. Valantiną, LR energetikos ministrą A. Sekmoką, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės pirmininką V. Poderį, Valstybinės energetikos inspekcijos viršininką V. Miškinį, Specialiųjų tyrimų tarnybos viršininką Ž. Pacevičių ir į Telšių rajono savivaldybės gyventojus.
Lietuvos valdžia dažnai giriasi sėkmingai įgyvendinusi stambius projektus: sutartimis su Europos Sąjunga ir NATO, atominės elektrinės ar elektros tiltų statyba, kitais stambiais projektais. Bet, kai reikia apginti eilinį žmogų – Lietuvos pilietį, to padaryti dažniausiai nėra kam – atsirandama daugybė „pateisinamų“ priežasčių. Lietuvos valdžia deklaruoja kovą su oligarchija ir korupcija, o štai vietinio „kaimo karaliuko“ įveikti negali ar nenori.
Kreipiuosi į Telšių rajono savivaldybės gyventojus: norėčiau, kad gerai suvoktumėte, jog tai, kas čia aprašyta, nėra tik Varnių gyventojų problema. Juk Telšių rajono savivaldybės valdžia lygiai taip pat sprendžia Jūsų visų reikalus: nustatydama nepagrįstus tarifus už namų administravimą, šiukšlių tvarkymą, daugiabučių namų šildymo sistemų priežiūrą ir t. t. Varnių miestelio gyventojų problemos yra tik geras Jūsų valdžios banditizmo Varnių miestelio šilumos vartotojų atžvilgiu pavyzdys. Banditizmo, nes žmonės apiplėšiami viduryje baltos dienos: viešai, savanaudiškai, piktnaudžiaujant savo galiomis.
Privalome priminti, kad Varnių miestelio gyventojams pernai šilumą tiekė UAB „Telšių šilumos tinklai“. Šilumą tiekė didžiausiomis Lietuvoje šilumos tiekimo kainomis – 45 ct už kWh.
Neapsikentę tokių kainų, Varnių miestelio gyventojai susirado kitą šilumos tiekėją, kuris šilumą tiektų dvigubai pigiau. Eiliniai Varnių miestelio gyventojai atliko tai, ko daug metų nenorėjo daryti Telšių rajono valdžia – surasti šilumos tiekėją, kuris tiektų šilumą padoriomis ir pagrįstomis kainomis, nors tai yra įstatyminė savivaldos kompetencija – prievolė.
Nors Varnių gyventojai susirado šilumos tiekėją, kuris šilumą tiektų dvigubai mažesne kaina, jų vargai nesibaigė: Telšių r. valdžia toliau piktnaudžiauja savo galiomis, stabdo naujo šilumos tiekėjo atėjimą ir stengiasi šilumos tiekėja palikti savo kontroliuojamą įmonę (Telšių r. savivaldybė valdo 99 proc. įmonės akcijų). Dar daugiau – š. m. rugsėjo 24 d. Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino šilumos tiekimo kainą Varnių miestelio gyventojams – 35 ct už kWh.
Susipažinęs su Telšių rajono savivaldybės tarybai pateiktu projektu dėl šilumos tiekimo kainų Varnių gyventojams, drįstu teigti: tai yra banditizmas vartotojų atžvilgiu. Pateikiu tik kelis faktus.
Auksiniai detalieji planai ar paprasčiausia vagystė?
Šilumos tiekimo kainoje numatyta, kad Varnių gyventojai pernai sumokėjo 18 tūkst. Lt, o šiemet turi sumokėti dar 10 tūkst. Lt už detaliuosius planus, kurie turėtų įteisinti katilinių pastatus (penkerius metus šiluma tiekiama iš nelegalių statybų objektų!). Dar daugiau: 2007–2008 m. šildymo sezonu Telšių r. savivaldybė specialiai nenustatė šilumos tiekimo kainų (nors privalėjo nustatyti) Varnių gyventojams (turime oficialų mero paaiškinimą), kad sąskaitose vartotojams būtų galima rašyti absurdiškas, protu nesuvokiamas kainas. Tarkime, vartotojai gavo sąskaitas po 1,80 Lt už kilovatvalandę, o tai sudarė galimybę pasisavinti biudžeto lėšas: biudžeto pinigais įmonei buvo kompensuojama dalis lėšų. Šią aferą Telšių r. meras teisina būtinybe įmonei susimokėti už detaliuosius planus, kurie iki šiol nėra padaryti ir niekas jų nedaro. Ar tai ne prokuratūros tyrimo objektas?
Dar daugiau. Viena iš konteinerinių katilinių pastatyta ant magistralinės geriamojo vandens trasos – kaip gali tokio fakto nežinoti Valstybinė energetikos inspekcija? Kai yra toks faktas, kad pavojingai eksploatuojamas objektas (dujų katilinė) stovi ant geriamojo vandens trasos, jokie detalieji planai nepadės, nes paprasčiausiai katilinę reikia griauti ir perkelti į kitą vietą. Taigi kreipiuosi į visas valstybines institucijas, įvardintas pareiškime: kas imsis veiksmų nustatant, kur keliauja pinigai už vadinamuosius detaliuosius planus?
Galbūt Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija gali atsakyti: ar lėšos (sąnaudos), kurios nesusijusios su šilumos energijos gamyba, gali būti įtrauktos į šilumos tiekimo kainą? Kaip galima skaičiuoti mokesčius nuo nelegalaus objekto? Kiek iš viso jau priskaičiuota mokesčių už vadinamuosius detaliuosius planus ir kur jie panaudojami?
Remonto darbai: pinigai už neatliktus darbus keliauja pralaimėtų teismų įpareigojimams vykdyti?
Pernai ir šiemet remonto darbams numatyta po 18 tūkst. Lt. Dar 5 tūkst. Lt priskaičiuoti amortizacijos mokesčiams, t. y. darbams katilinėms atnaujinti. Jokie darbai nebuvo ir nėra atlikti: nebent popieriuje, bet tai prokuratūros tyrimo reikalas. Varnių gyventojai privalo apmokėti neatliktus remonto darbus, nes taip nusprendė Telšių r. valdžia – pagrindinis įmonės akcininkas. Ir iš tikrųjų akcininkas – Telšių r. valdžia neturi kitos išeities: juk įmonė pajamas gali gauti tik iš Varnių gyventojų, o teismai dėl praeityje Telšių mieste įmonės neteisėtai vykdytos veiklos priima palankius bendrijoms ir vartotojams sprendimus bei įpareigoja susimokėti. Todėl, mano įsitikinimu, remonto darbų pinigėliai keliauja teismų įpareigojimams vykdyti. Bet ką tai bendro turi su šilumos tiekimo kaina Varnių gyventojams? Kas gali šią situaciją ištirti? Ar gali būti, kad už neatliktus darbus privalėtų mokėti vartotojai? Gal Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ar Valstybinė energetikos inspekcija galėtų atsakyti? Lėšos juk nemažos, palyginti su faktu, kad visiems metams kuro sąnaudos yra beveik tokios analogiškos, t. y. 27 tūkst. Lt, o amortizacijai ir remontui priskaičiuota 23 tūkst. Lt.
Darbo užmokesčiui tiek, kiek ir kurui pirkti?
Darbo užmokesčiui numatyta beveik tiek pat, kiek ir kurui pirkti – 20 tūkst. Lt. Raskite dar vieną Lietuvoje įmonę, kur taip būtų. Negali likti nepastebėtas ir tas faktas, kad numatomos suskystintų dujų kainos nustatytos atsivežta iš Vilniaus sąskaita, tačiau Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija jas skaičiuoja visai kitaip ir tai įpareigoja daryti šilumos tiekėjus.
Ir pabaigoje. Nesunku suskaičiuoti ir konstatuoti: sąnaudos detaliesiems planams ir neatliekamiems remonto darbams sudaro pusę visų sąnaudų, kurias privalo apmokėti Varnių gyventojai. Tai ar reikia stebėtis, kad šilumos kaina dvigubai ar daugiau didesnė, nei gali kiti šilumos tiekėjai pasiūlyti? Stebėtis reikia valstybinių institucijų veiksmais: Specialiųjų tyrimų tarnyba žino apie vykstančius procesus. Valstybinė energetikos inspekcija privalo kontroliuoti šilumos įmonės veiklą. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ne kartą yra informuota apie situaciją ir žino apie šilumos kainas po 1,8 Lt ir po 45 ct už kWh, bet jai jokių rūpesčių ar abejonių tai nesukelia. Generalinį prokurorą prašau pradėti tyrimą dėl viešo intereso – neteisėtai pasisavinus valstybės (Savivaldybės) lėšas 2007–2008 m. – ir atlikti tyrimą dėl detaliųjų planų lėšų bei remonto lėšų panaudojimo ne pagal paskirtį (apgaulės). LR Prezidentės, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos signataro įstatymu, prašau asmeninio priėmimo ne eilės tvarka.
Nacionalinė dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lyga, kuriai aš vadovauju, gins Varnių vartotojus – jeigu Telšių rajono savivaldybė priims sprendimą dėl šilumos kainų Varnių gyventojams, kuris bus paremtas posėdžiui pateikta medžiaga, Lyga kreipsis dėl ikiteisminio tyrimo inicijavimo ir kreipsis į Šiaulių apygardos administracinį teismą dėl tokio sprendimo panaikinimo. Tačiau turime konstatuoti, kad Telšių r. valdžios banditizmas Varnių gyventojų atžvilgiu pasireiškia ne tik naujų šilumos kainų nustatymu, bet ir senesniais nusikaltimais, kuriuos valstybės institucijos privalo ištirti.
Pareiškiu, kad šis tekstas yra oficialus kreipimasis į minėtas valstybės institucijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar lankote muziejus nemokamai paskutinį mėnesio sekmadienį?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt